فارس/ نماینده آمریکا در امور ایران در مصاحبه‌ای گفت از اهرم‌های فشار ایجاد شده علیه تهران در دوران دولت ترامپ باید برای دستیابی به توافقی بسیار بهتر از برجام استفاده شود.

«الیوت آبرامز» نماینده آمریکا در امور ایران روز جمعه گفت که آمریکا به دنبال درگیری با هیچ کشوری نیست اما هرگونه حمله به آمریکایی‌ها با واکنش بسیار قدرتمند مواجه خواهد شد.

وی که با شبکه خبری العربیه مصاحبه می‌کرد، گفت: «هرگونه واکنش آمریکا کاملا به رفتار جمهوری اسلامی بستگی خواهد داشت.»

آبرامز که پس از سفر به فلسطین اشغالی، عربستان سعودی و امارات این مصاحبه را انجام می‌داد افزود: «کارزار فشار حداکثری دولت ترامپ علیه ایران تا هفته پایانی که رئیس جمهور در کاخ سفید حضور دارد ادامه خواهد یافت.»

آبرامز افزود: «برنامه تحریم‌ها به طور کلی ادامه خواهد یافت. ما هرگز تحریم‌ها را از پیش اعلام نمی‌کنیم اما این (تحریم‌ها در چارچوب) کارزار فشار حداکثری است.»

این مقام آمریکایی اضافه کرد: «تحریم‌های بیشتری در ماه‌های نوامبر و دسامبر خواهد بود بنابراین شما می‌توانید انتظار تحریم‌های بیشتری داشته باشید.»

نماینده آمریکا در امور ایران درباره از دست رفتن اهرم‌های فشاری که ترامپ با خروج از برجام بدست آورده هشدار داد و گفت: «اگر شما تلاش کنید که به برجام برگردید و خیلی ساده تمامی اهرم‌های فشار را کنار بگذارید، نتیجه برای آمریکا و تمامی دوستان و شرکا در منطقه و تمامی همسایگان ایران مایه تاسف خواهد بود.»

سخنان وی اشاره به قصد «جو بایدن» برای بازگشت به برجام دارد. آبرامز در همین ارتباط گفت: «دیدگاه ما این است اهرم‌های فشار اینجا وجود دارد و آمریکا باید از آن استفاده کند تا توافق بسیار بهتری از برجام بدست آید.»

دولت آمریکا اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از این توافق خارج شده و ضمن اعمال تحریم‌های متوقف شده ذیل این توافق، تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرد.

تروئیکای اروپا علی‌رغم مخالفت‌های لفظی با خروج آمریکا از برجام به وعده‌های خود برای جبران آثار این خروج عمل  نکردند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به بی‌عملی کشورهای اروپایی در ۵ گام طبق مفاد برجام تعهدات خود ذیل این توافق را کاهش داد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar