جماران/ پاسخ حاج احمد متوسليان به اين پرسش که اگر روزي به اسارت دربيايد خود را چه کسي معرفي خواهد کرد، جالب و تامل برانگيز است.

امير رزاق زاده از همراهان حاج احمد متوسليان در روزهاي دفاع مقدس از شجاعت و بي باکي او چنين روايت کرده است:

اين روايت مربوط به گفت‌وگويي است که در خودرويي که به سمت خرمشهر مي‌ رفت، انجام شد. درون خودرو آقاي تقي رستگار، حاج احمد متوسليان، نصرت الله کاشاني و بنده حضور داشتيم که نوار اين نشست نيز ضبط شده است. حاج احمد در حالي که در داخل کشور علاقه به گمنامي و غربت داشت اما در مسائل برون‌مرزي چنين نمي‌ انديشيد. در داخل خودرو آقاي کاشاني بحثي را مطرح کردند و گفتند اگر همين الان همه ما به اسارت دشمن درآييم هر کدام‌مان چه عکس‌العملي نشان خواهيم داد؟

آقاي کاشاني گفت: من لباسم را درمي‌آورم و مي‌ گويم بسيجي و رزمنده معمولي بوده‌ ام و اين‌طور فشار را از خود برمي‌دارم در نتيجه اطلاعاتم محفوظ مي‌ ماند.

آقاي رستگار و من هم‌چنين نظري داشتيم. اما حاج احمد کاملاً موضع متفاوتي داشت و گفت که من هويت و سِمتم را پنهان نمي‌ کنم و مي‌ گويم فرمانده تيپ ۲۷ محمد رسول الله هستم و آنجا همچون دوراني که به واسطه فعاليت در گروه توحيدي صف و مبارزه با حکومت پهلوي تحت شکنجه ساواک بودم، در مقابل‌شان مقاومت مي‌ کنم و زير شکنجه‌هاي سخت آنان کلامي سخن نمي‌ گويم. حاج احمد به دليل اينکه بوکسور بود مي گفت، در مقابل شکنجه همچون حضور در رينگ مقاومت مي‌ کنم و نمي‌ شکنم. جالب است که دو ماه بعد، يعني در تيرماه سال ۱۳۶۱ به اسارت فالانژها درآمد و مطمئناً ايشان همين رويه را در آنجا اجرا کرده است و اطلاعاتي بروز نداده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar