ايلنا/ رئيس جمهور منتخب با بيان اينکه  اميدواريم با همکاري بين سه قوه و با حضور همه نهادها و سازمان‌ها حقيقتاً همکاري مثال‌زدني را در کشور شکل دهيم، گفت: بنده در خدمت رؤساي مجلس، قوه قضاييه و ساير ارگان‌ها هستم. برخي حرف‌ها زده مي‌شود که ما را محکوم مي‌کنند که با هم همسو هستيم اما همراهي و همکاري براي پيشبرد امور کشور اجتناب‌ناپذير است، لذا همکاري قوا و همکاري همه نهاد‌ها و همکاري همه آحاد مردم براي پيشرفت امور در بستر قانون يک ضرورت است که بايد شکل بگيرد.

سيد ابراهيم رئيسي در آيين تکريم و معارفه رؤساي قوه قضاييه، اظهار کرد: وضعيت ما متناسب با دادگستري‌ها نبود، به ما مي‌گفتند کمبود نيروي انساني داريم. ۴۰ درصد کمبود قضات داشتيم وضع تشکيلات مصوب با وضع موجود تفاوت داشت؛ عليرغم همه اين مشکلات و شرايط کرونايي، همکاران ما شبانه‌روز تلاش کردند و کارنامه‌اي را ارائه دادند که موجب اظهارنظر رهبري معظم واقع شد و اين يک سند افتخاري براي ما است. انشاالله يقين دارم با مديريت آقاي محسني گام‌هاي بلندي برداشته خواهد شد.

وي با بيان اينکه تحول يک ضرورت براي قوه قضاييه است، گفت: مقام معظم رهبري تبيين کردند که امام، امام تحول بود. دستگاه قضايي در بستر گام دوم نياز به تحول داشت که اين تحول نياز به سند داشت؛ سند تحولي که به مقام معظم رهبري ارائه شد، با سند امروز متفاوت است و سند کنوني سندي ارتقاءيافته است. اين سند تدوين شد تا پيش روي همه همکاران براي پيگيري بماند و تلاش شد تا برنامه‌اي محوري باشد.

رئيس سابق قوه قضاييه با تأکيد بر مبارزه با فساد، بيان کرد: بحث توجه به گزارش سال گذشته و سال جاري مسأله توجه به کرامت ارباب رجوع و همکاران است. همکاران همت کردند تا جايي که برايشان امکان داشت تلاش کردند تا با فساد مبارزه کنند. من از همه کساني که در مجلس، دولت و ساير آحاد با ما همکاري کردند، تشکر مي‌کنم. موفقيت قوه قضاييه که امروز مورد توجه است، مربوط به همه همکاران است.

رئيسي ادامه داد: سند تحول به همه تلاش‌هايي که در دستگاه قضا توسط همکاران صورت گرفت، مربوط است. آقاي محسني اژه‌اي تلاش کردند که بي‌نام و نشان ظاهر شوند. در برخي از پرونده‌ها ايشان نمي‌خواست نامي از ايشان باشد؛ در قوه قضاييه نيروهايي با اين صفت کم نداريم.

رئيس‌جمهور منتخب با بيان اينکه عدالت اداري از مسائل مورد تاکيد است، گفت: اولين شاخصه عدالت اداري، شايسته‌سالاري و جذب شايستگان است. در عدالت اداري بايد به قانون تاکيد کرد.

وي تأکيد کرد: آنچه که مي‌تواند از بخشي به بخش ديگر، از جرياني به جريان ديگر، از جناحي به جناح ديگر، در يک صراطي را حفظ کند، فقط قانون‌مداري است. همه دولت‌ها و بخش‌ها و همه مسئولان در دستگاه قضايي بايد بر قانون و قانون‌مداري تاکيد کنند.

رئيسي افزود: مساله نظارت نيز حائز اهميت است. اين نظارت هم در مجلس و هم در قوه قضاييه و هم در دولت ديده شده است. اين نظارت همه‌جا هست و رهبري بر همه اجزاي نظام نظارت دارند. نظارت و نظارت‌پذيري مورد تأکيد همه ماست. نظارت به عنوان يک موهبت و نعمت بايد تلقي شود. نظارت مي‌تواند تضمين‌کنننده اجراي عدالت و اجراي قانون باشد. ما در دولت آينده نيز همواره اجراي عدالت را مورد تاکيد قرار مي‌دهيم.

رئيسي با بيان اينکه نکته سوم پيشگيري از وقوع جرم و ناهنجاري‌هاي اجتماعي است، گفت: اميدواريم با همکاري بين سه قوه و با حضور همه نهادها و سازمان‌ها حقيقتاً همکاري مثال‌زدني را در کشور شکل دهيم، بنده در خدمت رؤساي مجلس، قوه قضاييه و ساير ارگان‌ها هستم. برخي حرف‌ها زده مي‌شود که ما را محکوم مي‌کنند که با هم همسو هستيم اما همراهي و همکاري براي پيشبرد امور کشور اجتناب‌ناپذير است، لذا همکاري قوا و همکاري همه نهاد‌ها و همکاري همه آحاد مردم براي پيشرفت امور در بستر قانون يک ضرورت است که بايد شکل بگيرد.

وي افزود: بايد ضمن پيشگيري از ناهنجاري‌ها به اقتصاد نيز کمک کنيم، با همکاري قضات بايد ا بتوانيم اين کار را انجام دهيم. قضات پاکدامن و شجاع همواره بايد مورد حمايت دستگاه قضايي قرار گيرند. مديران شجاع و خطرپذير بايد مورد حمايت همه دستگاه‌ها باشند تا کشور پيش برود.

رئيس سابق دستگاه قضا با اشاره به صدور قطع‌نامه‌ها در مجمع عمومي سازمان ملل عليه ايران تصريح کرد: در بيشتر سال‌ها در مجمع عمومي سازمان ملل کشوري که عليه جمهوري اسلامي قطعنامه صادر مي‌کند، کشور کانادا است اما ببينيد که امروز با بومي‌هاي کانادا چه کردند؟ آنان که دست به اين جنايت هولناک زدند چگونه مي‌خواهند آن را جواب دهند؛ بعد در جمهوري اسلامي در همين دستگاه و وضعيت کنوني توجهي که به زندانيان و خانواده‌هاي آنها شد، در کشورهاي ديگر نشد.

وي خاطرنشان کرد: اين اقدامات مبتني بر قانون اساسي و آموخته‌هاي ديني و حقوق بشر است. دفاع از حقوق مردم را به نام دفاع از اجراي عدالت ادامه مي‌دهيم. با اميدي که رهبري به جامعه دادند و تصريح کردند که آينده را بسيار درخشان مي‌بينند، من هم آينده را بسيار درخشان مي‌بينم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar