باشگاه خبرنگاران/ فعال سياسي اصلاح طلب درباره نقش احزاب در حل مشکلات امروز کشور توضيحاتي ارائه داد.
 
محمدعلي وکيلي نماينده اصلاح‌طلب مجلس دهم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نقش احزاب در حل مشکلات امروز کشور بيان کرد: عمده شهرت احزاب به دليل همدردي با مشکلات مردم و در حقيقت فلسفه وجودشان فريادگري مشکلات مردم است و اين ويژگي احزابي است که ريشه اجتماعي داشته و از پايين تشکيل و تبديل به يک بازوي سياسي شده‌اند.

او ادامه داد: در کشور ما چون احزاب عمدتا سياسي بوده و از بالا شکل گرفته اند احزاب دولت ساخته هستند و متاسفانه به مرور گسستي بين فعاليت شان و مطالبات مردم رخ داده است. امروز ما کم‌ترين صدا را از احزاب در مشکلات مردم به خصوص مشکلات خوزستان شاهد بوده‌ايم، اما در کشورهاي ديگر چون نشاط احزاب و سرزنده بودنشان محصول شکل گيري احزاب اجتماعي و احزابي است که مشروعيتشان را از پايين مي گيرند و دامنه فعاليتشان هم دامنه اجتماعي است و در حقيقت پشتوانه شان مردمي؛ از همين رو نيز تفاوت معناداري هم در فلسفه وجودي احزاب ايران با ساير کشورها وجود دارد و هم در فلسفه بقايشان.

وکيلي تاکيد کرد: امروز خزان احزاب ايران محصول دور افتادن از مشکلات مردم است و هيچ نسبتي بين عملکرد احزاب ايران و مشکلات مردم وجود ندارد و از همين رو نيز شاهد غيبت احزاب در بحران هايي که براي کشور ايجاد مي‌شود هستيم.

اين فعال اصلاح طلب تصريح کرد: البته امروز مشکلات مردم صرفا به خوزستان خلاصه نمي‌شود، بلکه صدها بحران اجتماعي پيش آمده که احزاب ما اگر ريشه اجتماعي داشتند مي‌توانستند در کنار مردم باشند؛ براي مثال در مسائل سيستان و بلوچستان ياري گر مردم ضعيف بوده و يا دست مردم کرونا زده و محروم را بگيرند.

وکيلي ادامه داد: قطعا اگر چنين احزابي با چنين پايه مشروعيتي داشتيم مي‌توانستند در موضوع خوزستان هم فريادگر مردم خوزستان و حلقه واسط بين حکومت و مردم مشکل دار باشند، همچنين اگر چنين احزابي داشتيم قطعا زمينه براي دخالت بيگانگان فراهم نمي‌شد، اما چون از وجود چنين احزابي محروم هستيم طبيعتا وقتي مشکلي در کشور ايجاد مي شود جريانات برانداز وارد صحنه مي‌شوند و صحنه را مديريت مي‌کنند.

نماينده اصلاح طلب مجلس دهم در پاسخ به اينکه آيا پيش بيني از چنين مشکلاتي در ميان احزاب وجود داشت؟ گفت: خير به هيچ وجه، اما اگر ما احزاب اجتماعي داشتيم حتما نظارت بر سدسازي ها صورت مي گرفت، اما به هرحال بحران هاي ناکارآمدي امروز ما محصول ناکارآمدي احزاب مان است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar