مهر/ عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي گفت: حزب کارگزاران بنيان‌گذار اصلاحات است و دليلي ندارد از اصلاحات خارج شود اما ممکن است ديگراني بيايند و تمايل به اصلاحات داشته باشند.

محمود عليزاده طباطبايي عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي در گفتگو با مهر، درباره گمانه‌هايي مبني بر همسويي علي لاريجاني و حزب کارگزاران براي تشکيل حزبي جديد، گفت: بعيد مي‌دانم، چون کارگزاران خودش يک حزب مستقل است و نيازي به حضور افراد جديد ندارد.

وي افزود: لاريجاني فرد قابل احترامي است. او بايد بداند تجربه دقيقي از فعاليت حزبي در کشور وجود ندارد. آنچه اتفاق افتاده و تشکيل شده به نوعي گردهمايي و دورهمي براي اهداف مشترک در انتخابات بوده است.

عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي اظهار کرد: درواقع ما در حال تمرين کردن هستيم، سازوکار فعاليت حزبي در کشور فراهم نيست. در زمان تشکيل حزب کارگزاران، مرحوم هاشمي رفسنجاني، خدمت مقام معظم رهبري رفتند و از ايشان موافقت گرفتند و حزب تشکيل شد.

عليزاده طباطبايي با بيان اينکه کار حزبي کار ساده‌اي نيست، تصريح کرد: لاريجاني تجربه‌هاي بسياري در اداره مجلس شوراي اسلامي و صدا و سيما دارد؛ خوب است وارد اين وادي هم بشود و مشکلات آن را بشناسد، ببيند که تشکيل يک حزب چقدر گرفتاري دارد و چه پيامدهايي به دنبال خواهد داشت.

وي در پاسخ به اين سوال که با توجه به معنا گرفتن عملکرد احزاب در ايام انتخابات و تمايل کارگزاران به حمايت از علي لاريجاني در انتخابات گذشته، آيا اين احتمال وجود دارد که براي انتخابات‌ بعدي اين حزب به سمت لاريجاني برود؟ گفت: کارگزاران خودش چهره‌هاي موجهي دارد، البته اگر صلاحيتشان تاييد شود. اگر هم موضوع عدم احراز صلاحيت مطرح باشد، خُب لاريجاني هم رد صلاحيت شده است؛ البته قطعاً حزبي که علي لاريجاني تشکيل بدهد با کارگزاران همسو خواهد بود.

عليزاده طباطبايي اين گمانه که کارگزاران از جبهه اصلاحات خارج شود را اکيداً رد کرد و افزود: اصلاً چنين چيزي مطرح نيست؛ حزب کارگزاران بنيان گذار اصلاحات است و دليلي ندارد از اصلاحات خارج شود.

وي تاکيد کرد: اصلاحات با حزب کارگزاران شروع شده است و اين حزب در اين جبهه باقي خواهد ماند، اما ممکن است ديگراني بيايند و تمايل به اصلاحات داشته باشند. براي مثال حزبي که لاريجاني تشکيل خواهد داد ممکن است به اصلاحات بپيوندد و زير مجموعه جبهه اصلاحات ايران فعاليت کند.

عضو شوراي مرکزي حزب کارگزاران سازندگي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه اگر لاريجاني براي پيوستن به کارگزاران تمايل خود را نشان بدهد يا درخواستي را مطرح کند باز هم اين همسويي دور از ذهن است؟ اظهار کرد: حزب کارگزاران بخشي از جبهه اصلاحات است و بدون هماهنگي با جبهه اصلاحات تصميمي نمي‌گيرد و کاري انجام نمي‌دهد.

عليزاده طباطبايي همچنين درباره بازگشت اسحاق جهانگيري به عنوان رئيس شوراي مرکزي حزب کارگزاران توضيح داد: جهانگيري الان هم عضو شوراي مرکزي حزب است و با پايان کارش در دولت اگر بخواهد به رياست شوراي مرکزي حزب برگردد بايد اعلام آمادگي کند و کنگره در مورد آن تصميم‌گيري کند.

وي با بيان اينکه درباره تاريخ کنگره، اطلاعي ندارم، گفت: اما اگر جهانگيري براي رياست شوراي مرکزي حزب داوطلب باشد قطعاً به زودي به اين موضوع رسيدگي خواهد شد.

به گزارش مهر، اخيراً «علي لاريجاني» در گفتگو با مجله «آگاهي نو» نزديک به حزب کارگزاران در پاسخ به اين پرسش که ممکن است حزب تشکيل دهيد؟، پاسخ داد: ممکن است- اما الان بايد نظرات مطرح شود تا نقد کنند. چون حزبي که فقط براي قدرت باشد، دچار انشعاب و… مي‌شود و نتيجه‌اي حاصل نخواهد شد. حزب نيازمند پيوند ايدئولوژيک و فکري است که بايد پايه‌هاي آن را بپذيرند، وگرنه تخريب مي‌شود. در غير اين صورت مثل خيلي از احزاب ما تبديل به دورهمي مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar