فارس/ رئيس جمهور ضمن اشاره به قلدرمآبي دولت آمريکا در جهان، گفت: ملت آمريکا واکنش جهان به قلدرمآبي، قانون‌گريزي، نقض تعهدات بين‌المللي، تهديد و تحريم ديگر ملت‌ها را به خوبي شنيد و تصميم به تغيير گرفت و اکنون نوبت منتخبان و رهبران جديد آمريکاست که پيام ملت آمريکا براي تغيير را به خوبي درک کنند.

حسن روحاني در نشست مجازي سران کشور‌هاي عضو سازمان همکاري شانگهاي به ميزباني «ولاديمير پوتين» رئيس جمهور روسيه گفت: بازگشت به قانون‌مداري، مقررات و تعهدات شناخته شده بين المللي، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترميم اعتبار جهاني آمريکاست.

رئيس جمهور در اين نشست همچنين با بيان اينکه ايران همواره بر سياست اصولي خود در تقويت حسن همجواري، ايجاد اعتماد و گفتگو با همسايگان در حوزه‌هايي چون اورآسيا، خليج‌فارس، جنوب و غرب آسيا تاکيد دارد، اظهارداشت: ما به همکاري با شرکاي خود و سازمان همکاري شانگهاي جهت مقابله موثر با تروريسم، افراط‌گرايي و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهيم داد.

روحاني در ادامه گفت که جمهوري اسلامي ايران به عنوان يکي از مهمترين مجاري انتقال انرژي و يکي از شاهراه‌هاي مواصلاتي در منطقه با برخورداري از منابع غني انرژي، دسترسي به دو درياي مهم و موقعيت سوق‌الجيشي بي‌نظير، قادر به تامين نيازهاي زيربنايي بسياري از کشورهاي منطقه و اعضاي سازمان شانگهاي مي‌باشد.

متن کامل سخنان رئيس جمهور به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم
الحمدلله والصلوه علي رسول‌الله و آله و صحبه

جناب آقاي رئيس،
رؤساي محترم جمهور،
نخست وزيران محترم؛

خانم‌ها و آقايان،
در ابتدا مايلم مراتب تشکر و قدرداني خود را از آقاي ولاديمير پوتين، رئيس محترم فدراسيون روسيه به خاطر ساماندهي اين اجلاس اعلام نمايم. همچنين خوشحالم که بار ديگر  فرصت يافتم تا در اين جمع  هر چند بصورت ويدئو کنفرانسي حضور داشته باشم.

امروز جهان در وضعيت خطيري قرار گرفته است. از يک سو، همه گيري ويروس کرونا علاوه بر تهديد جدي جان انسان‌ها، تأثيرات عميق و مخربي بر اقتصاد کشورها و به ويژه معيشت مردم گذاشته است و از سوي ديگر، تعقيب سياست يکجانبه گرايانه و ناديده گرفتن احترام به حقوق و نهادهاي بين‌المللي از سوي آمريکا، تلاش مضاعف کشورهاي هم‌انديش در سطح جهان براي تقويت همکاري و تشکيل جبهه‌اي واحد براي فائق آمدن بر هر دو چالش‌ را بيش از پيش ضروري ساخته است.

براي مقابله با چالش مشترک همه‌گيري کوويد-۱۹، نياز به اتخاذ يک رويکرد واحد و منسجم از سوي کشورهاي سازمان همکاري شانگهاي، در هماهنگي با سازمان ملل متحد و سازمان بهداشت جهاني براي اطمينان از دسترسي کامل، آزادانه و منصفانه مردم منطقه و جهان به خدمات بهداشتي و تجهيزات پزشکي با هدف مقابله بهتر با اين بيماري وجود دارد. در همين جهت جمهوري اسلامي ايران کمک‌هاي انسان‌دوستانه را براي بهبود شرايط در برخي از کشورهاي منطقه ارائه کرده است. همچنين اين آمادگي را داريم تا  در مسير مبارزه با کوويد- 19 با کشورهاي عضو سازمان، تجربيات خود را به اشتراک بگذاريم.

عاليجنابان،

جمهوري اسلامي ايران همواره بر سياست اصولي خود در تقويت حسن همجواري، ايجاد اعتماد و گفتگو با همسايگان در حوزه‌هايي چون اورآسيا، خليج‌فارس، جنوب و غرب آسيا تاکيد داشته؛ و حصول امنيت پايدار را، جز از طريق همکاري، مشارکت و صلح ميسر نمي‌داند. ارائه ابتکار صلح هرمز (HOPE)؛ مشارکت در روند صلح آستانه، حمايت از صلح و ثبات در افغانستان و تأکيد بر لزوم افزايش همکاري‌هاي چند جانبه بين کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي، نمونه‌هايي از توجه جمهوري اسلامي ايران به مشارکت و همکاري براي حصول به امنيت پايدار در منطقه و جهان مي‌باشد.

جمهوري اسلامي ايران از همکاري در قالب سازمان همکاري شانگهاي براي مواجهه با چالش‌هاي منطقه در حوزه‌هاي امنيتي، سياسي و اقتصادي استقبال مي‌کند. ايران همواره امنيت حوزه پيراموني را به مثابه امنيت خود ديده و براي حفظ صلح و ثبات منطقه کوشيده است. در اين جهت ما به همکاري با شرکاي خود و سازمان همکاري شانگهاي جهت مقابله موثر با تروريسم، افراط‌گرايي و قاچاق مواد مخدر ادامه خواهيم داد.

خانم‌ها و آقايان،

يکي از اصول محوري همکاري‌هاي کشورهاي منطقه و اعضاي شانگهاي، مبارزه با تروريسم، افراط‌گرايي و جدايي طلبي است. جلوگيري از توسعه ايدئولوژي خشونت و افراط‌گرايي و مقابله دسته جمعي با جريان‌ها و نهادهاي توليد و انتشار تفکرافراطي‌گري در منطقه در کنار شناسايي کانون‌هاي شکل‌گيري، حاميان و منابع مالي گروه‌هاي تروريستي، از مهم‌ترين رسالت‌هاي مشترک سازمان  همکاري شانگهاي در حوزه امنيت دسته جمعي است. بر همين اساس جمهوري اسلامي ايران با اتکا به سالها تجربه خود در مبارزه گسترده با گروه‌هاي تروريستي در سوريه و عراق، آمادگي خود را براي هرگونه اقدام و مبارزه عليه جريانات تروريستي و افراط‌گرايي  اعلام مي‌نمايد. هرچند در ابتداي سال جاري ميلادي، يکي از بزرگترين فرماندهان جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با تروريسم، سردار شهيد قاسم سليماني، توسط بوجود آورندگان و حامي اصلي جريانات تکفيري و تروريستي، بطور ناجوانمردانه‌اي ترور شد و به شهادت رسيد، اما ما همچنان مصمم‌ايم تا سرکوب کامل گروه‌هاي تروريستي افراط‌گرا، و پايان دادن به اشغالگري بيگانگان، به راه خود ادامه دهيم.در همين رابطه قطعنامه پيشنهادي ايران تحت عنوان “جهان عليه خشونت و افراط‌گرايي” با راي مثبت ۱۹۰ کشور در دسامبر ۲۰۱۳ در مجمع عمومي سازمان ملل متحد به تصويب رسيد، که مي‌تواند همچنان مورد توجه جدي براي اقدامات عملي، از سوي اين سازمان قرار گيرد.

همکاران گرامي،

جمهوري اسلامي ايران به‌عنوان همسايه دو کشور جمهوري آذربايجان و جمهوري ارمنستان و با تکيه بر اشتراکات فراوان تاريخي با مردم منطقه، از تصميم اخير مقامات اين دو کشور  با وساطت فدراسيون روسيه براي پايان دادن به درگيري‌هاي نظامي و شروع فرآيند حل و فصل ديپلماتيک ابراز خرسندي مي‌نمايد و اميدوار است که دو کشور بتوانند اختلافات خود را در فضاي صلح‌آميز و در چارچوب حقوق بين‌الملل حل و فصل نمايند. در اين راستا ايران طرح صلحي به منظور برقراري آتش بس و ايجاد صلح ارائه نمود و همچنين رايزني‌هاي فشرده‌اي با طرفين درگيري و ساير کشورهاي ذينفع بعمل آورده و از هرگونه تلاشي جهت کاهش تنش و اختلافات و برقراري ثبات، امنيت و صلح پايدار و عادلانه در اين منطقه استقبال مي‌نمايد.

خانم ها، آقايان،

سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران همواره مبتني بر حسن همجواري، همزيستي مسالمت‌آميز و توسعه روزافزون روابط اقتصادي و تجاري با همسايگان و کشورهاي دوست با هدف توسعه و رشد اقتصاد منطقه استوار بوده و در اين جهت ابتکاراتي را پيشنهاد و از ابتکارات کشورهاي دوست نيز استقبال نموده است. ضرورت دارد در مسير ارتقاي رفاه و معيشت ساکنان منطقه، توسعه پايدار و فقر زدايي در منطقه، از فرصت همکاري‌هاي مشترک، بهره برداري حداکثري به عمل آيد.

گسترش خطوط انتقال انرژي و توسعه مسيرهاي مواصلاتي در منطقه از مهمترين ساز و کارهاي همکاري در منطقه محسوب مي‌گردد. کشور ايران به عنوان يکي از مهمترين مجاري انتقال انرژي و يکي از شاهراه‌هاي مواصلاتي در منطقه با برخورداري از منابع غني انرژي، دسترسي به دو درياي مهم و موقعيت سوق‌الجيشي بي‌نظير، قادر به تامين نيازهاي اصلي بسياري از کشورهاي منطقه و اعضاي سازمان شانگهاي مي‌باشد.

موقعيت جغرافيايي ايران در کريدورهاي مختلف و بويژه کريدور شمال – جنوب فرصت بسيار بااهميت و پايداري براي توسعه ارتباطات فراقاره‌اي و رهايي از برخي محدوديت‌هاي ژئوپليتيک براي کشورهاي دوست در اين سازوکار مي‌باشد. خوشحالم به اطلاع برسانم که بزودي با تکميل مسير ريلي رشت – بندرانزلي در حاشيه درياي خزر، مسير ريلي کريدور شمال جنوب به واقعيت پيوسته و ظرفيت‌ عظيمي را براي حمل و نقل ترانزيتي ايجاد خواهد کرد. بعلاوه ما در تلاش هستيم ساخت مسير ريلي رشت– آستارا را نيز در سريعترين زمان ممکن به سرانجام برسانيم و اتصال ريلي يکپارچه از خليج‌فارس تا روسيه و شمال اروپا را فراهم آورده و يکي از نيازهاي مهم بين‌المللي را تحقق بخشيم.

همچنين در چند هفته آينده، راه‌آهن خواف-هرات که از محل کمک‌هاي توسعه‌اي جمهوري اسلامي ايران ساخته شده است، افتتاح خواهد شد. اين راه‌آهن هديه و کمک بسيار ارزشمندي براي کمک به خروج افغانستان از بن‌بست خواهد بود. ادامه اين مسير از هرات به مزارشريف مي‌تواند ضمن کمک به کشورهاي آسياي مرکزي براي دسترسي سهل و کم‌هزينه به آبهاي آزاد و اروپا، بازار جمهوري اسلامي ايران و خاورميانه را نيز در دسترس آنها قراردهد.

عاليجنابان،

در سال‌هاي اخير چندجانبه‌گرايي اقتصادي و سياسي مورد تهديد جدي قرارگرفت و دولت آمريکا با قلدرمآبي تمام در صدد اعمال سياست‌ها و قوانين داخلي خود بر نظم جهاني و کشورهاي داراي استقلال سياسي برآمد. نتايج انتخابات آمريکا نشان داد که نه تنها جهان مخالف سياست‌هاي نادرست دولت کنوني ايالات متحده است، بلکه مردم آمريکا نيز از اين سياست‌ها به ستوه آمده‌اند. ملت آمريکا واکنش جهان به قلدرمآبي، قانون‌گريزي، نقض تعهدات بين‌المللي، تهديد و تحريم ديگر ملت‌ها را به خوبي شنيد و تصميم به تغيير گرفت.

يک بار ديگر تاريخ واقعيت خود را به عرصه حکمراني و سپهر سياسي تحميل کرد و درس عبرت‌ ديگري به ماجراجويان، جنگ‌طلبان، مخالفان حقوق ملت‌ها و ناقضان حقوق مسلم بين‌المللي داد. نتيجه انتخابات آمريکا نشان مي‌دهد کشوري که مدام در حال استفاده از تهديد، تحريم و چماق باشد و با زبان زور با ديگر ملت‌ها سخن گويد، سياست خارجي آن حتما راه خود را گم کرده است.

اکنون نوبت منتخبان و رهبران جديد در ايالات متحده آمريکاست که پيام ملت خود را به خوبي درک کنند و اين اراده به تغيير را در سياست خارجي خود و رابطه با ديگر کشورها و ملت ها عملي سازند. بازگشت به قانون‌مداري، مقررات و تعهدات شناخته شده بين المللي، احترام به حقوق ملت‌ها و جبران خسارت وارده از الزامات ترميم اعتبار جهاني آمريکاست.

در خاتمه مايلم با اغتنام از فرصت يکبار ديگر از رئيس جمهور محترم فدراسيون روسيه و ديگر دست اندرکاران برگزاري اين اجلاس تشکر نمايم و براي دولت و مردم روسيه آرزوي سربلندي و بهروزي نمايم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar