تسنیم/ امام جمعه موقت تهران به مناسبت ولادت امام حسن عسکری(ع) اظهار داشت: انتظار روی آوردن به کانون مرکزی دین و تعمیق مسئله­‌ی نیابت و رهبری فقیه در عصر غیبت است.

آیت‌الله صدیقی امام جمعه موقت تهران در یادداشتی شفاهی به مناسبت میلاد امام حسن عسکری(ع) به شرح زیر اظهار داشت: میلاد سراسر نور و رحمت و برکت و هدایت حضرت ابامحمد حسن زکی عسکری علیه السلام را به حضور مبارک فرزند ایشان، صاحب عالم، منجی جهان بشریت، امید و پناه و طبیبِ ما، حضرت بقیّة الله الاعظم(عج) و نایب آن بزرگوار، رهبر نورانی­‌مان، و امّتِ شهیدداده و مردم خوبمان و به همه­‌ی دلدادگان به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام تهنیت و تبریک عرض می­‌کنم.

امام حسن عسکری علیه الصلاة و السلام ویژگی­‌هایی دارند که آن بزرگوار را در میان امامان در این جهت ممتاز می­‌سازد. یکی «آماده کردن جامعه برای تحمّل غیبت طولانی حضرت حجّت ارواحنا فداه» بود؛ «غیبت» کلاس سازنده است، «غیبت» زمینه­‌ی انتظار را فراهم می­‌کند، «انتظار» خودسازی است، «انتظار» تمرین برای درگیری با مستکبرین عالَم است، «انتظار» تحوّل است، «انتظار» هجرت است، «انتظار» نوسازیِ دائمی است، «انتظار» خروجِ از رکود است، «انتظار» سامان دادن امور است، «انتظار» برای استقبال منجی جهانی رفتن است.

«انتظار» فراهم کردن زمینه است که وقتی حضرت آمدند انسان کار لازم برای سعادت جهانی را در محضر حضرت داشته باشد، «انتظار» به روز بودن است، «انتظار» راضی نبودن به وضع موجود است، «انتظار» دویدن پیشاپیش مشکلات است، «انتظار» روحیه­‌ی امید است، «انتظار» شادابی است، «انتظار» ایجاد شبکه­‌ی جهانی است، «انتظار» معنی کردن به روزِ قرآن است که پیام قرآن کریم را در هر فرصتی برای سبک زندگی آن روز دریافت کنیم، «انتظار» شناسایی مرکزیت است، «انتظار» روی آوردن به کانون مرکزی دین است، «انتظار» تعمیق مسئله­‌ی نیابت و رهبری فقیه در عصر غیبت است.

امام حسن عسکری سلام الله علیه در این جهات زمینه­‌سازی کردند و این حدیث شریف هم... «فَأَمَّا مَنْ کَانَ مِنَ اَلْفُقَهَاءِ صَائِناً لِنَفْسِهِ حَافِظاً لِدِینِهِ مُخَالِفاً عَلَى هَوَاهُ مُطِیعاً لِأَمْرِ مَوْلاَهُ فَلِلْعَوَامِّ أَنْ یُقَلِّدُوهُ»[1]؛ که همه­‌ی صفات در وجودِ حضرت امام رحمة الله تعالی علیه بود، در وجودِ حضرت آقا به شایستگی هست، و مسئله­‌ی مرجعیتِ دینی و زعامتِ سیاسی را تضمین می­‌کند.

یک حدیثی هم به دل­‌های مشتاق و گره­‌خورده­ی به اهل بیت علیهم السلام هدیه کنیم، حق بزرگ امام حسن عسکری علیه السلام به ما این است که ایشان آخرین ذخیره­‌ی الهی را ارائه کردند، حضرت حجت بن الحسن العسکری عجل الله تعالی فرجه الشّریف در دامان ایشان درخشیدند.

امام حسن عسکری سلام الله علیه می­‌فرمایند که «اَلْقَصْدُ إِلَى اَللَّهِ تَعَالَى بِالْقُلُوبِ أَبْلَغُ مِنْ إِتْعَابِ اَلْجَوَارِحِ بِالْأَعْمَالِ»[2]؛ بعضی­‌ها خیلی به ظاهر می­‌پردازند، ولی امام حسن عسکری سلام الله علیه می­‌فرمایند که اگر می­‌خواهی به سوی خدای متعال سفر کنی، اگر مقصد تو خدای متعال است، اگر می­‌خواهی عروج داشته باشی و پرواز کنی، این کار کار دل است، خدای متعال بشر را با دل می­‌پذیرد.

اهل دل باشیم، باطن را اصلاح کنیم، سریره­‌ی خود را درست کنیم، اغیار را از دل خارج کنیم و دل را مخصوص یار کنیم، بُردِ این کار خیلی بیشتر از اعمال جوارحی است.

امیدوار هستم که همه­‌ی عزیزان ما و مردم ما در سایه­‌ی اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و این بزرگوار و فرزند عزیزشان از این بیماری و همه­‌ی سختی­‌ها نجات پیدا کنند، و همواره سنگرنشین و رزمنده و بسیجی و آماده­ برای خدمت به امام زمان ارواحنا فداه باشند و با این وسیله در حفظ نظام و نجات مردممان از همه­‌ی مشکلات، امام حسن عسکری صلوات الله علیه و فرزندِ ایشان را راضی کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar