نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سیاسی

کوثری: طالبان امروز با طالبان گذشته تفاوت‌هایی دارد

منبع
فردا
بروزرسانی
کوثری: طالبان امروز با طالبان گذشته تفاوت‌هایی دارد

فردا/ نماينده منتخب مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت: مردم مي خواهند زندگي کنند و نمي خواهند اين خشونت ها و درگيري ها هميشه در کشورشان وجود داشته باشد. اگر طالبان بخواهد اين روش را ادامه دهد، قطعا خودشان از طرف خود ملت افغانستان، کشورهاي همسايه و کشورهاي فرامنطقه اي، ضرر مي کنند.

طالبان در حال قدرت گيري در افغانستان است و اين موضوع با ديدگاه هاي مختلفي از جانب تحليلگران مواجه شده است. برخي درباره نگاه هاي افراطي طالبان هشدار مي دهند و در مقابل بعضي نيز مي گويند «نبايد طالبان را با القاعده و داعش يکي دانست.»
اسماعيل کوثري درباره سياست ايران در قبال طالبان گفت: طالبان هم اکنون در حال ايفاي نقش تهاجمي است که باعث وحشت و ناراحتي مردم افغانستان مي شود. در واقع اشغال مناطق با رويکردهاي تهاجمي و سهم خواهانه، تاثير منفي بر روحيه ملت افغانستان مي گذارد و نگراني و ناراحتي کودکان، زنان و مردم پير اين کشوررا در پي دارد.

وي افزود: روش طالبان در گرفتن و مسلط شدن بر شهرها و روستاهاي افغانستان به هيچ وجه نمي تواند پايدار بماند. ايران اين اعتقاد را دارد که تماميت ارضي افغانستان بايد يکپارچه باشد و براساس خواست و نظر ملت اين کشور اداره شود. هرچند طالبان در يک مقطع کوتاهي به ظاهر حاکم بر افغانستان بود اما چون مردم رويکردهاي اين گروه را نپسنيدند خيلي سريع حاکميت طالبان از بين رفت.


نماينده منتخب مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي يکپارچگي و امنيت افغانستان را براي ايران بسيار مهم خواند و با اشاره به نشست طرف هاي افغان در تهران تأکيد کرد: حاکم شدن آرامش در همسايه شرقي ايران بسيار حائز اهميت است و اميدواريم هر چه سريعتر اين اتفاق بيفتد.

وي درباره خطرات احتمالي طالبان براي ايران يادآور شد: قطعا و يقينا بايد حاکميت افغانستان مورد قبول ملت اين کشور قرار بگيرد. مردم مي خواهند زندگي کنند و نمي خواهند اين خشونت ها و درگيري ها هميشه در کشورشان وجود داشته باشد. اگر طالبان بخواهد اين روش را ادامه دهد، قطعا خودشان از طرف خود ملت افغانستان، کشورهاي همسايه و کشورهاي فرامنطقه اي، ضرر مي کنند.

کوثري تأکيد کرد: طالبان بايد حتما روش هايش را اصلاح کند چون به هيچ وجه اين روش ها مورد قبول کسي واقع نمي شود و در نهايت هرچند طالبان امروز با طالبان گذشته تفاوت هايي دارد و نظرات جديدي را دنبال مي کند ولي با همه اين اوصاف بايد مراقب باشد که به صورتي عمل کند تا نگاه مردم مدنظرش باشد.

وي ادامه داد: ايران قدرتمند است و به خوبي مي تواند امنيت را در مرزهاي مشترک بين دو کشور برقرار کند. تا به هيچ وجه مردم ايران به ويژه استان هاي مرزي ما مورد اذيت و آزار قرار نگيرند و از اين امنيت پايداري برخوردار باشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره