نماد آخرین خبر

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تغییر می‌کند؟

منبع
برترين ها
بروزرسانی
تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای تغییر می‌کند؟

برترين ها/ کانال تلگرامي مطالعات ايران در يادداشتي احتمال تغييرات در تيم مذاکرات هسته‌اي ايران را بررسي کرده است.

در اين يادداشت آمده:

* محمد جواد ظريف در پيوست آخرين گزارش خود به مجلس اظهار اميدواري کرده است که دولت بعدي مذاکرات وين را به نتيجه برساند اما معناي اين جمله ظريف چيست؟

* شايد اين موضع گيري ظريف ناظر به آخرين جلسه کميته تطبيق متن نهايي توافق احتمالي ايران و گروه  1+4 متشکل از ٧نماينده دولت ،مجلس،رييس جمهور منتخب و شوراي امنيت ملي باشد؛اين کميته احتمالا پيش نويس مذاکرات وين را مغاير با قانون اقدام راهبردي لغو تحريم ها و همچنين سياست "حرف قطعي"(به لحاظ زماني ابتدا آمريکا بايد اقدام به رفع تحريم ها کند.

* به لحاظ محتوايي رفع تحريم ها شامل همه تحريم هاي وضع شده در دوران ترامپ شود و لغو تحريم هاي آمريکا مورد راستي ازمايي قرار گيرد)دانسته و نظر نهايي خود را در اين ارتباط به شوراي عالي امنيت ملي اعلام کرده است؛در اين سناريو شورا نيز از ميان ٣گزينه تاييد محتواي مذاکرات،توقف مذاکرات يا تغيير تيم مذاکرات راي به گزينه آخر داده است و احتمالا قرار است با تغيير تيم مذاکرات ايران، گفت و گوها در دولت آينده با هدف اعمال برخي تغييرات در پيش نويس وين ادامه پيدا کند.

* بنابراين اگرچه مسير آينده پيچيده و مبهم است ولي شوراي عالي امنيت ملي ديپلماسي را با انتخاب گزينه تغيير تيم مذاکرات از دستور کار خارج نکرد.آيا برجام در دولت رييسي احيا مي شود؟

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar