اعتماد/ فعال اصلاح طلب درباره حضور خانم‌ها در عرصه سياست توضيحاتي را ارائه داد.

زهرا ساعي فعال اصلاح طلب و نماينده ادوار مجلس در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره حضور خانم‌ها در عرصه سياست، گفت: اکنون ۴ دهه از انقلاب ما مي‌‌گذرد و خانم‌هاي کشور ما در حوزه‌هاي مختلف متخصص شده‌اند، در سطح آموزش عالي پيشرفت کرده و در مسئوليت‌هاي مختلف هم خوش درخشيدند.

او ادامه داد: به بياني ديگر الان در جامعه فضايي ايجاد شده که به وسيله آن بانوان ما از نظر فکري، سواد و تخصص‌ها صاحب ايده و فکر بوده و در بسياري از حوزه‌ها تاثيرگذار هستند، علاوه بر اين مديران خوبي در اين مدت پرورش پيدا کرده‌اند که مي‌توانند در خدمت توسعه کشور قرار بگيرند و از ظرفيت آن‌ها استفاده کنيم.

ساعي درباره حضور احتمالي خانم‌ها در انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ گفت: عباسعلي کدخدايي در مصاحبه‌هاي اخيرش در اين باره بسيار اميدوارانه صحبت کرده و گفته که اين امري محتمل است، اما بايد ديد که تا چه ميزان اجازه داد مي‌شود که اين بحث به صورت جدي تصويب شود؛ اما در هر حال اين نکته مثبتي براي کشور ماست، زيرا هم خانم‌ها و هم جامعه ما اين ظرفيت را دارد؛ کمااينکه موضوع رجل سياسي هم اصلا در قانون اساسي ذکر نشده و تاکيد نشده که نامزدها حتما مذکر باشند.

نماينده ادوار مجلس تاکيد کرد: البته اينکه بانوان در انتخابات نامزد شوند يک موضوع است و اينکه چقدر به آنها اقبال نشان داده شود موضوع ديگري است، اما قدم اول اين است که خانم‌هاي ما به عنوان يک رجل سياسي پذيرفته شوند و اميدواريم که اين موضوع مهمي که الان در کشور مطرح است به يک سرانجام خوبي برسد و ما شاهد حضور نامزدهاي خانم هم در انتخابات رياست جمهوري باشيم.

فعال اصلاح طلب اضافه کرد: مرحله بعد هم اين است که ببينيم فرهنگ سياسي کشور ما چقدر ظرفيت اين امر را دارد و اعتماد مردم به او به عنوان يک رئيس جمهور چقدر خواهد بود؛ زيرا فرهنگ و نگاه‌هاي جامعه به زنان بسيار موثر است؛ کمااينکه در کشوري مانند آمريکا که داعيه‌دار دموکراسي و حقوق زنان است خانم کلينتون نتوانست راي بياورد و اقبالي پيدا نکرد؛ بنابريان فرهنگ جامعه داراي اهميت جهاني است.

او ادامه داد: ناگفته نماند که اعتماد به بانوان در يک شب ايجاد نخواهد شد؛ کمااينکه شما شاهديد که در غرب سال‌هاي طولاني گذشت تا زنان بتواند در نقش‌هايي که  مردانه تعريف شده بود ايفاي نقش کنند؛ اما در نهايت اين تابو شکسته شد و اين تغيير رويکرد هم بسيار بازخورد خوبي داشت.

ساعي افزود: البته در حال حاضر شاهديم که خانم‌ها نقش بسزايي در مجلس ايفا مي‌کنند و در برخي حوزه‌ها صرفا نماينده خانم حضور دارد؛ در حالي که در دوره‌هاي پيشين هرگز اينگونه نبود؛ تمام اين‌ها نشان مي دهد که اعتماد عمومي به مرور زمان دارد ايجاد مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar