آخرين خبر/ رئيس جمهور در هشتاد و هشتمين و آخرين پويش تدبير و اميد براي جهش توليد در دولت دوازدهم، طرح‌هاي ملي وزارتخانه‌هاي نفت و کشور و سازمان‌هاي انرژي اتمي و تأمين اجتماعي را در استان هاي مختلف کشور از طريق ويدئو کنفرانس افتتاح کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني روز يکشنبه در بخش طرح‌هاي ملي وزارت نفت فرمان افتتاح بندر صادراتي و خدماتي سيراف پارس، 4 سکو و 2 زنجيره دريايي فاز 14 پارس جنوبي و همچنين اتمام عمليات دريايي 27 فاز پارس جنوبي را صادر کرد.
روحاني همچنين در اين ارتباط تصويري در بخش طرح‌هاي سازمان انرژي اتمي، پروژه‌هاي طراحي، ساخت و تست کسک 2 منظوره، توسعه و بهره‌برداري از معادن جديد اورانيوم، دستيابي به ظرفيت توليد پنجاه تن کيک زرد، بهره‌برداري از طرح افزايش ظرفيت مجتمع شهيد رضايي‌نژاد، بهره‌برداري از مجتمع استحصال اورانيوم از منابع کم‌عيار به روش فروشويي توده‌ايي و بهره‌برداري از پکيج سيار استحصال اورانيوم از کارخانجات مس اکسيدي را افتتاح کرد.
روحاني امروز همچنين در بخش طرح‌هاي سازمان تأمين اجتماعي از نسخه الکترونيک شروع درمان رايگان عمومي و بيماران خاص و صعب‌العلاج 45 ميليون بيمه شده سازمان تأمين اجتماعي رونمايي کرد و دستور افتتاح 29 پروژه عمراني، درماني، رفاهي و بيمه‌اي و توسعه و افزايش ظرفيت و تجهيز مراکز درماني سازمان اجتماعي را صادر کرد.
در ادامه اين مراسم در بخش طرح هاي وزارت کشور، مرکز همايش‌هاي بين‌المللي شهرداري اصفهان با فرمان رئيس جمهور افتتاح شد.
براي افتتاح پروژه‌هايي که در آخرين پويش تدبير و اميد براي جهش توليد در دولت دوازدهم به بهره برداري رسيد، 2 ميليارد و 850 ميليون دلار و 5 هزار و 775 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري صورت گرفته است و براي 940 نفر اشتغال ايجاد شده است.

افتتاح‌ها خاري بر چشم توطئه‌گران بود

رئيس جمهور با اشاره به جنگ اقتصادي و کرونا گفت: خيلي مهم بود که به دنيا جواب بدهيم که البته پاسخ مناسب ايستادگي مردم بود ولي افتتاح‌ها خاري بر چشم آنهايي بود که توطئه ها را عليه مردم ايران طراحي کرده بودند.
حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور عصر امروز(يکشنبه) در آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي وزارت نفت، سازمان انرژي اتمي، وزارت کشور و سازمان تامين اجتماعي اظهار داشت: براي ما افتتاح ها مهم بود. هرچند همه زحمت مي کشند ولي از طرفي وسط جنگ اقتصادي بوديم و از طرفي نيز هجمه کرونا بود و رشد اقتصادي جهاني بطور متوسط منهاي 3.5درصد کاهش يافت و دوران سختي بود.
وي افزود: خيلي مهم بود که به دنيا جواب بدهيم که البته پاسخ مناسب ايستادگي مردم بود ولي افتتاح ها خاري بر چشم آنهايي بود که توطئه‌ها را عليه مردم ايران طراحي کرده بودند و هرچند ما علي برکت الله‌ها را گفتيم ولي کار را مديران و کارگران و ملت ايران انجام داد.

وي با اشاره به اينکه در افتتاح امروز شاهد افتتاح اسکله‌هاي دريايي و طرح‌هاي دريايي مربوط به 27 فاز پارس جنوبي بوديم که عظيم‌ترين پروژه اقتصادي تاريخ ايران است، گفت: خود من موفق بودم در طول اين 8 سال خدمت، که غير از اواخر که يک سال و خرده‌اي کرونا مانع بود براي سفر، 6 نوبت از عسلويه بازديد کردم و هر بار هم افتتاح فازهاي بسيار مهم را داشتيم و از 10 فار به بيست و هفت فاز رسيديم و 17 فار را در طول اين 8 سال به افتتاح رسانديم.

روحاني با بيان اينکه تقريباً پارس جنوبي تمام شده است و فقط يک فاز باقيمانده است و آن هم جنگ اقتصادي باعث شد والا آن هم به ثمر نشسته بود،‌بيان داشت: کار خيلي عظيم و بزرگي است، شما ببينيد يک مجموعه که در آغاز اين دولت 280 ميليون متر گاز را در روز در اختيار ما مي‌گذاشته است ، امروز 700 ميليون و 2.5 برابر شده است.

وي افزود: عسلويه دنيايي از کارگاه‌ها است و تمام پالايشگاه‌هايي که در خشکي است، حالا با هلي‌کوپتر دور مي‌زنيد همه اسکله‌هايي که روي آب است و همه لوله‌کشي‌هايي که زيرآب انجام گرفته کار بسيار عظيم و بزرگي از لحاظ مهندسي است.

رئيس جمهور تاکيد کرد: اين پول نبود که عسلويه و پارس جنوبي را ساخت، اين عشق و ايمان بود، عشق به ايران و ملت و آباداني بود و اين خيلي ارزشمند و خوشحال‌کننده است. خداوند به ما توفيق داد تا در زمينه نفت و گاز و پتروشيمي ، يک کار بي‌نظير در تاريخ ايران بگيرد.

روحاني با بيان اينکه اين 8 سال را مقايسه کنيد با ده‌ها سال قبل تا ببينيد چه کار عظيمي صورت گرفته است،‌تصريح کرد: وقتي تعريف مي‌کنم تلويزيون در خبر مي‌گويد رئيس جمهور از دولت خودش تعريف کرده است. نه؛ از دولت خودم تعريف نمي‌کنم، از ملت خودم تعريف مي کنم. همه کار را ملت ايران انجام داده است. ما مسبب االاسباب هستيم، ما يک خادم هستيم براي مردم، ما کار بزرگي انجام نمي‌دهيم بلکه مردم، مهندسين و جوان‌ها انجام مي‌دهند.

وي با بيان اينکه من از چند نفر از رهبران بزرگ دنيا شنيدم که گفتند جايي مثل اصفهان در دنيا نيست،‌اظهار داشت: آدم‌هايي که همه عالم را ديده بودند و کشور خودشان، کشور صنعتي پيشرفته است. گفتند ما جايي را به زيبايي اصفهان نديديم. همان ميدان نقش جهان را ببينيد، اين کار، کار يک دولت و فرد نيست، کار يک ملت است. اين ملت، ملت بزرگي است، در مقاطع مختلف تاريخي اين کار عظيم و بزرگ را انجام داده است.

رئيس جمهور افزود: در زمينه انرژي هسته‌اي، يک تعصب خاصي داريم بخاطر اينکه اين فشارها، آزارها و اذيت‌هايي که در اين مدت از سال 82 تا امروز عليه ملت ايران انجام گرفته، بهانه‌اش مسأله هسته‌اي بوده است لذا مسأله هسته‌اي براي ما مهم است.

روحاني با بيان اينکه تبليغات سوئي در ايران بعد از برجام شده بود که دولت ايران دلار و پول و تجارت را با فناوري معاوضه کرد، و يعني يک فناوري را از بين برد و تعطيل کرد،‌اظهار داشت: آن کلمه‌اي که معروف است روي اين فناوري سيمان ريخت و عوض آن در يک توافقي پول گرفت وضع مالي‌ و تجاري خوب شد. اين حرف نادرست و غيردقيقي بود که بعضي‌ها مي‌زدند.

رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه يک جايي مي‌بايست تبلور پيدا مي‌کرد و روشن مي‌شد و بيستم فروردين‌ها تبلور است،‌تصريح کرد: هميشه افتتاح‌ها در انرژي اتمي نشان داده مي‌شود و مردم مي‌دانند و مطلع هستند اما در عين حال در اين ماه‌هاي اخير که انرژي اتمي به يک دلايلي موظف شد که يک دفعه غني‌سازي 20 درصد و 60 درصد انجام دهد، مقدار غني‌سازي را توسعه دهد و ماشين‌هاي جديد را به صورت کس کيت و زنجيره به ميدان بياورد و اين خيلي کار عظيم و بزرگي از لحاظ علمي و فناوري است.

وي با تاکيد بر اينکه در فناوري الحمدالله خوب پيشرفت کرديم و در ماده اوليه‌اش يک مقدار مشکل داشتيم،‌گفت: مثل اين مي ماند که 10 کارخانه عظيم آرد بزنيم و گندم نداشته باشيم. مي‌گفتيم کيک زرد نداريم. در اين زمينه هم مطالعه و طراحي شد، غير از معدن راه ديگري براي کيک زرد پيدا کرديم که روي آن کار مي‌شود و عمل مي‌شود.

روحاني با اشاره به اينکه يکي از خواص‌ برجام هم ورود کيک زرد به ايران بود يعني ده‌ها تن در هر مقطعي وارد ايران شد و منابع ما را غني کرد،‌اظهار داشت: منابع بسيار عظيمي در اختيار ما قرار داد و اين يکي از افتخارات ما بود و امروز الحمدالله برخورداري از  فناوري در ساخت کسک و معادني که در اردکان و ساقند فعال شد، بسيار ارزشمند است. نکته‌اي که آقاي دکتر صالحي گفتند که يک کيلو کيک زرد براي ما هزار دلار تمام مي‌شد الان بجاي هزار دلار، 80 دلار تمام مي‌شود، کار فني و علمي و دقيقي در اين مدت انجام گرفته است. اين افتخار بزرگ را ادامه مي‌دهيم، ان‌شاء الله در همه حال فناوري‌مان را حفظ کرديم و حفظ خواهيم کرد.

وي در عين حال تاکيد کرد: البته بايد گره تحريم و جنگ اقتصادي را هم برطرف کرد که البته در اين راستا هم ملت و  هم دولت کار بزرگي کرده که ان‌شاء الله اميدواريم ادامه اين روند و اين راه در دولت بعدي به ثمر بنشيند و تمام شود. اما پيروزي را خداوند نصيب ما کرده است.

رئيس جمهور افزود:  قسمت آخر افتتاح امروز هم بخاطر طراحي درمان کارگران و بازنشستگان عزيز و رايگان شدن براي مراجعه به بيمارستان‌هاي دولتي، براي ما بسيار خوشحال‌کننده بود و همچنين ، دولت در اين 18 ماه، کمتر از 2 سال اخير عليرغم مشکلات، بدهي‌اش را به سازمان تأمين اجتماعي پرداخت کرده است و اين هم جزو کارهاي کم‌نظير دولت يازدهم و دوازدهم است که 140 هزار ميليارد تومان بدهي را پرداخت کرديم و اين کار بسيار عظيمي بوده است.

روحاني در پايان بيان داشت: ان‌شاء الله از نتيجه آن کارگران و بازنشستگان عزيز و همه ملت عزيز بهره‌مند شوند . خدا را شاکرم که اين توفيق به ما داده شد که هشتاد و هشت بار خدمت مردم ايران رسيديم ان‌شاء الله که دل آنها را خوشحال کرديم و طرح‌هاي بسيار عظيم و بزرگ را افتتاح کرديم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar