ايرنا/ خطيب جمعه قم  با اشاره به تلاش بيگانگان براي ترويج "قم هراسي" از اعلام آمادگي مردم قم براي مقابله با موج چهارم کرونا خبر داد و گفت: از مسئولان انتظار مي‌رود تذکرها و هشدارهاي لازم را اعلام کنند، اما سخنان سخيف و تعرض نابجا را متوجه مردم قم نکرده و اگر دوبار عذرخواهي نشده بود که بار دوم بهتر بود، امروز به گونه ديگري سخن مي‌گفتيم.

آيت الله عليرضا اعرافي درخطبه هاي نماز جمعه شهر مقدس قم افزود: آمريکايي‌ها بايد با لغو تحريم‌هاي ظالمانه عليه ملت ايران، قدم اول را بردارند و جمهوري اسلامي ايران نيز در همان قالب راه را ادامه خواهد داد و بنابر توصيه هاي رهبر معظم انقلاب ارتباط با دنيا را اجرا خواهد کرد.

وي اظهار داشت: ما نمي‌توانيم با دولت عهدشکن آمريکا وارد مذاکره شويم و آنها فقط مي‌توانند به گروه ۱+۵ بازگردند. 

وي با بيان اينکه ملت بزرگ ايران يک هجوم بي‌سابقه را کنار زده و مسير ايستادگي و مقاومت در برابر مستکبران غربي را ادامه خواهد داد، اظهار داشت: همه گروههاي آمريکايي آزمون پس داده‌اند و مسئولان کشورمان بايد با عمل به توصيه‌هاي مقام معظم رهبري ، در برابر غربي‌ها تسليم نشوند.

مدير حوزه هاي علميه سراسر کشور با بيان اينکه مسئولان نبايد به مذاکره با آمريکايي‌ها دل ببندند، خاطرنشان کرد: امروز جامعه آمريکايي درون خود دچار چالش‌ها و نابساماني‌هاي بزرگي از جمله تحقير اقليت‌ها، شکاف طبقاتي و سستي پايه‌هاي اخلاقي، اجتماعي و سياسي شده‌است.

وي با اشاره به تلاش آگاهانه و ناآگاهانه برخي در بزک کردن چهره ضدانساني آمريکا، تصريح کرد: آمريکا با راه انداختن يکصد جنگ در چند دهه گذشته و اشغال بدون منطق و مجوز دهها کشور، آسيب‌هاي جدي به نظم جهاني وارد آورده که بايد براي همه جهانيان روشن شود.

اعرافي در ادامه افزود: نفاق افکني، ديکتاتورپروري و گسترش تروريسم درجهان واقعيت‌هاي آمريکاست و در حالي که آنها خود را مدعي دموکراسي و آزادي مي‌دانند، نوچه‌هاي ديکتاتور آنها درمنطقه به جلادي و جنايت مشغولند.

وي دربخش ديگري از سخنان خود اعتلاي وجهه آمريکا، اقتصاد پويا، شکست مقاومت در جهان، تضعيف رقيبان بين المللي و امن سازي محيط براي اسرائيل غاصب را از آرزوهاي ترامپ ذکر کرد و گفت: بزرگترين آرزوي او تسليم ايران در برابر تحريم‌ها و خواسته هاي شيطاني آمريکا بود که همه آرزوهاي او برباد رفت.

خطيب جمعه قم اظهار داشت: ملت غيور ايران اسلامي امروز به فضل الهي در برابر توطئه ها و دسيسه هاي دشمنان ايستادگي کرده و به عزت و سربلندي دست يافته‌است.

قم در مقابله‌ با کرونا پيشگام بوده‌است

وي در بخش ديگري از سخنان خود همبستگي ملت، همکاري مردم و مسئولان، شجاعت و ايثار، امداد و تعاون و توجه به کارشناسي‌هاي علمي را از مصاديق تاب آوري ملت ايران در برابر ويروس کرونا دانست و گفت: اين تاب آوري بي‌نظير براي همه جهانيان الگو خواهد بود.

اعرافي با قدرداني از نظام سلامت و کادر درماني، طلاب و دانشجويان، بسيج و سپاه، اقشار و اصناف و همه مردم کشورمان در مقابله اصولي با اين چالش جهاني، گفت: شهر قم به عنوان پايگاه جهاد و اجتهاد در اين شرايط پيشرو و پيشگام بوده‌است.

وي با اشاره به عظمت و برنامه‌هاي متعدد آموزشي، فرهنگي و ملي و مذهبي درقم، اين شهر را در کشف و مبارزه با کرونا پيشگام دانست و گفت: بيش از ۱۱ ماه است که مردم قم در تبعيت از رهبر معظم انقلاب و مراجع تقليد، تمامي اصول، قوانين و ضوابط بهداشتي را رعايت مي‌کنند.

مدير حوزه هاي علميه سراسر کشور با بيان اينکه مردم قم در حوادث کرونايي، چهره علمي و عقلاني و شجاعانه و انقلابي از اسلام را به رخ کشيده و در کنار کادر درمان و دستگاه‌هاي اجرايي صحنه‌هاي شگفت انگيزي را خلق کرده اند، گفت: آنها مايه افتخار بوده و مسئولان بايد اين جايگاه رفيع مردم قم را پاس بدارند و در برابر آن تواضع کنند.

وي با اشاره به تلاش بيگانگان براي ترويج "قم هراسي" از اعلام آمادگي مردم قم براي مقابله با موج چهارم کرونا خبر داد و گفت: از مسئولان انتظار مي‌رود تذکرها و هشدارهاي لازم را اعلام کنند، اما سخنان سخيف و تعرض نابجا را متوجه مردم قم نکرده و اگر دوبار عذرخواهي نشده بود که بار دوم بهتر بود، امروز به گونه ديگري سخن مي‌گفتيم.

محبت و مهرورزي به فرزندان پايه و اساس تربيت است

اعرافي در خطبه اول نماز جمعه نيز با اشاره به اهميت محبت و مهرورزي نسبت به فرزندان، خاطرنشان کرد: احساس نياز به مهر و محبت در همه انسان ها وجود دارد، اما اين نياز در کودکان و نوجوانان به اوج مي رسد و اگر اين نياز به درستي برطرف نشود، زمينه فساد و انحراف را در فرزندان ايجاد مي کند.

وي با بيان اينکه اگر خانه‌اي از مهرباني و محبت نسبت به فرزندان تهي شود، بايد آماده آسيب هاي جدي باشد، اظهار داشت: اظهار محبت و مهرورزي فراتر از يک اصل مهم تربيتي، يک قاعده اخلاقي است که در آموزه هاي ديني بارها مورد تأکيد قرار گرفته است.

خطيب جمعه قم اظهار محبت و مهرورزي را داراي قوانين و چارچوب هايي دانست و گفت: مهر و محبت به فرزندان يکي از ابزارها و پشتوانه‌هاي مهم تربيتي است، به گونه‌اي که تمامي تدابير تربيتي فرزندان، در نبود درست محبت و مهرورزي بي خاصيت و بي اثر خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar