برنا/ نماينده مردم تهران در مجلس دهم گفت: قانون براي نظارت کم نداريم اما جنم و نيت نظارت وجود ندارد يا اگر نيت نظارتي هست جرات براي ادامه کار وجود ندارد يا تا آخرش نمي رويم يا مي ترسيم.
 
«سهيلا جلودار زاده»، نماينده مردم تهران در مجلس دهم، در گفت وگو با برنا در رابطه با طرح مجلس يازدهم مبني بر "الزام دستگاه هاي اجرايي براي پاسخگويي به مجلس" گفت: قانونگذاري حق مجلس است اما کشور در اين شرايط سخت به همفکري و دلسوزي احتياج دارد و شاخ و شانه کشيدن مجلس براي دولت به نفع مردم نيست. قبل از اين قانون هم نمايندگان حق استيضاح، سوال، تحقيق و تفحص و نظارت داشتند اما تصويب چنين قوانيني فقط وقت مجلس را مي گيرد و در اين شرايط مطلوب مردم نخواهد بود. توصيه ام به نمايندگان محترم مجلس اين است که مقداري بيشتر با مردم وقت بگذرانند و از مشکلات مردم مطلع شوند و سعي کنند در صدد رفع مشکلات طرح و لايحه، ارائه بدهند.

او ادامه داد: در اين شرايط کرونا براي مردم سلامت، مرگ و زندگي شان از همه چيز بيشتر اهميت دارد و محقق شدن اين موضوع مستلزم اين است که سياست ها و قوانين به گونه اي تنظيم شوند که حداقل واکسن مورد نياز مردم در اختيارشان قرار بگيرد و بتوانند، واکسيناسيون را انجام بدهند و به سلامتي برسند. اگر قرار باشد مجلس مسائل به اين مهمي را کنار بگذارد و مسئله فيلترينگ را مطرح کند و چاقو براي قوه مجريه تيز کند قضاوت خوبي از سوي مردم نخواهند شنيد. قانون براي نظارت کم نداريم اما جنم و نيت نظارت وجود ندارد يا اگر نيت نظارتي هست جرات براي ادامه کار وجود ندارد يا تا آخرش نمي رويم يا مي ترسيم. 

جلودارزاده بيان کرد: براي همدلي بايد کارهايمان در راستاي پرستش خداوند باشد نه به در راستاي استمرار قدرت و افزايش ثروت و محبوبيت. اگر به اين اصول توجه کنيم مي توانيم به آن ساختارها و نماها برسيم و در صورت بي توجهي به اين موضوعات، هر چه بسازيم بنيانش سست خواهد بود و فرو مي ريزد. اگر در انتصاب وزراي دولت سيزدهم نيروهاي اجرايي و انسان هاي خدمتگزار و با اخلاق خالص انتخاب نشوند و فقط براي خوشامد قدرت و حضور چهره هاي خاص از يک جناح باشند يعني افرادي منتصب شوند که اينها سواد اجرايي ندارند، مشکلات کشور دو چندان خواهد شد. 

او افزود: نمايندگان براي خودشان يک شرح وظايفي بنويسند و براي اين چند سال باقيمانده برنامه ريزي کنند و بر اساس آن کار کنند. دولت سيزدهم يکسال زمان مي برد تا خودش را پيدا کند هنوز هم که برنامه مشخصي ندارند در اين شرايط بايد مجلس به ياري دولت بيايد پس مجلس بهتر است که به وظيفه خودش برسد. برنامه بعدي را پيش رو دارند و بايد به برنامه هفتم بپردازند. 

جلودار زاده در پايان بيان کرد: قانون خوب قانوني است که ضمانت اجرا را در خودش ببيند و به گونه اي قانونگذاري شود که دولت مجبور به اجرايي کردن آن شود. قانون بايد به گونه اي در مجلس به تصويب برسد که انجام وظايف دولت منوط به اجراي ان قانون شود، گاهي همکاري بين دولت و مجلس منجر به کتمان حق و حقوق مردم مي شود و گاهي هم با مجادله و مناظره کردن منجر به هدر رفتن حق و حقوق مردم مي شود. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar