باشگاه خبرنگاران/ کانديداي انتخابات رياست جمهوري در پاسخ به اينکه آيا درباره چينش کابينه خود تاکنون با کسي رايزني کرده‌ايد؟ گفت: سياست اصلي آن مشخص شده است و از متولدين دهه‌هاي ۵۰ و ۶۰ براي حضور در کابينه و از متولدين دهه ۷۰ هم خواهش مي‌کنم براي حضور در بدنه دولت خودشان را آماده کنند.

کم‌تر از دو ماه به يکي از مهم‌ترين رويداد‌هاي سياسي کشورمان باقي مانده؛ انتخابات رياست‌جمهوري سيزدهم در پيش است. با نزديک‌شدن به اين رويداد، هر روز گمانه‌زني‌ها درباره حضور افراد مختلف براي رسيدن به پاستور بيشتر و بيشتر مي‌شود.

شاهين محمدصادقي نماينده ادوار مختلف مجلس شوراي اسلامي، معاون اسبق سازمان پزشکي قانوني کشور،  رئيس سازمان بسيج جامعه پزشکي کشور و عضو کميته اجرايي طرح «سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني» در مبارزه با ويروس کرونا به عنوان يکي از گزينه‌هاي احتمالي براي انتخابات رياست‌جمهوري سيزدهم در گفتگويي به سوالات باشگاه خبرنگاران پاسخ داد. متن گفتگو را در ادامه بخوانيد:

افتخار مي‌کنم که در هر زمينه‌اي که به حضورم نياز بود به عنوان يک سرباز حاضر بودم

باشگاه خبرنگاران جوان: به عنوان اولين سوال  زندگي شخصي و سياسي شاهين محمد صادقي را چگونه معرفي مي‌کنيد؟

محمدصادقي: من متولد روستايي از شهرستان کازرون هستم؛ بعد از اتمام مدرسه وارد دانشگاه علوم پزشکي شيراز شدم و بعد از آن با استفاده از سهميه دانشجويان ممتاز وارد دوره تخصصي جراحي عمومي شدم.

بعد از اتمام دوره تخصصي کار‌هاي مديريتي ام شروع شد و به عنوان معاون دانشگاه علوم پزشکي بوشهر و رئيس دانشگاه علوم پزشکي کهگيلويه و بويراحمد منصوب شدم و بعد از چند سال در دوره فوق تخصص جراحي پلاستيک زيبايي و ترميمي پذيرفته و براي اتمام دوره ام به يکي از کشور‌هاي اروپايي رفتم.

بعد از اتمام تحصيلاتم برگشتم و به عنوان معاون سازمان پزشکي قانوني مشغول به کار شدم و در دوره هفتم مجلس شوراي اسلامي با راي مردم شهرستان کازرون وارد مجلس و در همان ابتدا به عنوان عضويت در هيئت رئيسه رسيدم.

بعد از اتمام دوره مجلس به عنوان رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران منصوب شدم و بعد از مدتي هم رياست دانشگاه شهيد بهشتي و معاونت سازمان تربيت بدني کشور کار کردم و مجدد در دوره نهم وارد مجلس شوراي اسلامي و عضو هيئت رئيسه شدم و حدود يک سال پيش هم به عنوان رئيس جامعه پزشکي کشور منصوب شدم و رئيس کميته اجرايي طرح شهيد حاج قاسم سليماني بودم.

در سال ۵۶ براي اولين بار با انقلاب آشنا و در سال اول دبيرستان توسط حکومت نظامي دستگير شدم. با آغاز جنگ به جبهه رفتم و در جنگ به درجه  جانبازي رسيدم؛ وقتي هويزه اشغال شد من به عنوان مدافع شهر تا پايان دوره محاصره در شهر حضور داشتم و بعد از آن براي کمک به آزادسازي شهر‌هاي ديگر رفتم.

در عمليات کربلاي ۵ در شلمچه بودم و در شهر‌هاي مختلف در زمان جنگ حضور داشتم. در زماني که گروه‌هاي تروريستي تشکيل شدند به عنوان يک پزشک بسيجي در زمان اشغال عراق در کربلا بودم و بعد از جنگ ۳۳ روزه به لبنان رفتم. در هواپيمايي که به سمت يمن حرکت مي‌کرد حضور داشتم و در آن کشتي که عازم يمن شد حاضر بودم.

در زمان هجوم داعش به کشور سوريه در اين کشور حضور پيدا کردم و به عنوان پزشک تيم شهيد حججي حضور در شهر‌هاي البوکمال، حلب و تدمر را در کارنامه دارم و از امنيت مرز‌ها و انقلاب دفاع کردم و امروز به عنوان يک سرباز حاضر براي خدمت به مردم هستم.

هميشه افتخار مي کنم که به عنوان يک سرباز جراح در هر زمينه‌اي که به من نياز بود، حاضر شدم و هم در حوزه علمي کار کردم و هم به عنوان يک بسيجي ساده در هر کجا که به حضورم نياز بود، حضور پيدا کردم.

تا الان بيش از ۵۰ هزار ميليارد تومان براي کنترل بيماري کرونا هزينه شده است

باشگاه خبرنگاران جوان: با توجه به شرايط کرونايي شما مسئوليتي در قرارگاه مبارزه با کروناي شهيد سليماني داشتيد؛ از عملکرد خودتان در اين قرارگاه بگوييد.

محمدصادقي: اواخر شهريور يا اوايل مهرماه در ديداري که مقام معظم رهبري با ستاد ملي مقابله با کرونا داشتند، در چند نوبت به استفاده از ظرفيت‌هاي بسيج تاکيد کردند. از همين رو فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به من به عنوان مسئول بسيج جامعه پزشکي دستور داد که طرحي براي کمک نيرو‌هاي مسلح به ستاد ملي مقابله با کرونا ارائه دهم.

بر اين اساس از بهترين‌هاي جامعه پزشکي و مجريان طرح‌هاي بزرگ دعوت به عمل آورديم؛ طراحي اين طرح يک ماه طول کشيد و ابتدا اين طرح در ستاد فرماندهي سپاه پاسداران به تصويب رسيد و پس از آن در جلسه‌اي که بين مسئولين سپاه و وزارت بهداشت انجام شد اين طرح تصويب نهايي و براي اجرا ابلاغ شد.

بر اساس اين طرح ما کم ترين هزينه و بيشترين کارايي را براي مقابله با کرونا در نظر گرفته بوديم؛ برعکس طرح‌هاي ديگر که غالبا هزينه بر بودند و به دستگاه‌هاي مختلف نياز داشتند، ما در اين طرح هيچ کدام را لحاظ نکرديم و در واقع با استفاده از علمي‌ترين روش، به مقابله با کرونا رفتيم.

اين طرح شامل سه روش بيماريابي، جداسازي و حمايت‌هاي هدفمند بود؛ شروع آن و هماهنگي بين دستگاه‌هاي مختلف اندکي زمان بر بود. وقتي طرح را شروع کرديم، تعداد مرگ و مير بالاي ۴۸۰ نفر بود و بيمارستان‌ها در اواخر آبان پر از بيمار بود و ترس و اضطراب زيادي کشور را گرفته بود.

بعد از اجراي طرح شهيد سليماني تعداد مرگ‌هاي کرونايي از ۵۰۰ نفر به ۵۷ نفر و تعداد مبتلايان ما از ۱۵ هزار به نزديک ۵ هزار رسيد و کاهش زيادي را در اين زمينه شاهد بوديم که يکي از طرح‌هاي بسيار ارزشمندي بود که در کشور انجام شد و همکاري و هماهنگي زيادي بين دستگاه‌ها ايجاد کردد؛ در اين طرح ما نشان داديم که با کم‌ترين هزينه مي‌توان بالاترين کارايي را داشت.

در حالي که تا الان بيش از ۵۰ هزار ميليارد تومان براي کنترل بيماري کرونا هزينه شده است، اين طرح با مبلغي حدود ۱۵۰ ميليارد تومان اجرا شد و نشان داديم اگر با منطق قوي و استدلال‌هاي پزشکي وارد شويم مي‌توانيم مشکلات را حل کنيم. پول هميشه حلال مشکلات نيست و اين طرح و برنامه است که مي‌تواند راه را براي حل مشکلات هموار کند.

بعد از موفقيت اين طرح دولت از طريق اهرم‌هاي سياسي در وزارت بهداشت و بدنه خود فشار‌هايي را به ما آورد و مانع اجراي طرح شد؛ البته در مورد استان خوزستان توانستيم با اين روش کروناي انگليسي را در اين استان کنترل کنيم؛ قطعا اگر اين طرح ادامه پيدا مي‌کرد ما امروز شاهد اين وضعيت نبوديم.

معتقدم براي رساندن کشور به قله‌هاي ترقي زمان محدود است

باشگاه خبرنگاران جوان: چه عوامل و انگيزه‌هاي موجب شده که آقاي محمد صادقي داوطلب نامزدي انتخابات رياست‌جمهوري شود؟ آيا براي اعلام کانديداتوري با کسي يا جريان خاصي مشورت کرديد؟

محمدصادقي: من هميشه براي خدمت بي قراري مي کردم؛ هميشه سرباز بودم و معتقدم براي رساندن کشور به قله‌هاي ترقي زمان محدود است و بايد با همه توان براي آبادي کشور اقدام کنيم. با همان نيتي که وقتي پاي سربازان دشمن به کشور باز شد راهي هويزه و سوسنگرد شدم، راهي انتخابات رياست جمهوري هم شدم؛ هر کدام از ما هرکجا که توانستيم بايد از سنگر جمهوري اسلامي دفاع کنيم.

باشگاه خبرنگاران جوان: در مسير انتخابات رياست جمهوري با شخص يا جريان خاصي هم صحبت کرديد؟

محمدصادقي: همه افرادي که مي‌خواهند در چنين عرصه گسترده‌اي در سياست وارد شوند با گروه‌ها و افراد مختلف صحبت مي‌کنند و من از اين قاعده مستثني نيستم.

باشگاه خبرنگاران جوان: از نظر سياسي خود را به کدام يک از جريانهاي سياسي نزديک مي‌دانيد؟ 

محمدصادقي: تکيه ام بر عناصر دانشگاهي و دلسوزان نظام و انقلاب از همه جريان‌هاي سياسي است و در حد توانم از آن‌ها کمک گرفتم.

مي توانم ماهاتير محمد ايران باشم

باشگاه خبرنگاران جوان: شما يک پزشک هستيد و براي خيلي‌ها اين سوال وجود دارد که يک پزشک چطور مي‌تواند به عرصه سياست ورود پيدا کند؛ امکان دارد در اين خصوص توضيح دهيد؟

محمدصادقي: غالبا اين تصور وجود دارد که پزشکان سياستمداران خوبي نيستند؛ اين به اين خاطر نيست که پزشکان از سياست سر در نمي‌آورند؛ به اين خاطر است که آن‌ها در جاي ديگر مشغول به خدمت رساني و نجات جان افراد هستند. به نظرم اگر پزشکان به عرصه‌هاي ديگر هم ورود پيدا کنند مي‌توانند خدمتگزاران خوبي براي مردم باشند.

ما در دنيا پزشکاني داشتيم که در زمينه سياست موفق ظاهر شدند که از نمونه آن مي‌توان به ماهاتير محمد رئيس جمهور مالزي اشاره کرد که بدهي اين کشور را به نزديک صفر رساند و اين کشور را به يکي از کشور‌هاي پيشرفته جهان اسلام تبديل کرده است؛ به نظرم من هم مي‌توانم باعث و باني يک تحول بزرگ باشم.

باشگاه خبرنگاران جوان: پايگاه اصلي راي خودتان را کدام قشر مي‌بينيد و فکر مي‌کنيد کدام قشر بيشتر از شما حمايت خواهد کرد؟

محمد صادقي: اميدوارم حرف هايم براي تمام مردم گيرايي داشته باشد و کساني که براي نظام و کشور مي‌سوزد و روياي عظمت ايراني بزرگ را دارند از حرف‌هاي من استقبال کنند.

قبل از حل مشکل اقتصاد بايد مشکل عدم اطمينان مردم به مسئولان را حل کنيم/ برنامه‌هاي مختلفي براي اقتصاد دارم

باشگاه خبرنگاران جوان: مشکل کنوني کشور را چه مي‌دانيد و چه برنامه‌هايي براي حل آن داريد؟

محمد صادقي: مشکل اقتصادي جواب اغلب کساني است که اين سوال را جواب مي‌دهند، اما غير از آن مشکلي داريم که قبل از مشکلات اقتصادي بايد آن را حل کرد و آن هم عدم اطمينان مردم به مسئولان است. هر برنامه اقتصادي در اين شرايط سخت که مردم با آن دست و پنجه نرم مي‌کنند، نياز به مشارکت و اعتماد مردم دارد.

در چند سال اخير خيلي به مردم دروغ گفتيم و بي مهري کرده و منافع ملي را فداي منافع جرياني و حزبي کرديم؛ حتي گاهي جان مردم را فداي طرح‌هاي سياسي خودمان به بازي گرفتيم که خيلي تلخ است. براي اينکه اعتماد مردم را جلب کنيم بايد کار‌هايي که کرديم را برعکس انجام دهيم.

مردم اصل هستند و ما خدمت‌گذار آن‌ها هستيم و بايد با مردم بخنديم و خوشحال باشيم نه دشمن مردم باشيم. برنامه‌هاي مختلفي در زمينه اقتصادي دارم که آن‌ها را شرح خواهم داد.

نقاط قوت دولت‌هاي قبل را جذب و نقاط منفي آن‌ها را حذف مي‌کنيم

باشگاه خبرنگاران جوان: تفاوت دولت آينده آقاي محمد صادقي با دولتهاي تاکنوني جمهوري اسلامي در چيست، يا مهمترين مشخصه آن کدام است؟

محمد صادقي: تلاش مي‌کنيم که نقاط قوت دولت‌هاي قبلي را جذب کنيم و نقاط منفي را حذف کنيم. اگر اين مسير را به صورت درست انتخاب کنيم، اتفاقات خوبي رخ خواهد داد و مي‌توان از آن‌ها استفاده کرد. براي حقوق مردم بايد پافشاري و دفاع کنيم و براي اينکه عزت مردم حفظ شود و بالا رود، لحظه‌اي آرام نخواهيم نشست.

متولدين دهه‌هاي ۵۰ و ۶۰ براي حضور در دولت آماده باشند؛ متولدين دهه ۷۰ براي بدنه دولت

باشگاه خبرنگاران جوان: آيا درباره چينش کابينه خود تاکنون با کسي رايزني کرده‌ايد؟ مي‌توانيد چند نفر از وزراي خود را يا حداقل از اعضاي ارشد دولتتان را نام ببريد؟

محمد صادقي: سياست اصلي آن مشخص شده است و از متولدين دهه‌هاي ۵۰ و ۶۰ براي حضور در کابينه و از متولدين دهه ۷۰ هم خواهش مي‌کنم براي حضور در بدنه دولت خودشان را آماده کنند.

باشگاه خبرنگاران جوان: مهم‌ترين رقيب خود را براي انتخابات ۱۴۰۰ چه کسي و از کدام جريان مي‌دانيد؟

محمد صادقي: اميدواريم رقابت سالمي داشته باشيم و جوانمردانه رقابت کنيم و هر کسي رئيس جمهور شد، براي عزت ايران و حق مردم کار‌هاي زيادي را انجام دهد.

انتخابات ۱۴۰۰ قابل پيش بيني نيست

باشگاه خبرنگاران جوان: مي‌توانيد پيش بيني کنيد که کدام جريان در انتخابات رياست جمهوري به پيروزي خواهد رسيد؟

محمد صادقي: انتخابات ۱۴۰۰ قابل پيش بيني نيست، اما احساس مي‌کنم از همه جريان‌ها در انتخابات نماينده‌اي وجود دارد و هر چند برخي‌ها در دولت کار‌هايي انجام دادند که باعث ناراحتي مردم شده است، اما مردم بازهم در انتخابات شرکت مي‌کنند تا سرنوشت شان را تعيين کنند.

بي مهري‌هايي که انجام شد باعث شد نتوانيم کرونا را در کم تر از ۶ ماه کنترل کنيم

باشگاه خبرنگاران جوان: به عنوان يک پزشک و مسئول سازمان بسيج جامعه پزشکي چه برنامه‌اي براي دسترسي بهتر و کم‌هزينه‌تر تمام اقشار جامعه به امکانات پزشکي داريد؟

محمد صادقي: اميدوارم کرونا را کنترل کنم و به آن جامعه عمل بپوشانم. در مصاحبه‌اي گفته بودم که ۶ ماهه کرونا را کنترل مي‌کنم. اگر دولت هم دست من نبود مي‌توانستيم اين کار را انجام دهيم، اما بي مهريي‌هايي از سوي برخي‌ها در دولت اتفاق افتاد که سبب شد تا اين اتفاق رخ ندهد؛ اولين برنامه مان در حوزه بهداشت و درمان کنترل کرونا و سپس به حداقل رساندن آن است.

گسترش شبکه‌هاي بهداشت درماني و تقويت آن جزو برنامه‌هاي بعدي ما است؛ بهداشت براي ما بيشتر از درمان اولويت دارد و اگر جايي کمبودي وجود داشت، تلاش مي‌کنيم تا آن را برطرف کنيم و همچنين برنامه‌هاي ويژه‌اي هم براي پرستاران، بهورزان و ... داريم.

نظام بيمه‌اي ما آشفته است و به وحدت نرسيده ايم و تقويت و اصلاح آن جو برنامه‌هاي ما است. همچنين واکسيناسيون و تهيه واکسن داخلي و خارجي جز ديگر برنامه‌هاي ما است.

قدرت موشکي چيزي نيست که بخواهيم درباره آن مذاکره کنيم

باشگاه خبرنگاران جوان: عملکرد دولت روحاني در سياست خارجي و مشخصا توافق برجام  را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

محمد صادقي: اگر بخواهيم به گذشته برگرديم بايد خاطرات تلخي را مرور کنيم. در حال حاضر يک سند امضا شده بين ما و کشور‌هاي مقابل ما است. سياست ما را رهبر معظم انقلاب فرمودند و آن هم اين است که ما منتظر هستيم تا آن‌ها تعهدات خود را انجام دهند و هر وقت اين کار را انجام دادند، ادامه راه را با هم مي‌رويم.

هيچ کسي از اينکه کشورش مقتدر باشد، بدش نمي‌آيد. هيچ کسي بر سر قدرتش با کسي مذاکره نمي‌کند؛ بنابراين ما منتظر هستيم تا آن‌ها تعهدات خود را انجام دهند و هر وقت اين کار را انجام دادند، ادامه راه را با هم مي‌رويم. قدرت موشکي چيزي نيست که بخواهيم درباره آن مذاکره کنيم.

دولت من دولت هم‌گرايي منطقي و همگرايي کشور‌هاي همسايه است

باشگاه خبرنگاران جوان: نظرشما درباره قرارداد ايران و چين چيست؟ مخالفت‌ها و فضاسازي‌هاي رسانه‌اي عليه توافق راهبردي همکاري ايران و چين را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

محمدصادقي: بر اساس ظرفيت‌هاي قانون اساسي، امکان گفت‌وگو با همه کشور‌ها به جز رژيم صهيونيستي را داريم. ايرادي که به وزارت امور خارجه گرفته مي‌شود اين است که يک جانبه گرايي کرد و جهان را در يک کشور ديد؛ جهان ۲۰۰ کشور دارد و بايد با همه کشور‌ها مذاکره کرد.

دولت من دولت هم‌گرايي منطقي و هم‌گرايي کشور‌هاي همسايه است. ما هيچ وقت براي ارتباط با کشور ديگري از هيچ کشور ديگري اجازه نمي‌گيريم و بر اساس وضعيت کشور با شرق يا غرب مذاکره مي‌کنيم.

فيلترينگ راه مناسبي براي مديريت فضاي مجازي نيست

باشگاه خبرنگاران جوان:  با توجه به اينکه اخيرا رهبر انقلاب از رهاسازي فضاي مجازي گلايه مند بودند،  به جز فيلترينگ آيا برنامه‌اي براي مديريت فضاي مجازي داريد؟

محمد صادقي: در فضاي مجازي غفلت کرديم و با کم کردن پهناي باند و راه‌هاي ديگر فکر مي‌کنم مشکلي حل نمي‌شود و بهترين کار مديريت فضاي مجازي است و دستگاه‌هاي مربوط و دانشگاه‌ها بايد توليد محتوا کنند تا مشکل حل شود. بايد مقرراتي براي فضاي مجازي تعيين کنيم و از اينکه اين فضا تهديدي است فرصت بسازيم.

باشگاه خبرنگاران جوان: آيا با فيلترينگ فضاي مجازي موافقيد؟

محمدصادقي: فيلترينگ راه مناسبي براي مديريت فضاي مجازي نيست.

باشگاه خبرنگاران جوان: اسامي و عبارت‌هاي زير را با يک کلمه توصيف کنيد.

شهيد سردار سليماني: يک انقلابي واقعي و افتخار ايران و اسلام

شهيد رجايي: رئيس جمهور نمونه

سپاه پاسداران: دفاع از آب و خاک و عزت و سربلندي ايران و اسلام

شوراي وحدت اصولگرايان: يک تشکل سياسي دلسوز که دلش مي‌خواهد براي مردم کار کند

رئيس دولت اصلاحات: رئيس يکي از دولت‌هاي رياست جمهوري

اسحاق جهانگيري: معاون اول رئيس جمهور

آيت الله رئيسي: از چهره‌هاي شاخص اسلامي و رئيس موفق قوه قضائيه

سعيد محمد: يکي از کانديد‌اهاي رياست جمهوري

عزت الله ضرغامي: رئيس سابق صدا و سيما و يکي از کانديد‌اهاي رياست جمهوري

محمود احمدي نژاد: رئيس جمهور اسبق ايران

باشگاه خبرنگاران: در آخر اگر صحبتي مانده بفرماييد؟

محمد صادقي: انشالله مردم با هوشياري يک رئيس جمهور موفق و توانمند را انتخاب کنند و دولت هم انشالله جوان و انقلابي باشد و مشکلات مردم را حل کند و کشور را به قله‌هاي عظمت و افتخار برساند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد

instagram.com/akharinkhabar