خانه ملت/ رئيس مجلس با اشاره به جنگ اقتصادي دشمن عليه کشورهاي محور مقاومت پس از نبرد ۱۰ ساله اخير با تروريست ها، ارتقاي روابط تجاري و اقتصادي و حمايت از فعالان بخش خصوصي را از نيازهاي اصلي جنگ اقتصادي برشمرد و گفت: با وجود همکاري هاي بسيار خوب در سطوح سياسي و امنيتي در محور مقاومت در بخش مراودات تجاري و اقتصادي شرايط قابل قبولي را شاهد نيستيم و اگر همين وضعيت را ادامه دهيم، خطر جدي براي محور مقاومت درپي خواهد داشت.
 
محمدباقر قاليباف شب گذشته در ديدار «حسين عرنوس» نخست وزير سوريه با تاکيد بر شکست آمريکا و اسرائيل در نبرد با محور مقاومت طي جنگ ده ساله اخير گفت: آن ها مطمئن شده اند که نبرد نظامي و امنيتي نمي تواند ايران يا محور مقاومت را شکست دهند بنابراين به سراغ جنگ اقتصادي و تحريم رفته اند.

وي با اشاره به برخي تحرکات آمريکايي ها در داخل خاک سوريه گفت: البته اين اقدامات نيز براي آن ها نتيجه نخواهد داشت و به همين دليل با جنگ رسانه‌اي و اقتصادي به مقابله با مردم برخاسته اند.

قاليباف افزود: امروز محور مقاومت با جنگ اقتصادي مواجه است و مي توانيم با همکاري هاي مشترک در حوزه اقتصادي و تجاري در جنگ اقتصادي نيز دشمن را شکست دهيم.

رئيس مجلس با بيان اين که هم اکنون سطح روابط سياسي، امنيتي و اقتصادي کشورهاي محور مقاومت در بهترين سطح است گفت: اين درحالي است که در بخش مراودات تجاري و اقتصادي شرايط قابل قبولي را شاهد نيستيم و اگر همين وضعيت را ادامه دهيم، خطر جدي براي محور مقاومت درپي خواهد داشت.

قاليباف با اشاره به گلايه هاي فعالان بخش خصوصي دوکشور از مشکلات پيش رو گفت: اين که يک شرکت يا فعال اقتصادي نتواند کارش را انجام دهد و انگيزه پيدا نکند، با حرکت اساسي که براي جنگ اقتصادي نياز داريم در تناقض است و مناسب نبرد با دشمن در حوزه اقتصادي نيست لذا رفع اين مشکلات، نياز جدي يک جنگ اقتصادي است.

عرنوس: به بخش خصوصي کمک مي‌کنيم تا سطح مراودات تجاري ايران و سوريه افزايش يابد

در اين ديدار حسين عرنوس نخست وزير سوريه نيز ضمن خير مقدم به قاليباف و هيئت همراه و با بيان اين که ما هرگز رشادت‌هاي مردم ايران و کمک هاي آن ها به مردم سوريه براي ايستادگي مقابل تروريست‌هاي تکفيري را فراموش نمي کنيم گفت: مردم سوريه هرگز فراموش نخواهند کرد خون جوانان ايراني و سوري براي مقابله با تکفيري ها در هم آميخت.

وي با اشاره به دستور بشار اسد براي ارتقاي روابط با جمهوري اسلامي در همه بخش‌ها، گفت: هم اکنون در چارچوب توافق جامع دو کشور اتفاقات خوبي درحال رقم خوردن است اما اين مسئله بايد کماکان پيگيري شود و معتقديم که تا حد امکان بايد روابط تجاري ايران و سوريه افزايش يابد.

«عرنوس» با اشاره به گلايه تجار و بازرگانان با تاکيد بر اين که در اسرع وقت براي حل بخشي از مشکلات بانکي فعالان بخش خصوصي دستوراتي صادر خواهم کرد افزود: البته براي رفع مشکلات تجار و بازرگانان بخش خصوصي دو کشور، اقداماتي در دست انجام است و هدف و تمرکز ما اين است که به بخش خصوصي کمک کنيم تا سطح مراودات تجاري دو کشور افزايش يابد.

بر اساس اين گزارش در اين ديدار، وحيد جلال زاده رئيس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي، عباس گلرو عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي ، روح‌الله متفکر آزاد عضو هيات رئيسه و کميسيون آموزش و حسين اميرعبدالهيان مدير کل امور بين الملل مجلس شوراي اسلامي نيز حضور داشتند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar