آخرین خبر/ خبرنگار پایگاه خبری صبای سلامت - درست در آخرین روز فعالیت رسمی ستاد به سراغ محمدتقی محمدی؛  قائم‌مقام ستاد مرکزی پویشحامیان آیت‌الله رئیسی می‌رویم که البته به‌دلیل مشغله وحجم فعالیتش بعد از چند روز سرانجام موفق به انجام این مصاحبه با گذشت پاسی از شب می شویم. محمد تقی محمدی، یکی از دلاوران خطه غربی کشور از دره شهر ایلام است که از 14 سالگی وارد جبهه‌های نبرد بادشمن متجاوز می‌شود و تا پایان جنگ در لشکر 11 کوهستانی امیرالمؤمنین(ع) استان ایلام به صیانت از انقلاب اسلامی می‌پردازد.می‌گوید 35 ماه به‌صورت مداوم در عرصه‌های نبرد حضور فعال داشته و به آن افتخار می‌کند. به گفته وی هر کجا که رزمندگان دلاور، شجاع، مخلص و گمنام لشکر 11 امیرالمؤمنین(ع) حضور داشته‌اند، موفق عمل کرده اند . تاریخ مکتوب جنگ ، خاطرات رزمندگان و … عملیات‌های پیروزمند والفجر3، والفجر5، کربلای 1، نصر 8، کربلای 10 و والفجر 10 و … مؤید این ادعا است.

با جوانان ؛ دوستان و شهدایی همنشین بوده که به قول وی در طول تاریخ تکرار نخواهد شد. مدتی نیز افتخار پوشیدن لباس سبز پاسداری را داشته است. تمام موفقیت‌هایش را مرهون دعای خیر پدر خویشمی‌داند.با وجود مشغله فراوان از سنگر دانش نیز غافل نمی ماند و لیسانس خود را در رشته ادبیات فارسی اخذ و فوق لیسانس را در رشته روابط بین‌الملل تا مقطع دکترا ادامه می دهد سپس دروس حوزوی را تا سطح 2 در حوزه علمیه فرا می‌گیرد. در رشته مهندسی عمران نیزتحصیل کرده است.

مدتی به عنوان دبیر اول سفارت ج.ا.ا  در بغداد و کنسول اول ج.ا.ا در بصره فعالیت مؤثری داشته است. در حال حاضر نیز به‌دلیل شرایطحساس سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور تجارب خود را بار دیگر در اختیار انقلاب قرار داده و با ایجاد ستاد انتخاباتی برای حضور آحاد مردم کشور به نفع آیت‌الله رئیسی تلاش می‌کند. از ایشان در خصوص ستاد انتخاباتی سؤال می‌کنیم.رئیس ستاد را دکتر محمد رضا گلرو معرفی می‌کند. معاون اسبق وزیر کار، معاون سازمان ارتباطات اسلامی و استاد دانشگاه برخی از سوابق دکتر گلرو است .

به گفته وی ، دکتر گلرو یکی از شخصیت‌های توانمند کشوراست. ستاد مرکزی پویش حامیان آیت‌آلله رئیسی ؛ ذیل هماهنگی با جناب آقایدکتر نیکزاد، با محوریت دکتر محمود بهمنی رئیس کل اسبق بانک مرکزی که شخصیت ممتازی در حوزه سیاسی و نظام بانکی کشور هستند و جمعی دیگر از دلسوزان انقلاب فعالیت می‌کنند. اعضای شورایراهبردی این ستاد عموما از شخصیت های فعال و با سابقه نظام هستند .

 

وقتی سخنانش به اتمام می‌رسد در عین مردمی بودن کار به قدرت سازماندهی و نظم بالای مجموعه ستاد پی‌ می‌برم. می‌گوید اهدافشان در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) در دعوت از آحاد مردم برای حضور پرشور در انتخابات و انتخاب فرد اصلح می‌باشد. به همین منظور 13 ستاد تخصصی کشوری به شرح زیر است :

پویش سراسری نخبگان ، پویش سراسری جامعه کار و تشکل های کارگری، معلمان و فرهنگیان ، ورزشکاران ، کشاورزان و صنایع جانبیکشاورزی ، حقوقدانان ، ایلات و عشایر ، ستاد تخصصی حوزه انرژی ، نظام بانکی ، ایثارگران ، جوانان همچنین پویش جنبش عدالت و مهرورزی و پویش ستاد مردمی ایرانی قوی ؛ که مورد اخیر به تنهاییدارای 6000 ستاد در کل کشور است و وجود آقای سید مجتبی سادات رئیسی در راس این ستاد موجب هم افزایی فراگیر در کل کشور شده است .

همچنین 30 کمیته تخصصی به ترتیب زیرایجاد و به گستره سرزمینایران اسلامی فعالیتی چشمگیر  و بی نظیری سازماندهی ، هدایت و اجرا شده است .

گستره و جغرافیای این فعالیت‌ها به وسعت کل کشور و شامل همه اقوام ؛ مذاهب و سلائق گوناگون هستند. کمیته ها به عناوین زیر نیز ایجادشده است :

کمیته ایلات ، بزرگان و عشایر ؛ کمیته شهرک صنعتی شمس آباد ؛ کمیته روحانیت ؛ کمیته امور بیمه ؛ کمیته ایثارگران ، کمیته شبکه مدارس و مراکز غیر دولتی ؛ کمیته مالی و حسابرسی ؛ کمیتهمهندسین ؛ کمیته ستاد زاگرس نشینان و لرهای مقیم مرکز ؛ کمیتهبانوان ؛ کمیته سازمان های مردم نهاد کشور ؛ کمیته آموزش های آنلاین ؛ کمیته تشکل های مرزنشین ؛ کمیته تجارت بین الملل ؛ کمیته محیطزیست ؛ کمیته رسانه ؛ کمیته امور بین الملل ؛ کمیته ارتباطات اجتماعیو حوزه اتاق های بازرگانی ، صنایع ، معادن و کشاورزی ؛ کمیته فولاد ؛ کمیته پارک علم و فناوری ؛ کمیته اساتید ؛ کمیته شوراها و شهرداری ها ؛ کمیته کارآفرینان کمیته کشاورزی و 7 کمیته متفاوت رسانه ای در شورای راهبردی در 28 استان ایجاد شده است و می‌توان گفت شوراهایاستانی فراگیر، ملی و محوری است. این شوراها در استان های رضویبجز شمالی ایجاد شده است

برای شکل گیری و فعالیت شوراهای راهبردی استانی از همه شخصیتهای محلی ، علمی ، اجرایی ، سیاسی ، اقتصادی و … دعوت شده است. از سرداران بلوچ  شهر سرباز و سراوان و ماموستاهای عزیز خطه کردستان، شیوخ معظم خوزستان و کدخداهای بزرگ لر توسط این ستاد  دعوت شده است . این حجم از شور و استقبال و گرایشات متفاوت شایدبی‌سابقه باشد.

محمدی ؛ اصل” قائمه مفتوحه” را بیان می‌کند. به‌معنای لیست باز برایپذیرش حداکثری در ستاد و مشارکت فرهنگ و آداب گوناگون و قرار گرفتن در جریان انقلاب. از قائم‌مقام ستاد توضیح بیشتری در مورد نحوه سازماندهی‌شان خواستار شدیم . وی پاسخ می‌دهد: در حوزه مشاغل گوناگون مانند ایلات و طوائف ، سازمان های اجتماعی ، گردشگری، نظام بانکی ، صنعت، اساتید، متخصصین و غیره ، افراد مؤثر استان‌ها را شناسایی و دعوت به همکاری کردیم .

 

ماموریت این افراد، هماهنگی با بزرگان، متنفذین شهرها و ایجاد ارتباط با سایر آحاد مردم ؛ در وهله اول برای حضور گسترده و آگاهانه و پرشور در انتخابات و در وهله بعد انتخاب فرد اصلح یعنی حضرت‌آیت‌آلله دکتر رئیسی به‌عنوان شخصیتی برجسته، توانمند و انقلابی جهت ریاستقوه مجریه است .برای مثال فقط دراستان خوزستان و در شهر اهواز بیشاز یکصد پویش حمایت از حضرت آیت‌الله رئیسی ایجاد شده است . مضیف همه شیوخ عشایر عرب تبدیل به ستاد آیت‌الله رئیسی شده است. حتی ستادهای عشایری در روستاها و منازل روستایی فعال هستند . در سایر نقاط مانند خانه‌ کدخداهای لر بسیاری از روستاهای سراسر کشور تبدیل به ستاد حمایت از آیت‌الله رئیسی شده‌اند.

محمدی می‌گوید در استان اصفهان از 480 ستادی که ایجاد شده است ، 391 ستاد تبلیغاتی مربوط به پویش مردمی حامیان حضرت آیت‌اللهرئیسی است .

دراین دوره از انتخابات یک فعالیت وسیعی در استان ها صورت گرفت بعد از اینکه بزرگان و موثرین شناسایی شدند از آحاد مردم به صورت انفرادی دعوت به حضور در فعالیت های انتخاباتی شد یعنی ستاد مرکزی پویش حامیان آیت الله رئیسی به آراء یکایک ملت شریفایران احترام گذاشت و از راه های مختلف برای حضور حداکثری اقدام به دعوت نمود .

وی در ادامه می‌افزاید : بزرگان بلوچ یکدست پای کار آمده و خانه‌ها و  مهمانسراهای خودشان را در حمایت از حضرت آیت‌الله دکتر رئیسیفعال کرده‌اند که این از جلوه های زیبای این دوره انتخابات است . به جرأت می‌گوید ستاد مرکزی پویش حامیان آیت‌الله رئیسی یک ستاد بزرگ، ملی ، فراگیر ، وحدت‌آفرین و بی‌نظیر در کشور می‌باشد. به ضرس قاطع آن را مؤثرترین و مردمی‌ترین ستاد انتخاباتی سالیان اخیردر تاریخ کشور می‌داند. به گفته وی این ستاد با شناسایی توانمندترین،آگاه‌ترین و خوشنام‌ترین افراد در سراسر کشور و صدور احکام، موفق به ایجاد یک شبکه مؤثر برای جهت‌دهی و هدایت آحاد مردم شده است . به‌دلیل وجود افراد مدیر دلسوز و اخلاص در عمل، تاکنون حتی یکگزارش اختلاف و ناهماهنگی گزارش نشده است.

محمدی همچنین می‌گوید: با وجود حجم گسترده فعالیت ها ، به کمک سایر ستادها نیز شتافته‌اند و این در متن احکام به افراد ابلاغ شده است. طبق آمار بیش از 10000 ستاد تبلیغاتی در حوزه شهرستان‌ها و بخشی‌ها و نواحی کشور فعال هستند که البته 1200 ستاد رسمی و مابقیستادها مردمی است که بوسیله ستاد مردمی ایران قوی و پویش جنبش عدالت و مهر ورزی است . این ممکن نیست مگر با یک برنامه‌ریزی دقیقو سنگین و نظم خاص و مجاهدت .

به گفته وی به حول قوه الهی در نظر دارند این ساختار و حجم گسترده از توجه و ارادت به حضرت آیت‌الله رئیسی را دعوت کنند و مجموعه حفظ شود . البته وی تأکید می کند عزیزان هیچ انتظاری ندارند و قصد و نیت همه خدمتگذاری است. او معتقد است این شخصیت‌ها و متخصصین بایدبرای دفاع و تداوم انقلاب ، شناسایی و حفظ شوند. نخبگان باید مورد توجه باشند تا کشور بیمه شود. همه این افراد بی‌مزد و بی‌منت در حال تلاش هستند. این ساختار عظیم و پربرکت هم به نام انتخابات 1400 و نام مبارک حضرت آیت‌الله رئیسی ایجاد شده است که واقعاً مرکز ائتلاف و همگرایی ملی است . به اعتقاد قائم مقام ستاد ، نتیجه این فعالیتعظیم ، مشارکت عمومی و حداکثری آحاد مردم در پای صندوق های رایاست. قرائن و شواهد نشان می‌دهد مردم یک بار دیگر حماسه‌ای عظیم را رقم خواهند زد .

 

وی در ادامه در مورد کمیته ویژه ارتباط با ایرانیان خارج کشور نیزتوضیح می‌دهد. او معتقد است ایرانیان هر کجای دنیا که باشند، هم‌وطن ما هستند و اکثر این افراد به سرزمین و نظام خود علاقه‌مند هستند. فلذا از همه برای حضور پرشور در سفارتخانه‌ها و مراکز اخذ رای خارجکشور برای شرکت در انتخابات دعوت کرده‌اند. قطعاً آیت‌الله رئیسی به این قشر به‌عنوان سرمایه‌های انسانی کشور ، توجه جدی خواهند داشت و ورود این افراد و سرمایه‌هایشان برای رشد کشور تسهیل می‌شود

او  بدلیل تجربیات و سوابقش در این حوزه می‌گوید ما به‌دنبال ارتباط معنادار و عمیق با ایرانیان خارج از کشور هستیم.

حضور 17 اتحادیه مرزنشینان

به گفته محمدی هیچ قشری مورد غفلت قرار نگرفته است. فقط 17 اتحادیهمرزنشینان کل کشور با 700 شرکت تعاونی تحت پوشش ستاد مرکزیپویش حامیان قرار گرفته است. از همه اقشار و اصناف دعوت کرده‌اند.

محمدی ستاد مرکزی پویش حضرت آیت‌الله رئیسی را فارغ از بحث انتخابات، حامل پیام بزرگی برای دوستداران نظام و انقلاب به گستره فرهنگ و تاریخ این سرزمین می‌داند و آن وحدت و انسجام ملی است.

به‌عقیده وی تاکنون هیچ حرکتی به این حجم و گستردگی با سلائق گوناگون ایجاد نشده است. در ادامه مصاحبه از قائم‌مقام ستاد پویش ، آمار احکام صادره را جویا می‌شویم. می‌گوید بیش از 5000 حکم به‌صورت مستقیم از مرکز و بیش از 30000 حکم مسئولیت از طریقستادها و کمیته‌ها در استان‌ها برای افراد صادر شده است که این حجم از کار بی‌نظیر است. یک اتفاق بزرگ با کمک سایر عزیزان ایجاد شده است و این یک مانور عظیم سیاسی اجتماعی است.

به گفته وی بیش از 400 نخبه و متخصص در کمیته‌های تخصصی ستاد فعالند که در بخش‌های گوناگون انرژی، صنایع، آب و معدن و… مورد توجهقرار گرفته است. در یک اتفاق خوب، کتاب متخصصان جوان ستاد مرکزیپویش چاپ و رونمایی شده است که بسیار جالب و نادر است. دکتر محمدی در بخش رسانه و تبلیغات حجم و تنوع کار در این ستاد بی‌سابقهبیان می‌کند. تولید محتوی در فضای مجازی، ایجاد تلویزیوناینترنتی، بهره جستن از فضای مجازی در اینستاگرام، تلگرام، واتساپ، انجام مصاحبه‌های گوناگون توسط تیم‌های مجرب خبرنگار و روزنامه‌نگار، همه در این ستاد صورت می‌گیرد. حجم عظیمی از تولید و باز نشر محتوا با موضوع حضرت آیت‌الله رئیسی به‌صورت مردمی انجام می‌پذیرد. فقط در یک رسانه بیش از 20 کاربر ثابت متخصص به‌صورت شبانه‌روزی در حال تولید و بازنشر محتوا هستند.

به گفته وی حجم عظیمی از ایجاد تحرک اجتماعی و آگاه‌سازی انتخاباتیتوسط این ستاد صورت گرفته است.

در مورد هزینه های ستاد کنجکاوی و از آقای محمدی در خصوص هزینه‌های ستاد جویا می‌شویم . می‌خواهیم در این خصوص توضیحبدهند. می‌گوید: علی‌رغم اعلام آمادگی بسیاری از عزیزان و شرکت‌ها و علاقه‌مندان برای حمایت مالی از مجموعه ستاد هیچ اسپانسری را نپذیرفتند و اعلام کرده هر کس در ستاد برای خدمت حضور پیدا می‌کند،باید خودش هزینه کند. یعنی با وسیله و امکانات خودشان پای کار باشند. می‌گوید به همین دلیل برای ضروریات بدهکار نیز هستند. فلذا دوستان خودشان مبالغی را در نظر گرفته‌اند و به همدیگر کمک می‌کنند . ولی به‌طور مستقیم هیچ کمک مالی دریافت نکرده‌اند و هزینه‌ها برعهده همه اعضا می‌باشد. به گفته وی همه چیز مردمی و دلی است. ستاد مرکزیپویش حامیان حضرت آیت‌الله رئیسی زیر بار هیچ اسپانسری نرفته و این یک افتخار است.

از قائم‌مقام ستاد مرکزی در خصوص نگاهشان به حوزه بانوان سؤال می‌کنیم . وی پاسخ می‌دهد: در حوزه بانوان یک کمیته بامسئولیتسرکار خانم دکتر مصلحی فعال است. ایشان استاد حوزه و دانشگاه و از متدینین و نیروهای خدوم انقلاب می باشند .

یک مورد از کارهای ارزشمند این کمیته، ابتکار جشن تکلیف سیاسیاست که به‌مناسبت میلاد پربرکت حضرت فاطمه معصومه (س) رقم خورده است.

از قائم مقام ستاد مرکزی پویش می‌پرسیم برای مستندسازی اینفعالیت‌ها چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ چنین جواب می‌دهد: البته کار برای رضای خداوند متعال صورت گرفته و به‌‌دنبال مستندسازی نیستیم. مجاهدت ها همان‌گونه که گفته نشود زیباست. مگر مجاهدت رزمندگان در زمان جنگ عیان بود؟ مگر از مجاهدت سربازان انقلاب که در سراسر دنیامشغول هستند کسی با خبر است؟ در سوریه، عراق، لبنان ؛ و مگر کسی به این مجاهدت‌ها پرداخته است؟ خیلی اندک. البته گزارش کار توسط ستادهای استانی برای ارزیابی عملکرد جمع‌آوری خواهد شد. به‌دنبال معرفی و اسم و رسم نیستیم. بهتر آن است که خدمت و زحمات پنهانیباشد و این ذخیره آخرت ما می باشد . امیدواریم مورد مرضی حضرت حق نیزقرار بگیرد .

می پرسیم ستاد از کی فعالیتش را شروع کرده است؟ جواب می‌دهد: از یک سال گذشته برنامه‌ریزی و عملاً حدود یک ماه قبل شروع به کار کردیم. از وی در خصوص ویژگی‌های آیت‌الله رئیسی جویا می شویم با احترام می‌گوید حضرت آیت‌الله رئیسی بسیار بزرگ‌تر از بیان است. ولی در یک کلام می‌توانم بگویم قطعا او این کشور را متحول خواهد کرد و جلوی رانتخواری‌ها خواهد ایستاد و این شرایط ناگوار را تغییر می‌دهد.

او معتقد است ،آقای رئیسی نه‌تنها کشور بلکه منطقه را هم متحول خواهد کرد. معتقدیم کشور به پیشرفت حداکثری  می‌رسد. همه کشورهایهمسایه به‌ویژه حوزه خلیج‌فارس متأثر از ایران خواهند شد. بنابراینحضرت آیت‌الله رئیسی می‌تواند نقش کاریزماتیک برجسته‌ای را در منطقه ایفاء نماید که بهره‌اش در وهله اول متوجه مردم ایران و تداوم انقلاب می‌گردد وی انتخاب حضرت آیت الله رئیسی را انتخاب اصلح می داند .

 

انشاءالله تداوم این حرکت منجر به ظهور آقا امام زمان(عج) خواهد شد. هیچ دوره‌ای از انتخابات همگرایی از اقوام و مذاهب تا این حد وجود نداشته است. برای یکی از ماموستاهای کرد حکمی فرستادم و او این را در خانه‌اش قاب کرده وگفته این اولین حکم در طول انقلاب اسلامی برایایشان است.

 

خبرنگار : سید کاوه خاتمی. .


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar