ايرنا/ رئيس جمهور قزاقستان در ديدار وزير امور خارجه، ايران را شريک کليدي در منطقه خواند و بر گسترش همه جانبه روابط با جمهوري اسلامي در حوزه‌هاي سياسي و اقتصادي تأکيد کرد.

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران که در سومين مقصد سفرش به چهار کشور آسياي مرکزي و به منظور ديدار و تبادل نظر با مقامات قزاقستان در نورسلطان پايتخت اين کشور به سر مي‌برد، امروز (چهارشنبه) با «قاسم جومارت توکايف» رئيس جمهور قزاقستان ديدار و در خصوص موضوعات مورد علاقه دو کشور بحث و گفت‌وگو کرد.
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در اين ديدار قزاقستان را از کشورهاي دوست و همسايه در خزر خواند و نزديکي مواضع دو کشور در موضوعات منطقه‌اي و بين‌المللي را با اهميت ارزيابي کرد.
ظريف تلاش براي يافتن مسيرهاي همکاري پايدار براي حفظ و گسترش روابط فيمابين را ضروري برشمرد. 

قاسم جومارت توکايف رئيس جمهور قزاقستان نيز در اين ديدار با تاکيد بر تاريخ مشترک و اهميت توسعه همکاري‌ها با کشورمان، جمهوري اسلامي ايران را شريک کليدي در منطقه خواند و بر گسترش همه جانبه روابط در حوزه‌هاي اقتصادي و سياسي تأکيد کرد.
تحولات برجام، روند صلح در افغانستان، روند آستانه و سيکا از ديگر موضوعات مورد گفت‌وگو در اين ديدار بود.
وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران همچنين امروز با «مختار تيلو بردي» همتاي قزاقستاني خود ديدار و گفت‌وگو کرد و برنامه همکاري بين وزارت خارجه‌هاي دو کشور نيز به امضاي دو وزير خارجه رسيد.
رئيس دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران همچنين در نشست خبري مشترک با همتاي قزاقستاني ابراز اميدواري کرد که مذاکرات درباره ترسيم خط مبدا در خزر هر چه سريع‌تر به نتيجه برسد و از حضور قزاقستان در اينچه برون، بندرعباس و چابهار استقبال کرد. (اينجا بخوانيد)
ظريف پيش از اين به ازبکستان و قرقيزستان سفر و با رئيس جمهور و وزير خارجه اين دو کشور ديدار و گفت‌وگو کرد. ترکمنستان مقصد بعدي سفر وزير امور خارجه ايران به آسياي مرکزي است. ظريف در هفته‌اي که گذشت نيز سفري دوجانبه به تاجيکستان داشت و ضمن رايزني با رئيس جمهور و وزير خارجه اين کشور در نهمين کنفرانس قلب آسيا - روند استانبول درباره افغانستان شرکت و با برخي مقامات شرکت کننده از جمله رئيس جمهور افغانستان ديدار و گفت‌وگو کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar