ايسنا/ سخنگوي شوراي نگهبان گفت: هر عضو در شوراي نگهبان يک راي دارد و اين استدلال است که حرف اول و آخر را مي‌زند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شوراي نگهبان، هادي طحان نظيف سخنگوي شوراي نگهبان صبح امروز يکشنبه (۲۷ تير ۱۴۰۰) با حضور در برنامه زنده تلويزيوني سلام تهران شبکه ۵ سيما، گفت: هر جايي که قانون اساسي وجود دارد، يک نهاد صيانت کننده از قانون اساسي هم وجود دارد البته ممکن است که در کشورهاي مختلف، اسامي اين نهاد متفاوت باشد، اما از آنجايي که ارزش‌هاي مورد قبول مردم در قانون اساسي کشورها وجود دارد، لذا يک نهاد صيانت کننده از اين قانون مهم و مادر هم در تمام کشورها پيش بيني شده است.

وي افزود: در برخي کشورها مرجع قضايي اين صيانت را برعهده دارد و در برخي از کشورها يک ديوان يا دادگاه قانون اساسي وجود دارد که از قانون اساسي آن کشو صيانت مي‌کند، مثلا در آلمان ديوان قانون اساسي فدرال اين وظيفه را برعهده دارد. در برخي کشورها مثل کشور ما هم، يک مجموعه غيرقضايي و البته تخصصي وظيفه صيانت از قانون اساسي را برعهده دارد؛ در کشورهاي اروپايي هم برخي کشورها مثل فرانسه يک نهاد غيرقضايي اما تخصصي مثل شوراي نگهبان وظيفه صيانت از قانون اساسي را عهده‌دار هستند.

سخنگوي شوراي نگهبان تصريح کرد: صلاحيت‌ها و ماموريت‌هايي که برعهده اين شوراست، در کشورهاي مختلف، عناوين مختلفي دارد اما از حيث کارکرد نهادهاي مشابه در ساير کشورها، در واقع تمام اين نهاد يک کارکرد دارند و آن پاسداري از قانون اساسي است. مهم، عنوان نيست بلکه مهم اين است که اين وظيفه يعني پاسداري از قانون اساسي انجام شود.

طحان نظيف در پاسخ به سوالي درباره سابقه عضويتش در شوراي نگهبان اظهار داشت: بنده از 37 سالگي به عضويت شوراي نگهبان درآمدم و در اين دو سال تلاش کردم در يک فضاي تعاملي با مردم از طريق فضاي مجازي و مصاحبه‌ها با اقشار مختلف مردم ارتباط برقرار کنم و فکر مي‌کنم موضوعاتي که ما در شوراي نگهبان نسبت به آن وظيفه داشته و اقدام مي‌کنيم را مي‌توانيم به مردم توضيح داده و با آنها درباره مصوبات شوراي نگهبان صحبت کنيم، مثلا اگر در موضوعاتي مانند بررسي تخصصي مصوبات مجلس، اگر شوراي نگهبان نظر يا رد يا تاييد مي‌دهد، اولا مردم عزيز بدانند که اين نظر در راستاي دفاع از حقوق مردم و پاسداري از قانون اساسي و شرع است و دوما، ما مي‌توانيم درباره رايي که داده‌ايم با مردم راحت صحبت کرده و استدلال خود را مطرح کنيم.

وي با بيان اينکه تاکيد بنده بر حقوق مردم به اين دليل اين است که شرع و قانون اساسي به دنبال مراعات حقوق مردم است، خاطر نشان کرد: در شوراي نگهبان يک جمع تخصصي و حرفه‌اي وجود دارد و بزرگاني از حوزه و دانشگاه در اين نهاد حضور دارند اما، اين استدلال است که حرف اول و آخر را در شوراي نگهبان مي‌زند و در واقع آنچه که در شوراي نگهبان مهم است، استدلال است و سن و سال نيست.

سخنگوي شوراي نگهبان اضافه کرد: به طور مثال اگر بنده اشکالي به مصوبه‌اي داشته باشم، طرح مي‌کنم و اگر 6 نفر (حدنصاب 7 نفر است) ديگر از اعضا با اين استدلال همراه شوند، آن استدلال تاييد مي‌شود و اگر 6 نفر با استدلالم همراه نشوند، آن موضوع تاييد نمي‌شود. 

طحان نظيف در پاسخ به اين سوال که مي‌گويند نظر آيت الله جنتي در شوراي نگهبان مورد توجه است نه اعضا، گفت: هر کس در شوراي نگهبان يک راي دارد، چه بنده به عنوان کوچکترين عضو و چه آيت الله جنتي به عنوان بزرگترين عضو شوراي نگهبان. شايعات هميشه وجود دارند اما آنچه که بنده از نزديک ديده‌ام، اين است که هر کسي در شورا يک راي دارد و اين استدلال است که حرف اول و اخر را مي‌زند. البته بنده آيت الله جنتي را در خيلي از موضوعات همراه مي‌بينم اما برخي اوقات هم ممکن است که ايشان نظري داشته باشند ولي نظر ايشان راي نياورد.

وي در پاسخ به سوالي درباره نحوه انتخاب اعضاي هيات رئيسه شوراي نگهبان اظهار داشت: هيات رئيسه شوراي نگهبان متشکل از دبير، قائم مقام و سخنگو است که هر ساله براساس راي‌گيري انتخاب مي‌شوند؛ امسال نيز اعضاي شوراي نگهبان بنا بر اعتمادي که به آيت الله جنتي داشتند، ايشان را ابقا کردند، جناب آقاي دکتر ره پيک هم که قائم مقام بودند، ابقا شدند و بنده هم جايگزين جناب آقاي دکتر کدخدايي شدم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar