انتخاب/ شکست ترامپ يک عقب گرد براي کساني است که ميليون‌ها دلار براي انتخاب مجدد ترامپ و تحريک وي به سمت رويارويي با ايران سرمايه گذاري کرده‌اند. با اين حال نقش بيش از حد آن‌ها در تأمين بودجه مبارزات انتخاباتي کنگره جمهوريخواهان و گروهي از سياستمداران مبارز آينده، از جمله سناتور تام کاتن، نماينده و احتمال نامزدي آينده مايک پمپئو و نيکي هيلي، ممکن است آن‌ها را به آينده جناح تندرو‌هاي حزب جمهوري خواه اميدوار کند.
 
وبسايت «Responsible Statecraft» وابسته به انديشکده کوئينسي در تحليلي به قلم الي کليفتون نوشت: پيروزي جو بايدن بر دونالد ترامپ نشان دهنده مخالفت قاطع با سياست‌هاي تفرقه افکنانه ترامپ، سياست خارجي‌اش عليه تهران و همچنين بيانگر سو مديريت بيماري همه گير کوويد-۱۹ است. آمريکا با ترور ژنرال سليماني در بغداد و تحميل سياست فشار حداکثري عليه ايران به عنوان يکي از کشور‌هاي بحران زده به لحاظ شيوع کرونا در آستانه جنگي تازه قرار گرفت.

در ادامه اين مطلب آمده است: آوردن آمريکا به پرتگاه جنگ با ايران دقيقاً همان چيزي است که سه نفر از بزرگترين حاميان مبارزات انتخاباتي ترامپ يعني شلدون، ميريام آدلسون و برني مارکوس سال‌ها بودجه آن را تأمين کرده‌اند.
بعيد به نظر مي‌رسد که نقش آن‌ها در اتاق فکر‌هاي مستقر در واشنگتن با شکست نامزد رياست جمهوري مورد نظرشان به پايان برسد. تأثير آدلسونز بر سياست ترامپ در خاورميانه غيرقابل ترديد است. شلدون کسي بود که در سال ۲۰۱۳ پيشنهاد حمله هسته‌اي به تهران، شهري با بيش از ۱۲ ميليون نفر جمعيت را داد!
ترامپ تعدادي از مسائل مهم از جمله خروج از توافق هسته‌اي ايران و انتقال سفارت آمريکا از تل آويو به بيت المقدس را با نظر آليسونز گرفت. ترامپ حتي با احترام به حاميان خود، مدال آزادي رياست جمهوري را به ميريام آدلسون اعطا کرد تا بدين ترتيب زمينه حمايت آن‌ها در دور بعد را نيز فراهم آورد.
در دور دوم آدلسونز از راه رسيد و ۷۵ ميليون دلار به کمپين طرفدار ترامپ براي حفظ آمريکا کمک کرد. برني مارکوس که چندي پيش به فاکس بيزينس گفته بود «ايران شيطان است» غالباً تحت الشعاع آدلسونز قرار مي‌گيرد، با اين حال خود او حامي کم اهميتي براي ترامپ نيست. مارکوس ۵ ميليون دلار به نجات آمريکا کمک کرد که اين موضوع او را به دومين حامي بزرگ پس از آدلسونز تبديل کرد.
در هر حال اگرچه کا ترامپ به نظر تمام شده مي‌رسد، اما نفوذ حاميان برتر او بر حزب جمهوري‌خواه بعيد است که چنين ناگهاني پايان يابد.
ممکن است آدلسونز بزرگترين حامي ترامپ باشد، اما ميزان حمايت او از حزب جمهوري‌خواه به مراتب بيشتر است. انتظار مي‌رود در چرخه انتخاباتي سال ۲۰۲۰ شلدون و ميريام در هنگام حمايت از رقابت‌هاي کنگره و سنا ۲۵۰ ميليون دلار کمک کرده باشند.
مارکوس، به تنهايي، بيش از ۱۰ ميليون دلار به رقابت‌هاي مجلس جمهوري خواه و سنا در چرخه انتخابات ۲۰۲۰ کمک کرد.
با اين حساب علي رغم شکست ترامپ، آن‌ها همچنان به عنوان ستون فقرات دستگاه مالي مبارزات انتخاباتي حزب جمهوري‌خواه به حساب مي‌آيند. بدون شک با تأثير بر مواضع سياست خارجي حزب همراه است و هر دو آدلسون و مارکوس صرفاً براي تأثيرگذاري بر بحث سياست خارجي خارج از بودجه تبليغات انتخاباتي خود هزينه کرده‌اند.
بيش از اين به بنياد دفاع از دموکراسي‌ها نگاه نکنيد، يک انديشکده با نفوذ که کارمندانش مرتباً خواستار اقدام نظامي عليه ايران مي‌شوند و سياست فشار حداکثري شکست خورده دولت ترامپ را تشويق مي‌کنند.
شلدون و آدلسونز بين سال‌هاي ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ بيش از ۱.۵ ميليون دلار و مارکوس بيش از ۱۰ ميليون دلار در همين سال‌ها به اين بنياد کمک کردند. اگرچه بنياد دفاع از دموکراسي‌ها مي‌گويد آدلسون ديگر حامي مالي اين بنياد نيست، اما مارکوس همچنان به تامين بيش از يک سوم بودجه سالانه گروه در سال کمک مي‌کند، او فقط در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۴.۳ ميليون دلار به اين گروه کمک مالي کرد.
شکست ترامپ يک عقب گرد براي کساني است که ميليون‌ها دلار براي انتخاب مجدد ترامپ و تحريک وي به سمت رويارويي با ايران سرمايه گذاري کرده‌اند. با اين حال نقش بيش از حد آن‌ها در تأمين بودجه مبارزات انتخاباتي کنگره جمهوريخواهان و گروهي از سياستمداران مبارز آينده، از جمله سناتور تام کاتن، نماينده و احتمال نامزدي آينده مايک پمپئو و نيکي هيلي، ممکن است آن‌ها را به آينده جناح تندرو‌هاي حزب جمهوري خواه اميدوار کند.
شايد ترامپ توسط مردم طرد شده و جايگاه وي در تاريخ به شدت مناقشه برانگيز باشد، اما ميريام آدلسونز کسي است که همواره از او بيشترين حمايت را کرده است. او در ژوئيه ۲۰۱۹ در روزنامه لاس وگاس ريويو ژورنال، روزنامه‌اي که متعلق به خانواده آدلسونز است از جابجايي سفارت آمريکا به بيت‌المقدس و خروج از برجام به شدت استقبال کرد.
آدلسونز که خود يک شهروند دوتابعيتي آمريکايي-اسرائيلي است، نوشت: جهان به آمريکايي که قدرتمند است، مي‌پيوندد و اين قدرت با حفظ ايمان با متحدان آمريکايي که اسرائيل بهترين آن‌ها است، بهتر نشان داده مي‌شود.
ترامپ بايد از حمايت گسترده در ميان يهوديان آمريکايي برخوردار شود، درست مانند محبوبيت‌اش در ميان اسرائيلي‌ها با اين حال تا اين لحظه آمار در کمال تعجب نشان مي‌دهد که اين اتفاق رخ نداده است.
تاکنون آدلسونز با ثروت ۳۱ ميليارد دلاري و مارکوس با ثروت ۶ ميليارد دلاري‌اش، نشان داده‌اند که تمايل دارند تا حمايت مالي خود را پشت سر نامزد‌ها و نهاد‌هايي قرار دهند که آمريکا را به جنگ نزديک مي‌کند. با انجام اين کار، سه نفر از بزرگترين حاميان مالي حزب جمهور‌خواه شرايط حمايت خود را از نسل جديد سياستمداران اين حزب با بلندپروازي‌هايي در صحنه ملي اعلام کرده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar