فارس/وزير خارجه فرانسه امروز (شنبه) در گفت‌وگوي تلفني با وزير خارجه ايران،‌ از تهران خواست از نقض بيشتر برجام خودداري کند.

«ژان ايو لوديان» وزير خارجه فرانسه خبر داد که صبح امروز (شنبه) با «محمد جواد ظريف» وزير خارجه ايران تلفني گفت‌وگو کرده است.
وي افزود: «من از آغاز مجدد گفت‌وگوها درباره موضوع هسته‌اي در وين استقبال کردم. من بر نقش سازنده‌اي که تروئيکاي اروپايي (فرانسه، انگليس و آلمان) درباره آغاز مجدد چنين گفت‌وگوهايي ايفا کردند،‌ تاکيد کرد که اين اقدام در ادامه تلاش‌هاي قاطعي است که فرانسه، آلمان و انگليس براي حفظ برجام از سال 2017 داشته‌اند».
لودريان اضافه کرد: «من ايران را تشويق کردم در مذاکراتي که روي خواهد داد، سازنده باشد. آنها بايد طي هفته‌هاي آينده شناسايي اقدامات ضروري براي بازگشت کامل به پايبندي به توافق هسته‌اي را ممکن سازند. اين هدفي است که توسط تمامي کشورهاي عضو برنامه جامع اقدام مشترک همچنين آمريکا به نمايش گذاشته شده است. فرانسه نيز به روشي علمگرا و مطالبه گرانه شرکت خواهد کرد».

وزير خارجه فرانسه گفت: «در شرايطي که همه تمايل خود را براي انجام اين مذاکرات با حسن نيت نشان مي‌دهد، با هدف توافق سريع، من ايران را فرا مي‌خوانم که از هرونه نقش بيشتر تعهدات کنوني خود در زمينه هسته‌اي را که مي‌تواند  پويايي از سرگيري مذاکرات را تضعيف کند،‌ خودداري ورزد».

روز گذشته نيز پايگاه خبري «آکسيوس» خبر داد که يکي از ديپلمات‌هاي غربي گفته که نمايندگان سه کشور اروپايي در نشست روز جمعه موضع سرسختانه‌تري در قبال ايران در مقايسه با موضعي که دولت بايدن تا کنون داشته اتخاذ کرده‌اند. 
آکسيوس نوشته است که نمايندگان سه کشور اروپايي فرانسه، آلمان و انگليس از عراقچي خواسته‌اند که با تعامل مستقيم با آمريکا موافقت کند و گفته‌اند که پيشنهادات دولت بايدن بسيار معقول است.
ديپلمات‌هاي غربي گفته‌اند که نماينده فرانسه به صورت ويژه‌اي اصرار داشته و به عراقچي گفته است که موضع ايران طرد کننده و غير مفيد است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar