ايرنا/ وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد ژان ايو لودريان وزير خارجه فرانسه که در واشنگتن به سر مي برد با آنتوني بلينکن وزير خارجه آمريکا ديدار و طرفين درباره موضوعات مختلف از جمله ايران، لبنان، چين، روسيه بحث و گفتگو کردند.


وزارت خارجه آمريکا روز پنج شنبه به وقت محلي با اعلام اين خبر افزود طرفين در اين ديدار که شب گذشته انجام شد، درباره تشکيل دولت متعهد و قادر به اجراي اصلاحات براي مديريت بحران اقتصادي در لبنان با يکديگر گفتگو کردند.

وزارت خارجه آمريکا همچنين گفتگوي طرفين در مورد لزوم تلاش هاي مشترک ايالات متحده و اروپا براي مقابله با "تجاوزات روسيه" و رسيدگي به موارد "نقض حقوق بشر در جمهوري خلق چين" را از ديگر محورهاي مطرح در اين ديدار بيان کرد.

 بر اساس اين گزارش، وزيران خارجه آمريکا و فرانسه همچنين درباره تلاش ها براي بازگشت به اجراي برجام نيز با يکديگر بحث و گفت و گرده اند.

وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد بلينکن و لودريان همچنين درباره بحران اقليمي و همکاري دو جانبه در زمينه انرژي پاک، همکاري هاي فرهنگي به منظور تقويت روابط و ارزش هاي مشترک دو کشور و همکاري در عرصه فضا با يکديگر مذاکره کرده اند.

کاخ سفيد سه شنبه شب نيز اعلام کرد که جيک ساليوان مشاور امنيت ملي آمريکا با ژان ايو لودريان وزير امور خارجه فرانسه در مورد چين، روسيه، ايران و لبنان گفت و گو کرد.

اميلي هورن سخنگوي مشاور امنيت ملي آمريکا در بيانيه اي اعلام کرد دو طرف از نتايج اجلاس سران ايالات متحده و اتحاديه اروپا و اجلاس ناتو در ماه ژوئن (خرداد) استقبال کردند و متعهد شدند که براي اطمينان از سازگاري اتحاد با تهديدهاي مختلف امنيتي با يکديگر همکاري کنند. 

در ماه گذشته نشست سران ناتو (پيمان آتلانتيک شمالي) با شرکت جو بايدن رييس‌جمهوري آمريکا و ديگر رهبران عضو اين سازمان در بروکسل برگزار شد که  نخستين نشست رو در روي رهبران ۳۰ کشور عضو ناتو پس از شروع همه‌گيري کرونا بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar