ايسنا/  يک عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي گفت: حداقل انتظار ملت ايران، بازگشت آمريکا به برجام و اجراي تعهدات اين کشور است.

سيد افضل موسوي در گفت و گو با ايسنا، با بيان اين که انتظار شخصي من اين است که آمريکا دست از دشمني و  مخالفت با ايران برداشته و به همان شرايط قبل از گروناگيري بازگردد، اظهار کرد: آمريکا به تعهدات خود عمل کند و مثل ساير کشورها با ايران رابطه داشته باشد، اما شايد اين انتظار من ممکن نباشد و محقق نشود.

وي ادامه داد: حداقل انتظار ملت ايران اين است که دولت جديد آمريکا به برجام بازگردد و به تعهدات خود عمل کرده و تحريم‌ها را لغو کند. اگر آنها براساس برجام عمل کنند،  ايران هم به تعهدات خود عمل مي‌کند و شرايط براي حرکت به سمت تنش زدايي فراهم مي‌شود تا دو کشور براساس منافع ملي خود تعامل داشته باشند. من نمي‌گويم آمريکا مي‌تواند کشوري دوست براي ما باش,د ولي مي‌توان کاري کرد که نوع تعامل آمريکا با ايران مثل تعاملش با کشوري مثل روسيه باشد.

اين فعال سياسي ادامه داد: بايدن قبل از انتخابات قول داد که به برجام بازمي‌گردد ولي شرط گذاشت که ايران هم به تعهدات خود عمل کند البته ايران که بارها اعلام کرده  است اگر از منافع برجام برخوردار شود به تعهدات خود بازمي‌گردد.

موسوي درباره اين که آيا بايدن توانايي اجراي تعهدات برجامي آمريکا را دارد گفت: اگر دموکرات‌ها در سنا اکثريت را بگيرند امکان پذير است که دولت جديد آمريکا راحت تر به برجام بازگردد. مشکل اوباما اين بود که سنا و مجلس نمايندگان در اختيار جمهوري خواهان بود و جمهوري خواهان موافق توافق اوباماي دموکرات با ايران نبودند. و در پايان هم ترامپ از اين توافق خارج شد و دموکرات‌ها چون در اقليت بودند نمي‌توانستند کار خاصي بکنند، اما الان مجلس نمايندگان در اختيار دموکرات ها است اگر در سنا دموکرات‌ها از اقليت خارج شوند بايدن مي‌تواند به برجام بازگردد و ديگر در اين زمينه بهانه‌اي نخواهد داشت.

وي در پايان گفت:  اگر آمريکا به برجام بازگردد و به تعهدات خود عمل کند ما نبايد ديگر از اين کشور انتظار بيشتري داشته باشيم، بلکه بايد به توانايي خود متکي باشيم. اگر محدوديت‌ها و تحريم‌ها برداشته شود ما با فروش نفت و جذب سرمايه بايد به فکر توسعه کشور باشيم. در داخل مديريت درستي داشته باشيم و اين مديريت را به دست افراد کاردان، دانا و توانا بسپاريم. تا بتوانيم  از فرصت 4 ساله رياست جمهوري بايدن حسن استفاده را بکنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar