فارس/ يک روزنامه آمريکايي بر طبق گفته مقام‌هاي آمريکايي گزارش کرد که واشنگتن قصد دارد تحريم‌هايي را عليه توانمندي موشکي ايران وضع کند.

روزنامه آمريکايي «وال استريت ژورنال» امروز (پنجشنبه) در گزارشي اختصاصي ضمن اشاره به نگراني‌هاي مقامات‌ غربي از توانمندي رو به رشد موشکي ايران، از قصد ايالات متحده براي وضع تحريم‌هايي عليه پهپادها و موشک‌هاي هدايت‌شونده جمهوري اسلامي ايران خبر داد.
طبق گزارش اين روزنامه آمريکايي، مقام‌هاي واشنگتن گفته‌اند که ايالات متحده قصد دارد يک کارزار تحريمي عليه توانمندي‌هاي در حال توسعه ايران براي انجام حملات دقيق با استفاده از پهپادها و موشک‌هاي هدايت‌شونده‌اش به راه اندازند.

روزنامه وال استريت ژورنال در گزارش خود در توجيه اين اقدام آمريکا نوشته است که مقام‌هاي امنيتي غربي بر اين باورند که توانمندي‌هاي ايران در زمينه استفاده از پهپادها و موشک‌هاي هدايت شونده براي انجام حملات دقيق بيش از برنامه غني‌سازي و برنامه‌هاي موشک بالستيکي اين کشور براي ثبات منطقه غرب آسيا خطرناک است.

ايالات متحده در سال‌هاي گذشته تحريم‌هايي را عليه برنامه موشکي ايران وضع کرده است اما طبق گزارش اين روزنامه وال استريت ژورنال، مقام‌هاي آمريکايي معتقدند که هدف قرار دادن شبکه‌هاي تدارکاتي ايران همچون تأمين کنندگان قطعات مورد استفاده براي ساخت پهپادها و موشک‌هاي هدايت‌شونده، مي‌تواند به طور مؤثرتري فعاليت‌هاي ايران را مختل کند.

يکي از مقام‌هاي ارشد آمريکايي در خصوص توطئه جديد دولت بايدن براي هدف قرار دادن برنامه موشکي ايران گفت: «اين (تحريم‌ پهپادها و موشک‌هاي هدايت شونده ايران) بخشي از يک رويکرد جامع است بنابراين ما با تمامي جنبه‌هاي تهديد ايران مواجه هستيم».

يکي ديگر از مقام‌هاي آمريکايي مدعي شده است که استفاده از پهپادها و موشک‌هاي هدايت‌شونده ايران عليه نيروهاي آمريکايي و همپيمانان اين کشور در منطقه افزايش يافته است و در اين خصوص گفت: «پهپادهاي ايران در حال تبديل شدن به يک تهديد فزاينده براي همپيمانان ما در منطقه است».

اين طرح جديد واشنگتن در شرايطي است که گزارش‌هاي منتشر شده از تلاش دولت بايدن براي تشديد تحريم‌هاي نفتي به منظور اعمال فشار به ايران براي واگذاري امتيازات در مذاکرات «وين» براي احياي برجام حکايت دارد.

خبر روزنامه وال استريت ژورنال در حالي منتشر مي‌شود که ايران از ابتداي مذاکرات وين تأکيد کرده است که آمريکا براي بازگشت به برجام مي‌بايست تمامي تحريم‌ها عليه جمهوري اسلامي ايران را لغو کند با اين حال روز گذشته (چهارشنبه) يکي از ديپلمات‌هاي ارشد آمريکايي با انداختن توپ به زمين ايران، گفت که واشنگتن در صورتي تحريم‌هاي ناسازگار با برجام را برمي‌دارد که ايران به تعهدات برجامي‌اش بازگردد.

مقام‌هاي آمريکايي در حالي در خصوص توانمندي موشکي ايران ابراز نگراني کرده‌اند که چند ماه پيش، نشريه آمريکايي «نشنال اينترست»، با اشاره به توانمندي دفاعي ايران و موقعيت جغرافيايي اين کشور گزارش کرد که جمهوري اسلامي قادر است در صورت هرگونه مداخله خارجي، هزينه سنگيني به ارتش آمريکا تحميل کند.

اين نشريه در بخشي از گزارش خود با تأکيد بر توانمندي‌هاي دفاعي ايران گزارش کرد که با توجه به تمرکز جمهوري اسلامي ايران بر دستيابي به قابليت‌هاي اجراي راهبرد «منع دسترسي» عليه ايالات متحده و استفاده از شمار زيادي از موشک‌هاي هدايت شونده خيلي دقيق و غيرهوشمند، قايق‌هاي تندرو، پهپادها، زيردريايي‌ها و مين‌ها، تهران قادر است هزينه‌هاي سنگيني را به ارتش ايالات متحده تحميل کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar