ايرنا/ ۴۱ نفر از معاونان ادوار گذشته وزارت امور خارجه و سفراي پيشين جمهوري اسلامي ايران در ارتباط با انتخابات اخير آمريکا و انتخاب «جو بايدن» به عنوان رييس‌جمهوري اين کشور بيانيه‌اي صادر کردند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار سياسي ايرنا، در اين بيانيه آمده است: آقاي جو بايدن به عنوان چهل و ششمين رييس‌جمهور آمريکا آغاز به کار کرد. بازگشت آمريکا به برجام يکي از سرفصل‌هاي وي در انتخابات اخير بود.

در اين بيانيه تصريح شده است: عليرغم نقض تعهدآمريکا و بي‌عملي اروپا در مورد تعهدات مربوط به برجام در خلال سه سال گذشته و با در نظر گرفتن اين نکته که هنوز در ايران عده‌اي از سلايق مختلف، سياسي منتقد جدي برجام هستند، دولت جمهوري اسلامي ايران همواره متعهد به تعهدات بين‌المللي خود بوده و به مفاد توافق برجام وفادار باقي مانده است.

معاونان پيشين وزارت امور خارجه و سفراي سابق جمهوري اسلامي در اين بيانيه تاکيد کرده‌اند: اگر دولت جديد آمريکا تمايل دارد گام‌هاي اعتمادساز و مثبتي را در رابطه با جمهوري اسلامي ايران بردارد، بايد بداند فرايند بازگشت به برجام از همان جايي آغاز مي‌شود که دولت ترامپ از آن خارج و تعهدات بين‌المللي آمريکا ناشي از برجام را نقض کرد. همان طور که رهبري معظم به صراحت اعلام کرده‌اند: «اگر آنها به تعهدات به تعهدات خود بازگردند ما نيز برمي‌گرديم».

در اين بيانيه خاطرنشان شده است: از آنجا که آمريکا خود از بانيان توافق برجام بوده و اين توافق توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت مورد تاييد و تاکيد قرار گرفته و در واقع، توافق برجام جزء لاينفک قطعنامه ۲۲۳۱ است، براساس ماده ۲۵ منشور ملل متحد، آمريکا ملزم و متعهد به اجراي کامل تعهدات مندرج در توافق برجام بوده است، در حالي که دولت قبلي ِآمريکا اين تعهد بين‌المللي خود را نه تنها صراحتا نقض کرده بلکه ديگر کشورها را هم تشويق به نقض تعهد خود در اين خصوص کرد، اما هيچ کشور ديگري عليرغم فشارهاي سنگين آمريکا از روش دولت آمريکا در نقض تعهدات ناشي از قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت پيروي نکرد، قابل توجه است که جمهوري اسلامي ايران در خلال اين مدت به تعهدات برجامي خود پايبند بوده است. 

معاونان پيشين وزارت امور خارجه و سفراي سابق جمهوري اسلامي با بيان اينکه دولت آقاي بايدن به خوبي آگاه است که احياي تحريم‌هايي که توسط دولت قبلي آمريکا با نقض تعهد برجامي خود صورت گرفت، عملا موجب برقراري تحريم‌ها عليه مردم ايران و محروم کردن آنان از حقوق حقه خود است، اظهار داشته‌اند: بر همين اساس دونالد ترامپ رييس‌جمهور سابق آمريکا به دليل ارتکاب جنايات متعدد ضدبشري و نقض گسترده و سيستماتيک حقوق بنياني بشر و اعمال تحريم‌هاي ظالمانه از جمله درخصوص دارو و غذا بر عليه مردم ايران و ترويج و حمايت از تروريسم دولتي از جمله اعتراف صريح و آشکار وي در صدور دستور براي ترور سپهبد شهيد قاسم سليماني بايد محاکمه و مجازات شود. 

اين بيانيه مي‌افزايد: واضح است که جمهوري اسلامي ايران در مقطع کنوني، با اقتداري به مراتب بيش از سال ۲۰۱۶ ميلادي در حوزه‌هاي دفاعي و فناوري پيشرفته زير بار طرح موضوعات غير مرتبط با برجام نخواهد رفت و اجازه گشودن باب جديدي در مذاکرات را به هيچ طرفي نخواهد داد بنابراين از دولت جمهوري اسلامي ايران انتظار داريم با درايت و سعه صدر با موضوع مذاکرات در چارچوب برجام و بدون عجله و با رعايت سه اصل عزت، حکمت و مصلحت برخورد کند.

اين بيانيه يادآور شده است: در فرايند رفع نقض و احياي تعهدات توسط آمريکا، جمهوري اسلامي ايران بايد بر مواضع بر حق خود ايستاده و پس از حصول اطمينان از رفع تحريم‌ها و طي فرايندي اعتمادساز به تعهدات قبلي برجامي خود به صورت متناسب و متضامن و متناظر بازگردد. چنانچه تحريم‌هاي ظالمانه عليه مردم مقاوم ايران ادامه يابد، دولت جمهوري اسلامي ايران بايد تا آنجايي که مصلحت ملي اقتضاء کند، به پيشرفت‌هاي علمي و دفاعي و پيشبرد برنامه‌هاي هسته‌اي صلح‌آميز خود ادامه دهد. 

معاونان ادوار وزارت امور خارجه و سفراي پيشين ايران با اشاره به تعهدات تمامي اعضاي برجام عنوان کرده‌اند: برجام توافقي است که داراي تعهدات چند جانبه است‌، بنابراين چنانچه يک يا چند کشور متعاهد از اجراي تعهدات خود طفره روند، براي طرف ديگر اين حق مسلم محفوظ است که تعهدات خود را براساس موازين ذيربط برجام کاهش دهد. 

در اين بيانيه تاکيد شده است: اعتقاد ما بر اين است چنانچه آمريکا از دشمني با جمهوري اسلامي ايران دست بردارد، شرايط جديدي فراهم خواهد شد تا زمينه کاهش و مالا رفع تنش از منطقه ما فراهم گردد. ما قويا معتقديم گفت‌وگو و تفاهم هميشه ابزار مناسب ديپلماسي براي رسيدن به اهداف مشروع در جهت برقراري و تحکيم صلح، عدالت، ثبات و امنيت در منطقه است. 

اسامي امضاکنندگان بيانيه ۴۱ نفر از معاونان ادوار وزارت امور خارجه و سفراي پيشين جمهوري اسلامي ايران:
ابراهيم رحيم‌پور، بهروز کمالوندي، حميدرضا آصفي، علي آهني، محمدحسين عادلي، عليرضا معيري، محمدجواد آسايش، ابوالقاسم دلفي، عبدالله نوروزي، سيد محمد موسي هاشمي گلپايگاني، محمدطاهر رباني، محمدباقر سخايي، علي اکبر فرازي، محمدحسين فدايي‌فرد، محمد طاهري، علي نعمت‌اللهي، سبحاني، احمد دستمالچيان، نواب، سي علي سقائيان، ملکي، مصطفي اعلايي، محمد رئيسي، جهانبخش مظفري، سيد حسين موسويان، محمدعلي قانع‌زاده، حسين رضواني، سيدرضا طباطبايي، محمود صدري، اميرعلي شهيدي، جواد انصاري، منصور معظمي، محمدرضا صادق، محمود فکري، احمد ادريسيان، ابوالفضل رهنما، جعفر هاشمي، صباح زنگنه، محمدابراهيم طاهريان، محمد زائري اميراني، محسن شريف خدايي

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar