فارس/ وزير امور خارجه فرانسه از بازگشت به برجام به عنوان نقطه آغازي براي انجام مذاکرات موشکي با ايران ياد کرد.

«ژان ايو لورديان»، وزير امور خارجه فرانسه گفته بازگشت به برجام نقطه آغازي براي انجام گفت‌وگوهاي گسترده‌تر با ايران بر سر وضعيت منطقه و برنامه موشکي خواهد بود.
دولت فرانسه از زمان انجام مذاکرات بر سر برنامه هسته‌اي ايران به «پليس بد» مذاکرات معروف شده بود و بارها با کارشکني در گفت‌وگوها از شکل‌گيري توافق جلوگيري مي‌کرد.
دولت فرانسه همچنين در زماني که «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور سابق آمريکا قصد خروج از آمريکا را داشت نخستين کشوري بود که با پيشنهاد کردن «طرح مکمل برجام» به ديدگاه‌هاي زياده‌خواهانه واشنگتن رسميت بخشيد.

لودريان در بخش ديگري از سخنان امروز خود بدون اشاره به قصور دولت «جو بايدن»، رئيس‌جمهور آمريکا در رفع تحريم‌ها به عنوان پيش‌شرط احياي برجام مدعي شد مشکلات تاکتيکي و وضعيت داخلي ايران مانع احياي اين توافق هسته‌اي است.  

ادعاي رئيس دستگاه ديپلماسي فرانسه در حالي صورت گرفته که خروج آمريکا از برجام و متعاقب آن، نقض عهد کشورهاي اروپايي در عمل به وعده‌هايشان جهت جبران مهم‌ترين عامل مشکلات مربوط به اجراي کامل اين توافق از سوي همه طرف‌ها بوده است.
فرانسه در کنار انگليس و آلمان سه عضو اروپايي گروهي هستند که از سال ۲۰۱۵ به توافقي با ايران بر سر برنامه هسته‌اي اين کشور دست پيدا کرده‌اند. اين توافق قرار بود در ازاي ايجاد محدوديت‌ در بخش‌هايي از برنامه هسته‌اي، تحريم‌هاي اعمال‌شده به بهانه هسته‌اي عليه ايران را رفع کند.
دولت آمريکا ارديبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ از اين توافق خارج شده و ضمن اعمال تحريم‌هاي متوقف شده ذيل اين توافق، تحريم‌هاي ديگري عليه ايران وضع کرد.
مقام‌هاي دولت جو بايدن در هفته‌هاي گذشته اعلام کرده‌اند که  قصد دارند آمريکا را به توافق هسته‌اي برجام بازگردانند، با وجود اين از انجام اقدامات لازم جهت بازگشت به اين توافق خودداري کرده‌اند.
اعضاي تيم بايدن گفته‌اند قصد دارند از بازگشت به برجام به عنوان سکويي براي «قوي‌تر و طولاني‌تر کردن» توافق هسته‌اي استفاده کنند.
با آنکه واشنگتن طرفي بوده که توافق هسته‌اي را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمريکا مي‌گويند بازگشت به برجام منوط به اين است که جمهوري اسلامي ايران گام‌هايي را که در واکنش به نقض عهد آمريکا برداشته به عقب برگرداند.
جمهوري اسلامي ايران تصريح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفي بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غيرقانوني آمريکا انجام شده هر گامي از سوي تهران بعد از رفع تحريم‌ها صورت خواهد گرفت.
ايران تا يک سال بعد از خروج آمريکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته‌اي را اجرا کرد و به کشورهاي اروپايي که وعده جبران آثار اين خروج را مي‌دادند براي عمل به تعهداتشان فرصت داد.
يک‌سال بعد که دولت‌هاي اروپايي نتوانستند به وعده‌هايشان عمل کنند تهران اعلام کرد طبق مفاد مندرج در توافق هسته‌اي طي چند گام تعهداتش در توافق هسته‌اي را کاهش خواهد داد.
ايران از آن زمان اعلام کرده الزامي براي رعايت محدوديت‌هاي مندرج در برجام در زمينه غني‌سازي، ميزان ذخائر اورانيوم و تحقيق بر روي سانتريفيوژهاي پيشرفته ندارد. تهران علاوه بر اين کار بر روي يک خط مونتاژ جهت ساخت اورانيوم فلزي را هم از سر گرفته است.جمهوري اسلامي ايران همچنين اسفندماه سال جاري اعلام کرده اجراي داوطلبانه پروتکل الحاقي را متوقف مي‌کند.
جمهوري اسلامي ايران گفته همه اين گام‌ها بازگشت‌پذير هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ايران نيز اين اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar