ايسنا/ يک فعال سياسي اصلاح طلب با تاکيد براينکه بايد به سمت استفاده از تکنولوژي جديد در برگزاري انتخابات حرکت کنيم، گفت: در حال حاضر بهترين گزينه براي برگزاري انتخابات در شرايط کرونا، افزايش تعداد روزهاي اخذ راي است.

عزت تقوائيان در گفت و گو با ايسنا، با اشاره به فراخوان وزارت کشور درباره چگونه برگزار کردن انتخابات در شرايط بيماري کرونا، اظهار کرد: بهتر بود وزارت کشور پس از تعامل و همفکري با شوراي نگهبان اعلام مي کرد که چه زيرساخت ها و چه گزينه هاي براي برگزاري انتخابات وجود دارد و سپس از صاحب نظران و فعالان سياسي و حزبي نظرخواهي مي کرد چون ما اطلاع دقيقي از امکانات وزارت کشور نداريم.

وي با بيان اينکه در آمريکا براي اخذ راي پستي، احراز هويت دقيقي از راي دهندگان انجام شده بود، افزود: ما اگر بخواهيم از اين شيوه استفاده کنيم بايد بررسي کنيم که چنين زيرساخت هاي داريم؟ مثلا در روستاها اينترنت با سرعت بالا براي احراز هويت يا راي الکترونيکي و پستي وجود دارد؟ در آمريکا راي گيري در  چند روز انجام شد و زيرساخت هاي کافي براي راي پستي وجود داشت اما پرسش اين است که چنين زيرساخت هايي در ايران وجود دارد؟

تقوائيان خاطرنشان کرد: اگر مدلي مانند راي پستي يا الکترونيک و راي دادن از منزل اجرا مي شود بايد قبل از آن مشخص شود که امکانات زيرساختي مثل اينترنت در شهرها و روستاها چگونه است و در هر جايي که زيرساخت لازم وجود دارد از اين شيوه ها بهره برد. براي اجراي اين مدل ها به کار تيمي و تحقيقاتي و نظرخواهي و مشارکت وزارت ارتباطات نياز است. به هر حال مسلم است که ما بايد از شيوه هاي اخذ راي سنتي فاصله گرفته و به سمت استفاده از  تکنولوژي روز حرکت کنيم.

اين فعال سياسي در پايان  با اشاره به اينکه افزايش روزهاي راي گيري گزينه مناسبي است، تصريح کرد: البته بايد براساس کد ملي ، مشخص شود هر فرد در چه روزي مي تواند راي دهد، زيرا اگر اين کار انجام نشود، شاهد تجمع در شعب اخذ راي در روز آخر راي گيري خواهيم بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar