ديده‌بان ايران/ يک ماه ديگر حسن روحاني دولت را به ابراهيم رئيسي تحويل خواهد داد تا زمام امور اجرائي کشور با کابينه‌اي جديد اداره شود. بازار گمانه‌زني درباره اعضا و تيم جديد رئيس‌جمهور منتخب تا قبل از معرفي کابينه به مجلس داغ است و هميشه اين حدس و گمان وجود دارد که آيا رئيس دولت جديد از افراد کابينه قبل نيز استفاده خواهد کرد؟
 

کمتر از چند ساعت بعد از اعلام نتيجه انتخابات، حسن روحاني به ديدار رئيسي رفت و اعلام کرد هر لحظه و ساعت که لازم باشد اعضاي دولت آماده همکاري هستند تا دوران انتقال به‌خوبي سپري شود. بااين‌حال اين شايعه شنيده مي‌شود که دولت در تلاش است افرادي را به کابينه دولت جديد تحميل کند؛ ادعايي که با واکنش رئيس‌دفتر رئيس‌جمهور مواجه شده است.

محمود واعظي روز گذشته در گفت‌وگو با ايرنا دراين‌باره گفت: «رئيس‌جمهوري و وزرا هيچ‌کدام نمي‌خواهند هيچ وزير يا فردي را به دولت منتخب تحميل کنند. معتقديم کسي حق فشار و فضاسازي ندارد و رئيس‌جمهوري منتخب بايد با آزادي کامل همکاران و هر فردي را که به او اطمينان دارد، انتخاب کند». او ادامه داد: «رئيس‌جمهوري دستور داده است انتقال قدرت آرام داشته باشيم و از طرف ديگر همه اطلاعات خود را در اختيار آقاي رئيسي قرار دهيم. مي‌خواهيم طوري عمل کنيم وقتي رئيس‌جمهوري منتخب، دولت را تحويل گرفت به اندازه ما اطلاعات داشته باشد».

واعظي اشاره‌اي به هشت سال پيش کرد و طعنه‌اي به دولت محمود احمدي‌نژاد زد: «مي‌خواهيم همکاري داشته باشيم چون سال ۹۲ کسي با ما همکاري نکرد و ما خود در پي اين وزير و آن وزير مي‌رفتيم و اطلاعات مي‌گرفتيم.

ديدار  وزراي روحاني با رئيسي
در اين دو هفته نيز شاهد اين بوديم که برخي وزراي دولت دوازدهم که بيشتر آنها از وزراي اقتصادي بودند، با ابراهيم رئيسي ديدار کردند که نشان مي‌دهد دولت دوازدهم آماده همکاري با دولت سيزدهم است. بيژن زنگنه، وزير نفت؛ محمد شريعتمداري، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي؛ رزم‌حسيني، وزير صنعت، معدن و تجارت؛ کاظم خاوازي، وزير جهاد کشاورزي؛ محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان برنامه‌وبودجه و اکبر کميجاني، رئيس کل جديد بانک مرکزي، از اعضاي اقتصادي دولت روحاني هستند که به‌صورت جداگانه با رئيسي ديدار و گفت‌وگو کرده‌اند. همچنين حجت‌الاسلام محمود علوي، وزير اطلاعات؛ امير حاتمي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح؛ محمدجواد آذري‌جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز به ديدار رئيس‌جمهور منتخب رفته‌اند و درباره وضعيت و اقدامات وزارتخانه خود به رئيسي گزارش داده‌اند.

تا به اينجاي کار روابط دولت حاضر و رئيس‌جمهور جديد نه در حرف که در عمل مثبت بوده است، اما براي اينکه بدانيم ابراهيم رئيسي چقدر از اعضاي دولت دوازدهم در دولتش استفاده مي‌کند، بايد تا معرفي کابينه او صبر کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar