ايسنا/ پايگاه خبري وابسته به کنگره آمريکا در گزارشي تصريح کرد، رئيس جمهور بايدن به دنبال افزايش فشار بر ايران براي بازگرداندن اين کشور به تعهدات برجامي است اما اذعان کرد، هر اقدامي در اين راستا مي‌تواند تنش‌ها ميان دو تهران و واشنگتن را تشديد کند.

به گزارش پايگاه خبري هيل، دولت جو بايدن رئيس جمهور آمريکا قصد دارد در اثناي وقفه ايجاد شده در مذاکرات هسته اي در وين فشارها بر ايران را افزايش دهد اما محاسبات داخلي در تهران، ارزيابي در اين زمينه را دشوار کرده است.
هيل در ادامه گزارش داد: ظاهرا گزينه‌هايي که روي ميز آمريکا قرار دارد شامل تشديد محدوديت‌هاي صادرات نفت ايران و وضع تحريم‌هاي جديد بر برنامه‌هاي موشکي و پهپادي اين کشور مي‌شود اما اين اقدامات احتمالاً تنش‌ها را در بحبوحه تلاش‌هاي چندين ماهه براي احياي برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تشديد خواهد کرد.
اين پايگاه خبري همچنين به نقل از يک کارشناس مسائل ايران در گروه بين الملل بحران افزود: به نظر مي رسد که سران ايران در حال بررسي اين مهم هستند که يا در ازاي رفع سريع تحريم ها به برجام بازگردند يا اينکه به توسعه برنامه هسته‌اي خود ادامه دهند تا بتوانند امتيازات مورد نظر از غرب را به دست آورند.

در عين حال، رابرت آينهورن عضو ارشد انديشکدن بروکينگز در زمينه کنترل تسليحات و عدم اشاعه معتقد است که تهران و واشنگتن احتمالا پس از برگزاري مراسم تحليف ابراهيم رئيسي، رئيس جمهور منتخب ايران به مذاکرات وين بازمي گردند اما به طور قطع با اختلافات اساسي مواجه خواهند بود.
وي در اين باره گفت: ازسرگيري مذاکرات قطعي است اما مشخص نيست که آيا رايزني ها بي دردسر و مانع ادامه خواهد يافت يا خير. رئيس و همچنين اغلب مقامات ايراني به روشني مشخص کرده اند که حتي اگر برجام بازگردانده شود آنها هيچ منفعتي در مذاکرات بر سر موضوعات ديگر ندارند.

 

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar