ايرنا/ رييس سازمان انرژي اتمي ايران گفت: دستاوردهاي دولت تدبيرو اميد در صنعت هسته‌اي بي‌بديل است و سازمان انرژي اتمي ايران ثابت کرد که حداکثر هوشمندي لازم را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داده است.

علي اکبر صالحي روز يکشنبه در آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي وزارت نفت، سازمان انرژي اتمي، وزارت کشور و سازمان تامين اجتماعي خاطرنشان کرد: دستاوردهاي دولت تدبيرواميد در صنعت هسته اي بي‌بديل است و در نتيجه تلاش کارکنان سازمان انرژي اتمي در هشت سال اخير، به‌ويژه از سال ۱۳۹۷ و بعد از خروج آمريکا از برجام، تراز توان هسته اي کشور در همه زمينه‌ها بر همگان آشکار شد.
وي گفت: سازمان انرژي اتمي ايران اثبات کرد که حداکثر هوشمندي لازم را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داده است. از سوي ديگر، سازمان انرژي اتمي ايران علاوه بر انجام پروژه‌هاي زيربنايي و عظيمي مانند توسعه چرخه سوخت هسته‌اي کشور، توسعه نيروگاه‌هاي اتمي را با احداث واحدهاي ۲ و ۳ در بوشهر به ارزش ۱۰ ميليارد دلار از منابع مالي دولتي آغاز کرد.
رييس سازمان انرژي اتمي، ايجاد مرکز توليد و توسعه راديو داروهاي ايران (تترا) و مرکز بزرگ يون‌درماني مجموعا به ارزش حدود ۳۵۰ ميليون يورو بدون اتکا به بودجه دولت را از ديگر دستاوردهاي دولت تدبيرواميد در حوزه هسته اي عنوان کرد و افزود: دولت تدبيرواميد در سخت ترين شرايط جنگ اقتصادي، اين طرح‌ها را  آغاز کرد و به پيش برد و حدود ۸۵ درصد اين ۲  پروژه اخير تقريبا کامل شده است.
صالحي، چالش هاي سازمان انرژي اتمي براي تامين مخازن محافظت از سوخت هاي مصرف شده نيروگاه بوشهر را يادآور شد و گفت: سوخت که مصرف مي شود به مدت هفت سال دراستخري زير گنبد نيروگاه بوشهر محفوظ مي ماند تا خنک شود و راديواکتيويته آن کمتر شود اما بعد از خنک شدن بايد به صورت خشک نگهداري شود. براي نگهداري از سوخت مصرف شده نيروگاه نيازمند مخزن هاي بزرگي به وزن حدود ۱۲۰ تن را داريم. استخر سوخت مصرف شده نيروگاه بوشهر در حال پرشدن است و بايد اين مخزن ها را جهت نگهداري سوخت مصرف شده تامين مي کرديم.
وي با بيان اينکه نتوانستيم مخزن هاي مورد نياز را به خاطر تحريم ها از بازار بين المللي تهيه کنيم، تصريح کرد: به همين دليل با توجه به جميع مسائل فني، سياسي و حقوقي مرتبط با اين موضوع، سازمان انرژي اتمي ايران بدون عدول از هيچ يک از تعهدات بين‌المللي حقوقي خود، طراحي و ساخت مخازن دومنظوره بومي را که يکي از پيچيده ترين پروژه هاي مهندسي کشور در سطوح بالاي استانداردهاي ايمني و مهندسي است، آغاز کرد. تمام مراحل طراحي، ساخت اجزا و مونتاژ آنها براي اولين بار در کشور انجام و باعث ارتقاي سطح تکنولوژي صنايع مختلف کشور شد.
رييس سازمان انرژي اتمي گفت: امکان تامين اين تجهيزات از خارج از کشور باتوجه به تحريم هاي ظالمانه بين المللي حاکم بر صنعت هسته اي بسيار دشوار است و از سوي ديگر قيمت نمونه خارجي، بدون هزينه حمل و نگهداري، براي هر مخزن ۲ و نيم ميليون دلار و به عبارت ديگر ۱۰ ميليون دلار براي چهار مخزن در سال است. به حمدالله با ساخت نمونه کاملا بومي اين مخازن  با ۵۰ درصد قيمت نمونه خارجي، مانع از خروج اين مقدار ارز از کشور مي شويم.
صالحي تصريح کرد: اين پروژه عظيم مهندسي به دليل قرارگيري در رده کلاس يک تجهيزات ايمني نيروگاه‌هاي اتمي باعث ارتقاي بيش از پيش خودباوري و اعتماد به نفس متخصصان سازمان انرژي اتمي جهت ورود به ساخت ساير تجهيزات کلاس يک نيروگاهي شده است. براي اولين بار در کشور توانستيم فورج، آهنگري و ريخته‌گري بالاي ۶۰ تن داشتيم که قطعه عظيمي است.
وي درباره مشکلات سازمان انرژي اتمي در حوزه تامين سوخت هسته اي نيز گفت: کليه فعاليت هاي صلح آميز صنعت هسته اي در دنيا از توليد برق هسته‌اي تا پزشکي و تحقيقات در کشاورزي وابسته به وجود منابع کافي از مواد پرتوزا به ويژه کيک زرد است که متاسفانه سال‌هاست جمهوري اسلامي از دسترسي به بازارهاي بين المللي کيک زرد محروم مانده و حتي پس از برجام نيز برخي کشورهاي عضو گروه ۱+۴ مانع از اجراي قراردادهاي منعقد شده براي تامين مواد اوليه مورد نياز صنعت هسته اي شدند.
رييس سازمان انرژي اتمي خاطرنشان کرد: با وجود محدوديت‌هاي داخلي، سازمان انرژي اتمي در زمينه تامين کيک زرد اقدامات جدي‌تري را در دستور کار قرار داد و با بهره گيري از مديريت جوان و دلسوز، توانست علاوه بر توسعه ظرفيت کارخانه توليد کيک زرد اردکان، معادن شماره يک و شماره سه در مجتمع ساغند و نيز معدن سال ها اکتشاف شده خشومي اردکان که به دليل عدم تامين مالي مالي مورد نياز راکد مانده بود را بدون دريافت بودجه از دولت، امروز رسما به بهره برداري صنعتي برساند.
صالحي گفت: با تدبير قانونگذار در سال ۱۳۹۰، شرايط صيانت و حراست از منابع محدود و کم عيار پرتوزاي کشور در قانون اصلاح قانون معادن به وجود آمده و با تصويب آيين نامه اجرايي مربوط به اين قانون در سال ۱۳۹۴ و اجراي دقيق، صحيح و صريح مواد قانون توسط سازمان انرژي اتمي ايران، امکان توليد بيش از ۱۰۰ تن کيک زرد در سال از منابع کم عيار داخلي در دسترس کشور قرار گرفته است.
وي افزود: در دولت هاي يازدهم و دوازدهم، بخش اکتشاف سازمان انرژي اتمي به پيشرفته ترين تجهيزات روز دنيا مجهز شده و به جرات مي توان گفت با فاصله بسيار از ديگر سازمان ها، بهترين و به روزترين نيروي انساني متخصص و تجهيزات اکتشافي را در اختيار دارد.
رييس سازمان انرژي اتمي خاطرنشان کرد: سازمان انرژي اتمي با بهره گيري از دانش و تخصص انباشته متخصصان خود در تاسيسات موجود در حال کار اقدام به پياده سازي طرح هاي اصلاح کرد که توليد کيک زرد را از حدود سه تن در ابتداي دولت تدبيرو اميد به ۳۵ تن در سال ۱۳۹۹ رساند و انشاالله در سال ۱۴۰۰ به ۵۰ تن مي رساند که به معناي ۱۷ برابر شدن ميزان توليد کيک زرد کشور در هشت سال گذشته است.
صالحي تصريح کرد: با بهره برداري رسمي از طرح افزايش ظرفيت در بخش هاي انتهايي فرايند کارخانه توليد کيک زرد اردکان و نيز ايجاد تاسيسات بازيابي اورانيوم از سنگ هاي کم عيار در مجتمع هاي شهيد سليماني ساغند و خوشومي اردکان، گام بلندي در افزايش ظرفيت توليد کيک زرد کشور به سمت ۱۰۰ تن در سال برداشته مي شود. 
وي گفت: علاوه بر اين، استحصال اورانيوم از ساير معادن و کارخانه‌هايي که مواد معدني ورودي به آنها آغشته به مواد پرتوزاست در دستور کار قرار گرفته و با اين مجموعه تدابير، قيمت تمام شده کيک زرد توليدي در داخل، از ۱۰۰۰ دلار به ازاي هر کيلوگرم در سال ۱۳۹۲ به حدود ۸۰ دلار در سال ۱۳۹۹ رسيده که قابل رقابت با قيمت هاي جهاني است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar