آخرين خبر/ رئيس مجلس در مراسم تجليل و تقدير از پژوهشگران برتر مرکز پژوهش‌هاي مجلس به انتقادات رئيس جمهور از پارلمان درخصوص بودجه 1400 پاسخ داد.

حسن روحاني، رئيس جمهور در جلسه هيئت دولت با بيان اينکه آقايان آمده اند ۲ ميليون و ۳۰۰ هزار بشکه پيشنهادي در بودجه ۱۴۰۰ را به يک ميليون و ۵۰۰ هزار رسانده اند، گفت:  آقايان نفت را کم کردند پولش رفت بالا؛ عجب چشم بندي! ۳۱ هزار ميليارد تومان وابستگي بودجه به نفت را بيشتر کردند؛ هر کسي که ۴ عمل اصلي را بلد باشد مي تواند محاسبه کند که چکار کرده ايد. ما دلار را در بودجه بين ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار تومان محاسبه کرديم اما شما دلار ۱۷ هزار و ۵۰۰ حساب کرديد. شش هزار تومان ارزش پول ملي را کم کرديد تا حساب و کتابتان جور شود.  اينها عدد و رقم است ومشخص مي شود و دم خروس اينجا بيرون مي زند.
محمدباقر قاليباف، رئيس مجلس در واکنش به اظهارات رئيس جمهور با بيان اينکه مجلس انقدر ناشي و نادان نيست که نرخ ارز معلوم کند، گفت: نرخ ارز نتيجه مديريت و عملکرد ما در کف بازار است. ما در مجلس محکم ايستاده ايم که سياست ارزي اتخاذ کنيم و هرگز نگذاريم دولت ها از اين سياست ارزي خارج شود. تهمت ناروا به مجلس نزنيد که ما نرخ ارز معلوم کرديم.

مهمترين بخش اظهارات محمدباقر قاليباف به شرح زير است:

* سيستم بروکراسي 100 ساله غل و زنجير مديريت کشور شده است.
* 25سال است تمام کارهايم آموزشي و پژوهشي بوده است.
* سوء مديريت را در کشور بشکنيم و به جوانان فعال بدهيم، بايد در تمام سطوح مديريتي اين جريان اداري اجرا شود.
* هم مجلس هاي ما و هم دولت هاي ما پايان هر ۴ سال مجددا کنتور صفر مي کنند و کار را آغاز مي کنند.

* به همين دليل است که وقتي کشور ۱۰۰ ميليارد دلار درآمد دارد، ما تورم و گراني داريم و مردم مستضعف ما مستضعف تر مي شوند و دلالان و رانت خواران چاق تر مي شوند.
* وقتي هم که کشور ۱۵ ميليارد دلار درآمد دارد باز هم تورم و گراني داريم.اين اشکال در سو مديريت ماست.
* امروز انضباط در بودجه نداريم.
* مجلس انقدر ناشي و نادان نيست که نرخ ارز معلوم کند.
* نرخ ارز نتيجه مديريت و عملکرد ما در کف بازار است.
* ما در مجلس محکم ايستاده ايم که سياست ارزي اتخاذ کنيم و هرگز نگذاريم دولت ها از اين سياست ارزي خارج شود.
*  تهمت ناروا به مجلس نزنيد که ما نرخ ارز معلوم کرديم.

* آروزي مجلس هم اين است که مردم با رونق اقتصادي به يارانه ۴۵هزار  توماني نياز نداشته باشند ولي اين وعده دولت محقق نشد.

* حتما اختلاف ديدگاه با دولت داريم ولي در مجلس براي ساماندهي مشکلات تمام قد کنار دولت ايستاده ايم.
* تا ۲۷ مهر ماه ۴.۲ ميليارد دلار پول قطعي تحقق يافته به نهاده ها داده ايم. 
* مرغ با احتساب همه گراني ها مي شود ۱.۵ دلار، يعني بايد کيلويي ۱۰ هزار تومان باشد.

* چرا مرغ ۲۵ هزار توماني دست مردم  ميدهيم؟
* مجلس تعيين مي کند که يارانه بايد ابتداي زنجيره يا انتهاي زنجيره به مردم داده شود.

مشروح اظهارات رئيس مجلس به شرح زير است:
محمدباقر قاليباف رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه رويکرد کارگذاري پيروي يکي از محورهايي است که مرکز پژوهش‌ها پيش برده است گفت: ما در حوزه برنامه ريزي چقدر منفعلانه عمل مي‌کنيم؟ طرح‌هايي نوشته مي‌شود که کمترين زمان نسبت به ارزش آن گذاشته مي‌شود. در حاليکه ارزش دارد يک سال برايش پژوهش کرد.
او گفت: در مجلس شوراي اسلامي اصالت با نماينده است و نه ديوان محاسبات ومرکز پژوهش‌ها و... نمي‌توانند فراتر از نمايندگان حرفي بزنند.
رئيس مجلس ادامه داد: وقتي تورم و گراني با وجود ۱۰۰ ميليون دلار درآمد وجود دارد، رانت خواران چاق‌تر مي‌شوند و مستضعفان پر جمعيت‌تر، به معناي ايجاد چالش در کشورداري است.
قاليباف با بيان اينکه رويکرد دوم "کارفرماي پيشرو" بودن است گفت: اولويت‌هاي کلان قوه مقننه بايد متمرکز به مسائل و گره‌هاي مهم کشور باشد تا انباشت گره‌هاي نظام تصميم گيري و مشکلات زندگي مردم و حضورشان در مسائل اجتماعي، سياسي، اقتصادي، مديريت کشور، محيط زيست و... باز شود.
او ادامه داد: يکي از مهمترين محور‌هاي آغاز رويکرد اين است که دور بسته ضعف مديريت بشکند و سيستم به دست جوانان انقلابي خلاق متخصص آگاه به مسائل روز و افراد مدير و با تجربه در همه سطوح مديريتي سپرده شود؛ امروز انضباط در بودجه وجود ندارد و مي‌گويند مجلس نرخ ارز تعيين کرده است.
رئيس مجلس بيان کرد: ما اينقدر ناشي نيستيم، نه مجلس و نه دولت نمي‌توانند نرخ ارز را تعيين کنند؛ بلکه بازار معلوم مي‌کند. در مجلس محکم ايستاده‌ايم تا سياست ارزي ايجاد کنيم و هر دولتي که آمد نتواند از سياست‌ها عدول کند.
قاليباف گفت: مابه التفاوت نرخ تسعير ارز به کجا مي رود؟ اين حجم از پول به مراتب از حجم پول بودجه بيشتر است؛ ما در مجلس چه زماني سقف نفت را بستيم؟ شما پيشنهاد ۲ ميليون ۳۰۰ بشکه داديد ما آرزو مي‌کنيم بشود ۴ ميليون! اما بايد واقع بين باشيم. ما در شرايط فعلي يک و نيم بشکه ميليون فروش نفت را واقعي مي‌دانيم.
او اظهار کرد: بايد محل استفاده پول حاصل از فروش نفت هم مشخص باشد؛ امسال لايحه بودجه دولت با افزايش ۴۶ درصدي هزينه و ۱۰ درصدي درآمد‌ها به مجلس آمده است و نشان مي‌دهد بودجه دولت از جيب مردم برداشته مي‌شود.
رئيس مجلس بيان کرد: افزايش تورم حاصل از بودجه دولت نشان دهنده دست کردن در جيب مردم است و اگر يک کارگر همه عمرش پول جمع کند و غذايي نخورد، آرزوي مسکن دار شدنش هيچ وقت محقق نخواهد شد. مجلس در اينباره محکم ايستاده است؛ دولت ارز ۴۲۰۰ تومان را نگه داشت تا کالا‌هاي اساسي را ارزان به مردم دهد.
قاليباف با بيان اينکه با افزايش نرخ ارز ديديم قيمت مرغ و... هم بالا مي‌رود گفت: تا ۲۷ مهر امسال ۴.۲ ميليارد دلار محقق شده تنها به نهاده‌ها اختصاص داديم؛ پس چرا مرغ ۲۵ هزار تومان به دست مردم مي‌رسد؟
او افزود: مجلس تعيين مي‌کند که اين يارانه را انتها يا ابتداي زنجيره به مردم داده شود. وعده دولت درباره بي‌نيازي به يارانه محقق نشد و قيمت مرغ بالا رفت و اين ما به التفاوت براي مردم است. ما اجازه نمي‌دهيم اين مبلغ خرج شرکت هاي دولتي شود تا خدمات را گرانتر به مردم ارائه کنند.
رئيس مجلس تصريح کرد: ما با رويکرد توانمند سازي و با توجه به توليد و اشتغال جلو مي‌رويم. چقدر ارز از صندوق توسعه به درخواست دولت داده شد؟ و چقدر از لايحه بودجه کمک شد؟ مشکل کشور درآمد نيست، بلکه هزينه‌هاست. در مجلس براي حل مشکلات اقتصاد تمام قد در خدمت دولت براي افتخار آفريني آماده ايم و بحث‌هاي سياسي و اتلاق سلايق در ما اثر ندارد.
قاليباف افزود: در اجرا بايد دولتي‌ها تصميم بگيرند اما زمينه سازي اجراي قانون و همچنين نظارت و ارزيابي با قوه مقننه است. در نتيجه اين گفته‌ها، مرکز پژوهش‌هاي مجلس بايد در جايگاه کارفرماي پيشرو باشد تا کارگذار پيرو. با نگاه منسجم در برنامه توسعه هفتم مي‌توانيم در کم اثر کردن و حتي رفع تحريم گام بلندي برداريم تا ملت به حق خود برسد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar