ايلنا/ وزير امور خارجه کشورمان با بيان اينکه بايد اصول اقتصاد مقاومتي را اجرا کنيم اما بدانيد اگر وزنه‌اي به پايمان وصل نباشد بهتر مي‌توانيم اين مسير را طي کنيم، گفت: عدم اجراي لوايح چهارگانه FATF و تحريم‌هاي آمريکا موانع ما هستند و اگر بخواهيم چشم خود را بر اين واقعيت ببنديم در واقع مثل اين است که روز را انکار کرده باشيم.

محمدجواد ظريف در گفت‌وگو با ايلنا، در واکنش به پيشنهاد برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در خصوص تغيير نام وزارت امور خارجه به «وزارت امور خارجه و تجارت» گفت: در بعضي از کشورها ممکن است چنين وزارت خانه‌اي وجود داشته باشد؛ آن روزي هم که به مجلس رفتم در  صحن عرض کردم، اگرچه اعتقاد دارم وزارت خارجه بايد از نظر ساختاري اين توان را داشته باشد که روابط خارجي را تنظيم کند اما وزارت خانه ما امکان اينکه تجارت خارجي را هم به عهده داشته باشد را ندارد و اين يک وظيفه تخصصي است.

وي افزود: البته ما توقع داريم که مجلس به وزارت خارجه  کمک کند تا روابط خارجي در کليه حوزه‌ها را زير نظر داشته باشد و اين وزارت خانه هماهنگي لازم  را به وجود بياورد.

وزير امور خارجه همچنين در رابطه با برخي اظهارنظرها مبني بر اينکه مشکلات اقتصادي ارتباطي به تحريم‌ها ندارد و به ضعف در ديپلماسي اقتصادي باز مي‌گردد، اظهار داشت: ۲ سال بعد از برجام را نگاه کنيد که با وجود اينکه اين توافق به صورت کامل هم اجرا نمي‌شد وضعيت تورم و رشد چگونه بود و هنگامي که آقاي ترامپ تحريم‌ها را بازگرداند و سياست فشار حداکثري را اعمال کرد چه شرايطي ايجاد شد.

وي تاکيد کرد: ما حتماً بايد اصول اقتصاد مقاومتي را اجرا کنيم اما بدانيد اگر وزنه‌اي به پاي اقتصاد وصل نباشد بهتر مي‌توانيم اين مسير را طي کنيم؛ عدم اجراي لوايح چهارگانه FATF و تحريم‌هاي آمريکا موانع ما هستند و اگر بخواهيم چشم خود را بر اين واقعيت ببنديم در واقع مثل اين است که روز را انکار کرده باشيم.

وي افزود: ما هيچ قدم و تلاشي را موکول به بازگشت آمريکا به برجام، تصويب FATF و برداشتن تحريم‌ها نکرده‌ايم؛ نه هيچ چيز موکول به اينها نيست اما اينکه همه چيز را مرتبط به ديپلماسي اقتصادي بدانيم هم درست نيست.

رئيس دستگاه ديپلماسي با بيان اين‌که ديپلماسي اقتصادي يعني ما ديگران را راضي کنيم با ايران  تجارت داشته باشند، تاکيد کرد: تجارت نياز به بانک دارد؛ وقتي که بانک تحريم است و نمي‌تواند ارتباطات را انجام دهد، هنگامي که کشورها با اين مشکل مواجه هستند که اگر کشتي‌هاي ايراني وارد بنادرشان شوند مي‌گويند تحريم را شکسته‌اند؛ اين محدوديت است.

وي خاطر نشان کرد: درست است که ما بايد به دنبال تهاتر و روش‌هاي ديگر برويم و اين کارها را انجام مي‌دهيم اما بالاخره اين روش‌ها هزينه‌مند و وقت گير است  و ما را با مشکلاتي روبرو مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar