ايسنا/ رئيس دفتر رئيس‌جمهور در واکنش به برخي ادعاها در خصوص تمايل دولت به افزايش نرخ ارز تاکيد کرد که دولت به دنبال گراني ارز نيست.

در پي شايعه‌سازي برخي محافل و رسانه‌ها مبني بر مانع‌تراشي دولت در مسير کاهش نرخ ارز، محمود واعظي اين ادعا را کاملا غلط خواند و گفت: اين ادعايي است که هر چند وقت يک بار از سوي برخي محافل عليه دولت مطرح مي‌شود در حالي که هم طراحان و هم منتشرکنندگان آن مي‌دانند چنين حرفي چقدر غلط، متناقض و بي‌اساس است. 

واعظي با بيان اينکه از زمان خروج آمريکا از برجام، دولت مستمرا در دو جبهه جنگيده است، خاطرنشان کرد: دولت از يک طرف با تحريم‌هاي بي‌سابقه آمريکا مقابله کرده تا جنگ اقتصادي تمام‌عياري که عليه ايران آغاز کردند، خنثي شود، و از طرف ديگر در تمام اين مدت با سوداگران و کاسباني که از شرايط تحريمي ارتزاق مي‌کنند، در نبرد بوده است. 

وي افزود: اين سوداگران تحت هر شرايطي به دنبال مطامع خود هستند و براي اين کار ابايي از بي‌ثبات‌سازي اقتصاد و ايجاد تنش و نوسان در بازاراهاي مختلف ندارند. به همين منظور هميشه در راستاي موفق نشدن سياست‌هاي ثبات‌ساز و کنترلي دولت حرکت مي‌کنند. 

رئيس دفتر رئيس‌جمهور تامين کالاهاي اساسي مورد نياز مردم و تامين مواد اوليه کارخانجات را دو سياست مبنايي دولت در سالهاي تحريم دانست و خاطرنشان کرد: دولت همواره تلاش کرده کالاهاي اساسي مورد نياز مردم اولا به وفور و ثانيا با قيمت منطقي به دست آنها برسد، از سوي ديگر به دنبال اين بوده که با تامين مواد اوليه کارخانجات، چرخ توليد در کشور متوقف نشود. 

اين عضو کابينه تدبير و اميد افزود: ادعاي تمايل دولت به گراني ارز در درون خود داراي تناقض است. دولتي که تمام هم‌وغم خود را  بر کنترل قيمت کالاهاي اساسي و تامين مواد اوليه کارخانه‌جات قرار داده، چطور ممکن است متمايل به افزايش نرخ ارز باشد. دولت نه تنها از گراني ارز هيچ نفعي نمي‌برد، بلکه بارها کرده که که نرخ فعلي ارز را غيرواقعي و زيان‌بار مي‌داند.  

واعظي طرح چنين ادعايي عليه دولت را کاملا مغرضانه دانست و اذعان داشت:  اين تحليل مغرضانه زاييده ذهن کاسبان تحريم و سوداگراني است که به دنبال متلاطم کردن جو بازارهاي مختلف و انحراف افکار عمومي هستند. 
رئيس دفتر رئيس‌جمهور در پايان خاطرنشان کرد: دولت همواره به دنبال ثبات در اقتصاد، مبارزه با تورم، کاهش فشارهاي معيشتي به مردم و رونق توليد بوده و از همين منظر، هميشه تلاش کرده از نرخ‌هاي غيرواقعي ارز فاصله گرفته و به سوي قيمت واقعي و همخوان با واقعيت‌هاي اقتصادي کشور حرکت کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar