فارس/ در حالي که دولت رئيس‌جمهور منتخب ايران هنوز آغاز به کار نکرده است، گروهي از سناتورهاي جمهوري‌خواه سنا با ارسال نامه‌اي به بايدن خواستار جلوگيري از ورود آيت‌الله رئيسي و ديگر مقام هاي ايراني به نشست سالانه سازمان ملل شد.

در حالي که حدود يک هفته تا آغاز به کار دولت آيت‌الله «ابراهيم رئيسي» زمان باقي مانده است، سناتورهاي جمهوري‌خواه سنا که پيش از اين نيز تحرکاتي را عليه فعاليت‌هاي هسته‌اي ايران در پيش گرفته بودند، با ارسال نامه‌اي، جنگ رواني عليه دولت جديد ايران را آغاز کردند و از «جو بايدن» رئيس‌جمهور ايالات متحده خواستند تا مانع از ورود رئيس‌جمهور منتخب ايران و ديگر مقام‌هاي ايراني به نشست سالانه آتي سازمان ملل در نيويورک شود.

بنا بر گزارش وبگاه «تام کاتن»، ۶ سناتور جمهوري‌خواه به نام‌هاي «تام کاتن» سناتور جمهوري‌خواه ايالت آرکانزاس، «چاک گراسلي» سناتور جمهوري‌خواه ايالت «آيووا»، «مارشا بلک برن» سناتور جمهوري‌خواه ايالت «تنسي»، «ريک اسکات» سناتور جمهوري‌خواه ايالت فلوريدا، «مارکو روبيو» سناتور جمهوري‌خواه ايالت فلوريدا و «تد کروز» سناتور جمهوري‌خواه ايالت تگزاس روز گذشته با ارسال نامه‌اي به «جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا خواستار ممانعت از صدور رواديد براي آيت‌الله «ابراهيم رئيسي» رئيس‌جمهور منتخب و ديگر مقام‌هاي ايراني براي حضور در مجمع عمومي ماه سپتامبر ۲۰۲۱ سازمان ملل شدند.

اين سناتورهاي جمهوري‌خواه با تکرار ادعاهاي بي‌اساس پيشين، رئيس‌جمهور منتخب ايران را به نقض حقوق بشر متهم کردند و خواستار تحريم‌ وي شدند.

سناتورهاي جمهوري‌خواه در نامه خود اين گونه نوشتند: «ابراهيم رئيسي بايد طبق قوانين آمريکا تحت تحريم باقي بماند. در صورتي که سازمان ملل همچنان برنامه فعلي خود براي برگزاري نشست حضوري را در پيش بگيرد، کاخ سفيد بايد مانع از صدور رواديد براي رئيسي و ديگر رهبران ايران براي حضور در اين نشست شود».

اين اولين بار نيست که سناتورهاي جمهوري‌خواه کنگره تلاش مي‌کنند قبل از آن که دولت جديد ايران روي کار بيايد، آن را مورد هجمه قرار دهند و اتهامات بي‌اساسي را بر آن وارد کنند به طوري که چندي پيش، ۱۷ سناتور جمهوري‌خواه کنگره با تکرار اتهام‌‌هاي حقوق بشري به رئيس‌جمهور منتخب ايران، طرحي را براي وضع تحريم‌ عليه رئيسي به سنا ارائه دادند.

اتهام‌زني‌هاي برخي کشورهاي غربي به ويژه ايالات متحده به رئيس‌جمهور منتخب ايران در شرايطي است که آيت الله رئيسي در اولين نشست مطبوعاتي خود با خبرنگاران داخلي و خارجي در پاسخ به اين سؤالات حقوق بشري گفت: «مدعيان حقوق بشر بايد جواب دهند که اگر يک قاضي از امنيت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آيا نبايد مورد تشويق قرار گيرد که امنيت مردم را در برابر تهديدها حفظ کرده است؟ افتخارم اين است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنيت مردم و آرامش مردم دفاع کرديم و امروز هم خود را موظف به اين کار مي‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. کساني که مدعي هستند بايد به وجودآورندگان داعش را مورد مواخذه قرار دهند. مسلما اگر اينها مورد مواخذه قرار گيرند دنيا به صلح خواهد رسيد». 

هفتاد و ششمين جلسه مجمع عمومي سازمان ملل طبق برنامه‌ريزي‌هاي قبلي قرار است ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۳ شهريور ماه) برگزار شود.

تام کاتن به همراه ديگر شرکاي جمهوري‌خواه خود بارها با ارائه طرح‌هاي مختلف، تلاش کردند تا تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي را تشديد کنند.

در ارديبهشت ماه امسال، تام کاتن به همراه ۱۴ سناتور جمهوري‌خواه ديگر، با ارسال نامه‌اي به سه شرکت‌ و گروه مالي بزرگ به آنها درباره هر گونه مراوده با شرکت‌هاي ايراني در صورت رفع تحريم‌ها عليه اين کشور هشدار داده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar