ايرنا/ رييس جمهوري افغانستان در نشست آنلاين سازمان همکاري شانگهاي از جمهوري اسلامي ايران که طي دوره همه‌گيري ويروس کرونا مرزهاي خود با افغانستان را باز گذاشت تا اين کشور دچار کمبود مواد غذايي و کالاي تجاري نشود، قدرداني کرد.

محمد اشرف غني امروز سه شنبه طي سخناني از طريق ويدئو کنفرانس گفت که جمهوري اسلامي ايران در دوران همه گيري ويروس کرونا مرزهاي خود را با افغانستان باز نگاه داشت و اين همکاري باعث شد مواد غذايي و ديگر کالاهاي بازرگاني در افغانستان در دسترس باشد.

وي با اشاره به نقش افغانستان به عنوان چهار راه ترانزيتي منطقه، پيشرفت پروژه راه آهن هرات- خواف را پروژه اي مهم براي رسيدن به اين مهم خواند.

غني در ادامه با تقدير از کشور هند که هنگام گسترش ويروس کرونا در افغانستان يکصدهزار تن گندم را از طريق بندر چابهار براي مردم افغانستان فرستاد، گفت اين همکاري ها باعث شد افغانستان با پنج ميليون خانواده که ۹۰ درصد جمعيت اين کشور را تشکيل مي دهد، دچار کمبود مواد غذايي نشود.

رييس جمهوري افغانستان همچنين از کشورهاي مسير راه لاجورد نيز قدرداني کرد که با فعال نگهداشتن راه آهن در اين مسير و واردات کالاهاي تجاري به افغانستان موجب شدند اين کشور در بخش مبارزه با کرونا بهتر عمل کند.

رييس جمهوري افغانستان در ادامه سخنانش از کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي خواست که اين کشور را در رسيدن به صلح پايدار و همه جانبه ياري کنند.

وي همچنين با انتقاد از فعاليت هاي گروه طالبان گفت که آنها خلاف تعهد خود عمل کردند و نه تنها اقدام به کاهش خشونت نکردند بلکه خشونت ها را افزايش داده اند.

غني گفت که نيروهاي افغانستان براي دفاع از کشور آماده هستند و نيروهاي ويژه ارتش در امر دفاع از کشور فعاليت مي‌کنند. وي افزود که ۹۷ درصد عمليات ها عليه تروريست ها را آنها هدايت و عملياتي مي کنند و ۴۸ درصد منابع مالي افغانستان نيز صرف اين نيروها براي مقابله با تروريست ها مي‌شود.

اشرف غني تأکيد کرد که گروه طالبان حمايت تنها چهار تا هشت درصد مردم را همراه دارند و مردم افغانستان از آنها حمايت نمي‌کنند.

به گزارش ايرنا، بيستمين اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي (SCO) امروز سه شنبه با ميزباني ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه و حضور "حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني"رئيس جمهوري اسلامي ايران به صورت مجازي آغاز شد.

نوزدهمين اجلاس سازمان همکاري شانگهاي ۲۳ و ۲۴ خرداد ماه سال ۹۸ در شهر بيشکک قرقيزستان با حضور سران ۱۱ کشور از جمله جمهوري اسلامي ايران به عنوان عضو ناظر برگزار شد.

سازمان شانگهاي شامل روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان، تاجيکستان، ازبکستان، هند و پاکستان بعد از ۱۹ سال، به سازمان منطقه اي فراگير تبديل شده است. سازمان همکاري‌ شانگهاي با هدف مبارزه با تهديدهاي امنيتي جديد و با گردهمايي سران کشورهاي روسيه، چين، قزاقستان، قرقيزستان و تاجيکستان در سال ۱۹۹۶ در شهر شانگهاي تحت عنوان گروه شانگهاي ۵ شروع به فعاليت کرد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar