آخرين خبر/ جبهه اصلاحات ايران درباره انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ بيانيه جديد داد و عنوان کرد: از معرفي نامزد به نام جبهه خودداري مي‌کنيم ولي مانع حمايت احزاب و اعضاي حقيقي عضو جبهه از نامزدها نمي‌شويم.

متن بيانيه جبهه اصلاحات ايران به شرح زير است:

به نام خداوند متعال

ملت بزرگوار و صبور ايران

آن‌گونه که در اصل ۵۶ قانون اساسي آمده است حق تعيين سرنوشت و حق حاکميت از آن ملت است. جمهوريت رکن رکين و غير قابل تغيير نظام سياسي حاکم بر کشور است و انتخابات رياست جمهوري ابزار اعمال حق حاکميت ملت و تجلي جمهوريت نظام است. متاسفانه اصول متعدد قانون که شيوهٔ اجراي انتخابات و کسب آراي عمومي را مشخص نموده و چارچوب‌هاي انتخابات آزاد و سالم و عادلانه را روشن کرده است از جمله اصول ششم، نهم، پنجاه و ششم و از همه روشن‌تر اصل ۱۱۴ قانون اساسي، با تفسيري از اصل ۹۹ توسط شوراي نگهبان تحت عنوان نظارت استصوابي عملا نقض شده و از کارايي افتاده است.

جبهه اصلاحات ايران متشکل از ۳۱ حزب و سازمان، به همراه ۱۵ تن از شخصيت‌هاي سياسي اصلاح‌طلب در سيزدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با حفظ موضع انتقادي نسبت به اين تفسير غلط تمام تلاش خود را معطوف به معرفي نامزدهاي متعدد انتخاباتي از ميان شناخته‌شده‌ترين شخصيت‌هاي سياسي و اجرايي  اصلاح‌طلب که واجد تمامي شرايط مندرج در اصل ۱۱۵ قانون اساسي بودند کرد تا شايد بتواند در انتخاباتي که از حداقل‌ معناي رقابت برخوردار است پايگاه اجتماعي اصلاح‌طلبان را دعوت به مشارکت در انتخابات نمايد.

با کمال تاسف شوراي نگهبان در اقدامي غير قابل دفاع و ظالمانه و غيرشفاف، چنان صحنه‌اي آفريد و به مهره‌چيني پرداخت که مورد عتاب بسياري از شخصيت‌هاي موجه حتي مقام رهبري قرار گرفت. به اين ترتيب نه فقط جبههٔ اصلاحات بلکه بسياري از جريان‌‌هاي سياسي کشور از داشتن نامزد انتخاباتي محروم شدند.

همانطور که در اطلاعيه نخست اين جبهه اعلام شد مجمع عمومي جبهه اصلاحات ايران با ارزيابي کامل عرصه انتخابات و با لحاظ همه تلاش‌هاي صورت گرفته نتوانست به اين جمع‌بندي برسد که وضعيت نهايي صحنه اين فرايند چيزي است که بتوان بدان نام انتخابات رقابتي، معنادار و آزاد نهاد.

بر اين اساس با احترام به همه افرادي که در کسوت نامزدي احراز عنوان رياست جمهوري در صحنه باقي مانده‌اند و کساني که به ناحق، به شيوه مذکور احراز صلاحيت نشدند، جبهه اصلاحات ايران از معرفي کانديدا در انتخابات رياست جمهوري ۱۴۰۰ خودداري مي‌کند.

با اين وجود، جبهه اصلاحات ايران، تصميم احتمالي برخي از احزاب عضو و اشخاص حقيقي حاضر در مجمع عمومي خود را مبني بر حمايت منفرد يا جمعي از نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري پيش رو، محترم و مجاز دانسته، مانعي براي اعمال اين تحفظ قائل نيست.

از خداوند منان عزت و سربلندي جمهور ملت ايران را مسالت مي‌نماييم.

جبههٔ اصلاحات ايران
۲۶ خرداد ۱۴۰۰

گفتني است؛ جبهه اصلاحات ايران ، در دوجلسه پياپي نتوانست راي مثبت اعضاي خود را براي حمايت از همتي يکي از کانديدهاي سيزدهمين دور رقابت‌هاي انتخاباتي رياست جمهوري را کسب کند. 
اين جبهه پس از عدم احراز صلاحيت تمامي کانديدهايي که معرفي کرده بود، اعلام کرد که در انتخابات رياست جمهوري امسال از کانديدايي حمايت نمي کند. 
اما بعد از مناظرات و فعال شدن بدنه اصلاح‌طلبان در دو ستاد مهرعلي‌زاده و همتي در جلسه‌اي حمايت از آنان بويژه همتي مورد راي گيري قرار گرفت، اما در شب اول نتيجه همچنان منفي بود. 
با اعتراض بدنه اين جريان بويژه آنان که در ستادهاي فوق الذکر فعال شده بودند، مجدد شب گذشته اين موضوع به راي گذاشته شد که باز با راي منفي برخي از اعضا اين موضوع منتفي شد. 
آذر منصوري سخنگوي اين جبهه در اينباره اظهار کرد: در دو جلسه مجمع عمومي ⁧‫جبهه اصلاحات ايران‬⁩ مورخ ۲۴و ۲۵خرداد ۱۴۰۰ موضوع تغيير موضع اين جبهه مبني بر نداشتن نامزد در انتخابات ۱۴۰۰مطرح  و به رأي گذاشته شد و در نتيجه آن تغيير در موضع پيشين اين جبهه رأي نياورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar