فارس/ رئيس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به اين سوال که آيا مصوبه جديد شوراي نگهبان درباره شرايط ثبت‌نام داوطلبان انتخابات رياست جمهوري اجرايي مي‌شود؟ گفت: ان‌شاءالله

جمال عرف در برنامه تيتر امشب گفت: از فردا ثبت‌نام را به مدت ۵ روز آغاز مي‌کنيم و بعد از ۵ روز ليست و پرونده همه افرادي که ثبت‌نام کردند را در اختيار شوراي نگهبان قرار مي‌دهيم.

وي ادامه داد: شوراي نگهبان دوتا ۵ روز زمان رسيدگي به وضعيت ثبت‌نام کنندگان را دارد. بعد از آن کساني را که تاييد شدند را به ما اعلام و ما هم فرداي آن اعلام مي‌‌کنيم. عملاً از هفتم خرداد تبليغات انتخاباتي آغاز خواهد شد. 

 رئيس ستاد انتخابات کشور گفت: بر اساس ماده ۵۵ قانون انتخابات افراد مدارک لازم را ارائه مي‌کنند و ثبت‌نام انجام مي‌شود. نامزدها در ماده ۳۵ اعلام شده که کساني که مي‌خواهند در اين عرصه بيايند جزو رجل سياسي و مذهبي باشند و بعد از بايد ايراني‌الاصل و مدير و مدبر باشند.  

وي افزود: واقعا کساني که از فردا مي‌خواهند براي ثبت‌نام بيايند مسئوليت بار سنگيني را بر عهده دارند و براي همين قانون‌گذار گفته است بايد حداقل از ميان رجال سياسي و مذهبي باشند و حداقل مردم او را بشناسند. و در جايي حداقل مدير و مدبر باشد.

عرف گفت: اطلاع رساني خيلي خوبي از سوي شوراي نگهبان صرت گرفته و اميدواريم افرادي که مي‌آيند توجه داشته باشند.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا مصوبه شوراي نگهبان اجرايي مي‌شود، گفت: ان‌شاءالله

عرف در مورد رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در زمان ثبت‌نام انتخابات خاطر نشان کرد: تعداد عوامل ثبت نام را افزايش داديم و از هر دو طبقه ستاد انتخابات استفاده مي‌کنيم. فواصل بين ميزهاي کاربران را ۲ متر قرار داديم. يعني کسي که در اين ميز ثبت نام مي کند با ميز بغلي دو متر فاصله دارد و براي کاربر همه تمهيدات مثل ماسک دستکش و مواد ضدعفوني کننده در نظر گرفته شده است.

وي ادامه داد: افرادي که مي‌آيند در ابتدا با هماهنگي که با وزارت بهداشت شده است از طريق نرم افزار ماسک، آخرين وضعيت آنها را چک خواهيم کرد اگر در آنجا آن فرد سابقه بيماري داشته باشد اجازه ورود نمي دهيم.

رئيس ستاد انتخابات کشور گفت: با توجه به شرايط کرونايي خواهش ما اين است که داوطلبان محترم، همراه با خود نياورد زيرا معذور هستيم؛ در سنوات گذشته افراد با همراه مي‌آمدند اما فردا اجازه نخواهيم داد که همراهان آنها را در داخل همراهي کنند و حداکثر اگر از مقامات باشند يک يا دو نفر همراه خواهند داشت.

وي در مورد آمار واجدين شرايط و عوامل اجرايي در انتخابات ۲۸ خرداد اظهار داشت: ۵۱ميليون ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجدين شرايط در کشور هستند که از اين تعداد ۱ ميليون و ۳۹۲ هزار و ۱۴۸ نفر راي اولي هستند. استان تهران بيشترين واجدين با بيش از ۹ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر و بعد از آن خراسان رضوي با ۴ ميليون و ۶۰۰ هزار نفر خواهد بود. بيش از ۵۰ درصد واجدين شرايط در استان هاي اصلي هستند.

عرف ادامه داد: عوامل اجرايي در ستادهاي انتخابات در سراسر کشور حدود ۵۰۰ هزار نفر هستند اما در ۲۸ خرداد ۱ ميليون نفر براي اجراي انتخابات تلاش مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar