ايسنا/ رئيس دستگاه قضا تأکيد کرد: قوه قضاييه در دوره تحول و تعالي براي حل مسائل پيچيده‌ و نوظهور نيازمند کار بيشتر در حوزه و حمايت‌ علماست.

حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي همزمان با عيد سعيد غدير با آيت‌الله‌ جوادي آملي از مراجع عظام ديدار کرد. 

رئيس قوه قضاييه در اين ديدار با تبيين مأموريت‌هاي دستگاه قضا در عرصه‌هاي مختلف، به بيان موانع و دشواري‌هاي انجام اين مأموريت‌ها پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي يکي از اين دشواري‌ها را پديده‌هاي نوظهور در عرصه جامعه و قضا عنوان کرد و خواستار رهنمودهاي علما براي حل اين مسائل شد. 

رئيس دستگاه قضا يکي از راهکارهاي مهم حل اين مسأله را ورود جدي حوزه‌هاي علميه به تربيت قضات از بين روحانيون دانست که مي‌توانند با تسلط به مباحث تخصصي فقهي و حقوق اسلامي نظام قضايي را در حل چالش‌هاي موجود ياري دهند. 

حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي با طلب دعاي خير علما و اهل معرفت، تأکيد کرد که دستگاه قضايي در دوره تحول و تعالي بيش از پيش تلاش خود را براي خدمت به اسلام و مردم به کار خواهد گرفت. 

آيت‌الله جوادي آملي نيز در اين ديدار با تبريک انتخاب حجت‌الاسلام والمسلمين محسني اژه‌اي به رياست قوه قضاييه و آرزوي موفقيت براي وي در اين مسئوليت خطير، به بيان توصيه‌هايي براي تعالي و ارتقاء نظام قضايي پرداخت‌. 

اين مرجع عاليقدر اصل تفکيک قوا را از اصول مترقي قانون اساسي دانست که مبتني بر فطرت انسان و براي جلوگيري از استبداد طراحي شده است‌. 

آيت‌الله جوادي آملي افزود: مجلس وظيفه قانونگذاري‌ دارد و دولت وظيفه اجرا و اگر قرار بود مجري قانون وضع کند يا قانونگذار خودش مجري قانون باشد، مشکلات فراواني به وجود مي‌ آمد. 

اين مرجع عظام ادامه داد: دستگاه قضا بايد در جايگاه واقعي خودش قرار بگيرد تا بر اجراي قوانين مصوب مجلس که طبق قانون اساسي بايد منطبق با شرع باشد، نظارت کند که آن قوانين توسط مجريان به درستي اجرا شود. 

اين مرجع عاليقدر در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به پيچيدگي‌هاي کارِ قضا، بر لزوم تقويت نظارت دستگاه قضا بر عملکرد کارکنان و مرتبطان با اين مجموعه و همچنين روند دادرسي‌ها تأکيد کرد. 

آيت‌الله جوادي آملي تصريح کرد: گاهي اوقات وکلا با استفاده از مغالطه و تفسير به مطلوب قانون و با سوءاستفاده از برخي خلاء‌هايِ قانوني حق را ناحق مي‌کنند. 

اين مرجع عاليقدر، از اين افراد با عنوان "غارتگران‌ قانون" ياد کرد و به رئيس دستگاه قضا توصيه کرد مراقب چنين افرادي در نظام قضايي باشد و آنها را شناسايي و برخورد کند. 

آيت‌الله جوادي آملي با اشاره به تعبير حضرت علي (ع) از مردم به عنوان ستون دين‌ اظهار داشت: اگر کسي با مردم بدرفتاري کند و از خدمت به آنها شانه خالي کند، مانند کسي است که به نماز بي حرمتي کرده است‌. 

اين مرجع عاليقدر با اشاره به فرازي از نامه ۵۳ اميرالمؤمنين (ع) در نهج‌البلاغه که خطاب به مالک اشتر در مقام استاندار مصر نوشتند، تأکيد کرد: حضرت علي (ع) در اين نامه تکان‌دهنده‌ مي‌فرمايند "مواظب مردم باش و به نام آنها جايگاه خود را تقويت مکن". 

آيت‌الله جوادي آملي با بيان اين‌که "خيلي‌ها از وطن و مردم دم مي‌زنند اما وقتي به مسئوليت مي‌رسند مردم را فراموش مي‌کنند"، به بيان خاطره‌اي از حضور خود در جبهه‌ها غرب و جنوب و از خودگذشتگي مردم در آن دوران اشاره کرده و گفت: مردمي که در راه خدا از جان خود گذشتند، در برابر دشمن ايستادند و هميشه در صحنه دفاع از نظام قرار دارند، شايسته خدمتند و بايد قدر دانسته شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar