باشگاه خبرنگاران/ سخنگوي تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ اهميت و چرايي برگزاري اين رزمايش را تبيين کرد.
 
امير دريادار دوم ستاد غلامرضا طحاني معاون عمليات نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران سخنگوي تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان،  درباره اين رزمايش گفت: تمرينات در نيروي دريايي راهبردي ارتش جمهوري اسلامي ايران هيچ‌گاه تعطيل نشده و نخواهد شد و هيچ شرايطي از جمله شرايط شيوع ويروس کرونا که در همه جهان و کشور ما نيز وجود دارد، نتوانسته اين تمرينات و تداوم آن‌ها را تعطيل کند، چون آموزش يک فرآيند مستمر و دائمي است که اجراي مناسب آن براي انتقال اين تجربه از نسل فعلي نيروي دريايي به نسل بعدي منتقل ضرورت دارد.

وي ادامه داد: اعتقاد داريم که تجهيزات در دستان انسان‌هاي ماهر معنا پيدا مي‌کند و به همين دليل هم نيروي دريايي ارتش جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک نيروي تجهيزات محور نمي‌تواند از آموزش غفلت کند. امروز سمت و سو و همچنين شدت تهديدات در اطراف ما به ويژه در حوزه دريا شکل جديدي به خود مي‌گيرد که بايد متناسب با آن تهديدات، تمرينات مناسبي را براي نسل جوان پيش بيني کنيم. تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ هم از همين نوع تمرينات بود.

سخنگوي تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ درباره علت برگزاري اين تمرين در درياي خزر گفت: ما در حوزه درياي خزر مراکز آموزشي افسري و درجه داري داريم که با برگزاري چنين تمريني مي‌توانيم تلفيق علم و عمل را با توجه به نزديکي مراکز آموزشي و علمي بهتر و ملموس‌تر پياده کنيم.

دريادار دوم طحاني با اشاره به اهداف برگزاري تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ اظهار کرد: يکي از مهم‌ترين اهداف اين رزمايش هماهنگي بين تجهيزات مختلف نيروي دريايي همچون شناور‌هاي سطحي، تجهيزات پروازي بالگردي، بال ثابت و بدون سرنشين و همچنين نيرو‌هاي عمليات ويژه، تکاوران و تفنگداران دريايي است که ما آن‌ها را توامان در دريا استفاده مي‌کنيم. در همين راستا براي هماهنگي بين تنوع تجهيزات، سطح فناوري، کارکنان و فرهنگ هر کدام از بخش‌ها به ايجاد يک زبان مشترک نياز داريم که فقط با ايجاد تمرينات مستمر تحقق پيدا مي‌کند.

وي ادامه داد: البته اين تمرينات به طور مداوم و مستمر انجام مي‌شود و قطعا براي اجراي اين گونه برنامه‌ها در سطوح و محتواي مختلف در ساير مناطق نيروي دريايي ارتش را در دستور کار داريم.

سخنگوي تمرين دريايي امنيت پايدار ۱۴۰۰ در پاسخ به اينکه آيا ناوگروه‌ها و يا شناور‌هاي کشور‌هاي فرامنطقه‌اي در منطقه رزمايش حضور داشتند؟ گفت: در دنياي امروز با توجه به وجود تجهيزات استراق سمع و تصويربرداري ماهواره‌اي ديگر فضاي شخصي و اختصاصي وجود ندارد.

وي ادامه داد: گرچه اين گونه يگان‌ها در محدوده رزمايش ما حضور نداشتند، اما مطمئن باشيد که به گونه‌اي برنامه ريزي کرده ايم که قطعا موجب گمراهي کارشناسان آن‌ها خواهد شد. اين جزو محوري‌ترين فعاليت‌ها در تمرينات ما بوده، هست و خواهد بود.

معاون عمليات نيروي دريايي ارتش در پاسخ به سوالي ديگر مبني بر اينکه آيا برنامه‌اي براي برگزاري رزمايش‌هاي مشابه با کشور‌هاي حوزه درياي خزر داريد؟ اظهار کرد: نيرو‌هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران و ارتش کشورمان به ويژه نيروي دريايي ارتش که بنابر تدبير فرمانده معظم کل قوا يک نيروي سياسي، نظامي، علمي و بين المللي نام گرفته همواره در اجراي تمرينات منطقه‌اي مشترک پيشرو بوده است. قطعا همانطور که در همه رزمايش‌هاي خود پيام صلح و دوستي را اعلام کرديم؛ علاقه‌مند هستيم که اين رزمايش‌ها را با حضور کشور‌هاي حاشيه درياي خزر انجام بدهيم و براي اين کار هم آمادگي لازم را داريم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar