پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري/ رئيس جمهور رعايت نکردن پروتکل‌هاي بهداشتي را مهمترين دليل افزايش ابتلا و بستري بيماران کوويد 19 در کشور و مواجه شدن با موج جديد اين بيماري در بسياري از استانها و شهرستانها دانست و گفت: در همه شهرهايي که در وضعيت قرمز قرار مي گيرند، به مدت ۱۰ روز محدوديت اعمال مي شود.

جلسه کميته‌هاي تخصصي ستاد مقابله با کرونا عصر پنج شنبه در حضور رئيس جمهور برگزار شد. در اين جلسه، روساي کميته‌هاي بهداشت و درمان، امنيتي – اجتماعي و قرارگاه عملياتي ستاد ملي مقابله با کرونا گزارشي از آخرين وضعيت شيوع بيماري در کشور، وضعيت رنگ‌بندي شهرها و استانها و همچنين اقدامات انجام شده و اعمال محدوديت‌ها و تقويت نظارت‌ها بر اجراي دقيق دستورالعمل‌ها براي کنترل و مهار موج جديد کرونا در کشور ارائه کردند.

کميته عالي نظارت با محوريت و مسئوليت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي‌بايست نظارت دقيق را بر نحوه رعايت شيوه‌نامه‌ها اعمال و افرادي که الزمات قانوني در اين خصوص را رعايت نمي‌کنند براي برخورد به مراجع ذيربط معرفي کند تا اقدامات لازم در اين زمينه صورت گيرد.

همچنين وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي‌بايست افرادي را که تست آنها مثبت شده و قرنطينه را رعايت نمي‌کنند براي اعمال مجازات به مراجع قانوني معرفي کند. براساس پيشنهاد ديگري همچنين مقرر شد وزارت راه و شهرسازي با همکاري هلال احمر و با افزايش ظرفيت نيروها و تجهيزات، ضمن کنترل دقيق تر فرودگاه‌ها و پايانه‌هاي پرتردد مرزي و تسهيل در رفت و آمد مردم از نقض شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي جلوگيري کند.

رييس جمهور با تاکيد بر اجراي موارد پيشنهادي قرارگاه عملياتي مقابله با کرونا گفت: بي ترديد راه اصلي خروج از اين وضعيت رعايت همه دستورالعمل‌ها است که تجارب گذشته نيز گواه اين موضوع است.
دکتر روحاني با بيان اينکه هماهنگي و انسجام در تصميمات و اقدامات لازم در مديريت مقابله با کرونا به عنوان يک اصل ضروري است، افزود: رعايت نشدن دستورالعمل‌ها و تصميمات اتخاذ شده در ستاد ملي مقابله با کرونا مهمترين دليل ايجاد وضعيت کنوني است و اگر همه اقدامات در چارچوب مصوبات ستاد ملي از سوي مردم، اصناف و دستگاه‌ها به دقت اجرا مي شد حتما شاهد اين وضعيت نبوديم.
بر اساس مصوبه اين جلسه از روز شنبه در همه شهرهايي که در وضعيت قرمز قرار مي گيرند مطابق مفاد طرح مديريت هوشمند به مدت 10 روز محدوديت اعمال مي شود و بديهي است ساير شهرها هم براساس رنگ بندي اعمال شده بايد محدوديت ها و پروتکل‌ها را مراعات کنند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar