عصر ايران/ ذوالنوري گفت: آقاي رئيسي و دولت وي اگر بخواهند برجام را اجرايي کنند از دولت روحاني نه تنها چيزي کم ندارد بلکه داراي ظرافت ها، باهوشي هاي بيشتري است و توانايي شناسايي بزنگاه‌هايي را دارد که ممکن است در اين توافقات منافع ملت آسيب بخورد.


مجتبي ذالنوري در مورد آينده مذاکرات وين گفت: دولت آقاي روحاني نتوانست مذاکره را تمام کند اينگونه نبود که نگذارند يا فرصت نداشته باشد، مگر ۷سال زمان کمي براي مذاکره بود آيا بايد روز آخر کار را پيگيري کنند.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: آقاي رئيسي و دولت وي اگر بخواهند برجام را اجرايي کنند از دولت روحاني نه تنها چيزي کم ندارد بلکه داراي ظرافت ها، باهوشي بيشتري است و توانايي شناسايي بزنگاه‌هايي را دارد که ممکن است در اين توافقات منافع ملت آسيب بخورد.
وي ادامه داد: تفاوت دولت آقاي رئيسي و روحاني اين است که دولت آقاي روحاني به دنبال توافق به هر قيمتي بود اما دولت آقاي رئيسي به دنبال توافق خوب است که منافع ملت را تامين کند. پيش بيني ما اين است که دولت آقاي رئيسي زير ميز مذاکرات نخواهد زد بلکه ما در قالب برجام حرکت مي کنيم، البته برجامي که منافع ملت را تامين کند. هرجا برجام معايبش بر منافع ملت بچربد طبيعي است که ملت اجازه نمي دهند که دولت آن مسير را ادامه دهد.
نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي گفت: دولت آقاي رئيسي به دنبال اين خواهد بود که منافع برجامي ملت را محقق کند. ملت هزينه هاي برجام را داده است اما منافع آن را نگرفته است. آقاي روحاني هزينه هاي برجام را از جيب ملت پرداخت کرد ولي نتوانست منافعي براي ملت بگيرد. هنر آقاي رئيسي اين است که از آن هزينه هايي که رفته است و رسيدي هم بابت آن گرفته نشده است منافع ملت را نقد کند؛ يعني چک نسيه برجام را نقد کند.
ذوالنوري تاکيد کرد: يقين بدانيم اگر قرار بوده در گذشته برجام منفعتي براي ملت داشته باشد در دولت آقاي رئيسي نه تنها آن منفعت کاهش نخواهد داشت بلکه افزايش هم خواهد داشت.
عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در پاسخ به اينکه آيا در صورت تفاهم دو طرف، نيازي به تصويب توافق در مجلس است گفت: اگر چارچوب کلي توافقات با منافع ملي سازگاري داشته باشد، بعد از اينکه در مورد مفاهيم کلي توافق شود مسير تصويب آن در مجلس طي مي شود؛ توافق به مجلس مي آيد و بعد از تصويب مجلس براي تاييد نهايي به محضر مقام معظم رهبري خواهد رسيد.
ذالنوري در مورد اينکه تا چه اندازه احتمال دارد از تيم مذاکره کننده فعلي در تيم مذاکره کننده دولت آقاي رئيسي استفاده شود گفت: اگر تيم مذاکره کننده فعلي اين ظرفيت را داشت تا الان بايد منافع ملي را محقق مي کرد. اينکه بپرسيم آيا اين تيم مي تواند منافع را محقق کند؟ بايد بگويم خير. در واقع اگر اين تيم کفايت لازم را داشت نتيجه آن کفايت را بايد مردم استفاده مي کردند؛ اما اين به معني آن نيست که تيم مذاکره کننده دولت جديد از اطلاعات، تجارب، دستاوردها و پشت پرده هايي که تيم مذاکره کننده دولت آقاي روحاني دارد استفاده نکند و آنها را کنار بگذارد، بلکه از آنها استفاده مي کند. اگر تيم مذاکره کننده قبلي بضاعت و امکانات و توانمندي هايي دارند با توجه به نگاه بازي که دولت رييسي دارد قطعا از توانمندي آنها استفاده مي کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar