ايسنا/ وزير امور خارجه ترکيه در بخشي از گفت و گوي تلفني با همتاي افغانستاني خود آمادگي کشورش را براي مشارکت در نشستي سه جانبه با افغانستان و ايران و پاکستان اعلام کرد.

وزارت امور خارجه افغانستان در بيانيه‌اي اعلام کرد که محمد حنيف اتمر وزير امور خارجه جمهوري اسلامي افغانستان و مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه جمهوري ترکيه طي تماس تلفني در مورد گسترش روابط دوجانبه، تقويت تماس‌ها و همکاري‌هاي چندجانبه، برگزاري نشست ''کشورهاي قلب‌ آسيا-پروسه استانبول'' در اواخر ماه مارس در دوشنبه و برگزاري دور بعدي گفتگوهاي صلح افغانستان به ميزباني ترکيه، صحبت و گفتگو کردند.

اين بيانيه مي افزايد: اتمر آمادگي ترکيه را به عنوان دوست ارزشمند و قابل‌اعتماد براي ميزباني دور بعدي گفتگوهاي صلح افغانستان ستايش کرد و بر افزايش تماس‌ها و مشورت‌ها در مورد اهداف، دستور کار، شرکت‌کنندگان، و نتايج اين نشست تأکيد کرد. او گفت که انتظار مي‌رود نشست ترکيه گامي به جلو در راستاي تأمين آتش‌بس و دستيابي به راه حل سياسي مطابق به خواست و اراده مردم افغانستان باشد. اتمر، برگزاري نشست کشورهاي قلب‌آسيا - پروسه استانبول در دوشنبه را فرصت خوبي براي مشورت‌ها و آمادگي‌هاي بيشتر براي دور بعدي گفتگوهاي صلح خواند.

بيانيه وزارت خارجه افغانستان علاوه بر اين مطرح کرد: وزير خارجه ترکيه پيرامون سفر اخيرش به دوحه و ملاقاتش با وزراي خارجهٔ قطر و روسيه در مورد روند صلح افغانستان صحبت نموده افزود که نشست ترکيه جايگزين نه، بلکه مکمل روند صلح دوحه خواهد بود. چاووش اوغلو گفت که اکثر طرف‌هاي دخيل براي شرکت در کنفرانس ترکيه ابراز آمادگي نموده اند. ترکيه همچنان آمادگي‌اش را براي شرکت در نشست‌هاي سه‌جانبه افغانستان با حضور کشورهاي ايران و پاکستان ابراز داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar