نماد آخرین خبر

جزئیات دیدار وزیر مسکن روحانی با رئیسی

منبع
ايسنا
بروزرسانی
جزئیات دیدار وزیر مسکن روحانی با رئیسی

ايسنا/ بر اساس اعلام وزير راه و شهرسازي به ۲۰ سال افزايش يافت؛ او همچنين بيان کرد به رئيسي، رييس جمهور منتخب دوره سيزدهم گفته که شرايط فني، اجرايي و نيروي انساني براي ساخت ساليانه يک ميليون واحد مسکوني فراهم است.

به گزارش ايسنا، همزمان با افزايش سقف تسهيلات طرح اقدام ملي مسکن از ۱۰۰ به ۲۵۰ ميليون تومان، مدت بازپرداخت اين وام هم از ۱۲ به ۲۰ سال افزايش پيدا کرد. اين تغييرات در آيين‌نامه اجرايي طرح اقدام ملي مسکن مصوب ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ هيات وزيران انجام و ۲۵ خردادماه به وزارت راه و شهرسازي ابلااغ شده است.

محمد اسلامي ـ وزير راه و شهرسازي ـ با اعلام اين خبر گفته است: تسهيلاتي که در اين طرح پيش‌بيني شده به سازنده پرداخت مي‌شود. ميزان اين تسهيلات تا سال پيش ۱۰۰ ميليون تومان بود که امسال با تصويب در شوراي پول و اعتبار، موفق شديم مقدار آن را به ۲۵۰ ميليون تومان برسانيم. اگر هزينه ساخت هر واحد مسکوني ۴۰۰ ميليون تومان باشد، تا سال پيش اين تسهيلات حدود يک چهارم هزينه ساخت مسکن را پوشش مي‌داد، اما امسال اين پوشش به حدود ۶۰ درصد رسيده است و اين يک توان‌افزايي قابل ملاحظه براي مردم در شرايط تورمي است. بايد توجه داشت که دوره بازپرداخت اين وام ۲۰ ساله است و دوران ساخت هم در آن لحاظ شده است. بنابراين هرچه ساخت واحدهاي زودتر به اتمام برسد، متقاضيان بهره بيشتري از اين تسهيلات خواهند برد.  

به رئيسي گفتم شرايط براي ساخت يک ميليون واحد فراهم است

اسلامي در خصوص طرح ابراهيم رئيسي ـ رئيس جمهور ـ منتخب براي احداث ساليانه يک ميليون مسکن گفت: در جلسه‌اي به ايشان گفتم که سازوکار مهندسي و فني و اجرايي و مصالح و نيروي کار براي اين که در کشور سالانه يک ميليون مسکن توليد شود فراهم است، اما نکته حائز اهميتي که وجود دارد توانمندسازي مردم و ايجاد شرايط براي مردم است تا استطاعت خريد داشته باشند و بتوانند، بخرند. بنابراين لازم است با سازوکارهايي قدرت خريد مسکن توسط مردم افزايش يابد.

وزير راه و شهرسازي با بيان اين که ما آمار کل خانه هاي کشور را گرفته ايم، افزود: با استفاده از تقاطع داده‌هاي موجود ۱ ميليون و ۳۰۰ هزار واحد خانه خالي را شناسايي کرده ايم و در اختيار سازمان امور مالياتي قرار داده ايم و از مردادماه بايد از آن ها ماليات اخذ شود. اما مساله اينجاست که سازمان امور مالياتي روش ارائه آمار را قبول ندارد، بنابراين به روش ديگري در حال تهيه آمار هستيم تا ارائه کنيم.

وي ادامه داد: به اين منظور سامانه املاک و اسکان آماده شده است. متاسفانه جوسازي‌ها عليه اين سامانه باعث شد که استقبال از آن کم باشد و تاکنون حدود ۳ ميليون خانوار اطلاعات خود را در آن ثبت کرده‌اند. اما در ستاد کرونا مصوب شد که ثبت نام سامانه تا شهريور ادامه داشته باشد. اخذ ماليات از خانه‌هاي خالي بسيار مهم است و به نفع مردم است، چراکه اين کار باعث مي‌شود مسکن از يک کالاي سرمايه‌اي به يک کالاي مصرفي تبديل و قيمت آن کنترل شود. حتي مطرح شدن نام سامانه املاک و اسکان باعث شد رشد قيمت مسکن متوقف شود.

اسلامي گفت: از مرداد ماه طرح اخذ ماليات از خانه هاي خالي آغاز مي‌شود. در واقع طبق قانون سازمان امور مالياتي موظف است از مردادماه اخذ ماليات را آغاز کند.

وي با اشاره به ثبت نام از متقاضيان مسکن ملي در پنج مرحله خاطرنشان کرد: در طرح اقدام ملي مسکن به صورت سيستمي و پيامکي حدود ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار دريافت تقاضا داشتيم و در پالايشي که در پنج مرحله ثبت نام انجام شد، مشخص شد که مردم واجد شرايط حداکثر ۵۳۰ هزار نفر هستند. اکنون براي اين ۵۳۰ هزار نفر برنامه‌ريزي کرديم، زمين تخصيص داديم و پروژه ساخت مسکن تعريف کرده‌ايم.

مسکن ملي در سه بخش دنبال مي‌شود

اسلامي با بيان اينکه طرح اقدام ملي مسکن در سه وضعيت پيگيري مي‌شود، افزود: يکي از سه نوع طرح پيش‌بيني شده عمدتا در شهرهاي کوچک و متوسط که در آن‌ها زمين کافي در اختيار داريم، انجام مي‌شود. در اين طرح زمين را به صورت گروهي به مردم واگذار مي‌کنيم و مردم با نقشه طراحي شده توسط سازمان نظام مهندسي ساختمان  و با هدايت بنياد مسکن، با همت خود واحدهاي مسکوني را احداث مي‌کنند. اين طرح براي حدود ۱۳۵ هزار نفر اجرايي شده است. اکنون از نفراتي که به براي اين طرح ثبت نام کردند، بخشي زمين را  در اختيار گرفتند و بخشي نيز واحدهاي مسکوني خود را ساخته و افتتاح کرده‌اند.  

وزير راه و شهرسازي ادامه داد: نوع دوم پروژه‌هايي هستند که به صورت مجتمع احداث مي‌شوند و اکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر به اين طرح‌ها معرفي شده‌اند. در اين طرح پيمانکاران و سازندگان و انبوه سازان طي قراردادي مسئول ساخت اين مجتمع‌ها مي‌شوند. اکنون متقاضيان به اين پروژه‌ها متصل شدند و بخشي از آنان در بانک افتتاح حساب کرده‌اند. نوع سوم نيز به کلانشهرها و شهرهاي بزرگ اختصاص دارد که در آن پروژه‌ها به شکل مشارکني با انبوه‌سازان احداث مي‌شود. البته در کنار اين سه طرح،  تفاهم‌نامه‌ها با سازمان‌هاي مختلف مانند نيروهاي مسلح، آموزش و پرورش براي تامين مسکن فرهنگيان. وزارت رفاه براي تامين مسکن کارگران و بازنشستگان و وزارت جهاد کشاورزي نيز پيگيري مي‌شود. در اين تفاهم‌نامه‌ها براي سازمان‌هايي که هم زمين و هم امکانات و منابع مالي ساخت مسکن در اختيار داشتند، واحدهاي مسکوني احداث مي‌شود.

احداث ۵۳۰ هزار مسکن ملي در قالب ۱۰ پروژه

وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه احداث ۵۳۰ هزار واحد مسکن ملي در سراسر کشور در قالب ۱۰ هزار پروژه وارد فاز اجرا شده است، گفت: اکنون بخشي از اين پروژه‌ها در دو مرحله افتتاح شده است. البته اين طرح در تعداد انگشت شماري از شهرهاي کوچک و عمدتا کوهستاني که وزارت راه و شهرسازي زميني در اختيار ندارد و هنوز نتوانسته است زمين از مردم خريداري کند، شروع نشده است. اما از يک سو تعداد اين شهرها و متقاضيانشان بسيار کم است و از سوي ديگر در اين شهرها نيز در آستانه حل مشکل هستيم.


تحويل ۴۰ هزار مسکن ملي به متقاضيان تا کنون

به گفته اسلامي، تاکنون ۴۰ هزار واحد مسکوني در قالب طرح اقدام ملي توليد و عرضه مسکن به متقاضيان تحويل شده است. اينکه تا پايان سال ۱۴۰۰ چه تعداد واحد مسکوني ديگر احداث شود، بستگي به پرداخت مردم دارد. اگر مردم آورده خود را دير پرداخت کنند، طبيعتا سازنده با مشکل مواجه شده و واحدهاي مسکوني را دير تحويل متقاضيان خواهد داد. اما با اين حال پيش‌بيني  مي‌شود که تا پايان سال ۱۴۰۰ بتوان حداقل احداث ۱۵۰ هزار واحد مسکوني را در قالب طرح اقدام ملي مسکن به اتمام رساند.

اسلامي در بخش ديگري از صحبتهاي شب گذشته خود در يک برنامه تلويزيوني با اشاره به اينکه نياز مسکن شهري بر اساس مفروضات برنامه ششم توسعه سالانه ۷۰۰ هزار واحد است، ادامه داد: از اين تعداد ۳۰۰ هزار واحد را سالانه مردم خود مي‌سازند، بنابراين ما براي احداث مسکن شهري عدد ۴۰۰ هزار واحد مسکوني در سال را هدف قرار داده و براي نيل به اين هدف در يک بازه دو ساله، علاوه بر تکميل ۴۸۰ هزار واحد مسکن مهر باقي‌مانده، احداث ۴۰۰ هزار واحد مسکن ملي را برنامه‌ريزي کرديم. امروز هم  احداث اکثر واحدهاي مسکن مهر تکميل شده و هم  احداث مسکن ملي را کليد زديم.

وي افزود: نياز واقعي جامعه به مسکن در فرآيند ثبت‌نام براي طرح اقدام ملي مسکن مشخص مي‌شود و آنچه پس از ثبت‌نام در اين طرح و پالايش متقاضيان احصا شده، نياز واقعي جامعه به مسکن است. از بين ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار نفر متقاضي اوليه طرح اقدام ملي مسکن، ۵۳۰ هزار نفر واجد شرايط بودند. اين احتمال نيز که برخي از اين طرح مطلع نبوده باشند، ضعيف است، چراکه تاکنون در ۵ دوره براي طرح اقدام ملي مسکن  ثبت‌نام انجام شده است، تنها در آخرين مرحله، يعني مرحله پنجم ثبت‌نام،   ۳۳۰ هزار نفر ثبت نام کردند که از اين تعداد ۱۳۰ هزار نفر واجد شرايط بودند. اين مرحله از ثبت‌نام در ۱۸۳ شهر و تقريبا همزمان با انتخابات انجام شده است و به دليل شيوع بيماري کرونا تمام مراحل آن به صورت الکتورنيکي و به کمک گوشي موبايل انجام شده است.  

وزير راه و شهرسازي با اشاره به برنامه ريزي دقيق براي ثبت نام در طرح اقدام ملي مسکن گفت: در اين طرح برنامه‌ريزي واقع بينانه و مکان محور انجام شده است. اکنون مي‌دانيم متقاضي کيست؟  چه وضعيتي از نظر تمکن مالي دارد، در کدام شهر ساکن است و چه زميني بايد به او تعلق بگيرد؟  اين منطق، يک جريان پابرجاي برنامه دار است، يک اتفاق گذرا نيست که رخ داده و تمام شود. به همين دليل نام آن را طرح اقدام ملي گذاشته‌ايم، چون متعلق به هيچ تفکر و جناح سياسي نيست.  

وزير راه و شهرسازي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اجراي طرح بازآفريني شهري و بحث حاشيه نشيني گفت: بزرگترين و تاسف بار ترين حاشيه نشيني کشور که به صورت آلونک است و حلبي آباد، در شهر چابهار است که ما به ياري خدا همين امسال و در همين ماه هاي آينده با قراردادي که با بسيج بسته ايم کل آن حلبي آباد را پاک و تبديل به محيطي فاخر و متناسب با زندگي شهري مي کنيم.

وي ادامه داد: اکنون براي اولين بار پس از انقلاب در شرايط عادي و خارج از شرايط اضطراري ۱۰۰۰ واحد مسکن رايگان در چابهار در حال ساخت است. اين واحدها به صورت طاق و رواق ساخته مي‌شود که با فرهنگ مردم عزيز چابهار نيز همخوان باشد. همچنين براي رفع معضل حاشيه‌نشيني در مناطق مختلف کشور، برنامه وجود دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره

دانلود اپلیکیشن آخرین خبر