فارس/ عضو کميته امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي تأکيد کرد که اگر آمريکا بخواهد فشار بر ايران را بيشتر کند و به سراغ تنش برود، خودش بيشتر از ايران ضرر خواهد کرد.

«ابوالفضل عمويي» مي‌گويد اروپايي‌ها مواضع خود را به آمريکا نزديک کرده‌اند و رژيم صهيونيستي قصد دارد از طريق نفوذ در ساختار سياسي آمريکا، ايران را بيشتر تحت فشار قرار بدهد.

اين عضو کميته امنيت ملي مجلس هشدار داد که اگر آمريکايي‌ها بخواهند به سمت تنش بروند،‌ خودشان بيشتر ضرر مي‌کنند. 

عموميي با بيان اينکه، اروپايي‌ها در دوره ترامپ تلاش مي‌کردند مواضع مستقل از خود نشان بدهند و تلاش مي‌کردند که ايران را در توافق نگه دارند يا آنها وعده‌هايي هم دادند اما از آن شانه خالي کردند، به شبکه الميادين گفت، بعد از آمدن بايدن اروپايي‌ها مواضعشان را به آمريکا نزديک کردند و تلاش کردند يک موضع واحد عليه ايران بگيرند... در حالي که ايران به همه تعهداتش عمل کرد و چهارده گزارش آژانس گواهي بر اين مدعاست. 

او گفت، در زمان فعلي رژيم صهيونيستي تلاش مي‌کند از طريق نفوذ در دولت آمريکا ايران را تحت فشار بگذارد. اين رژيم اکنون در خاورميانه تمرکز کرده که توازن قوا را در مقابل گروه‌هاي فلسطيني به شکل قبل بازگرداند. اتفاقات محله شيخ جراح اسرائيلي‌ها را در موضع ضعف قرار داد... رفتن نتانياهو هم نفوذ اسرائيلي‌ها داخل آمريکا را کاهش داد اما آنها دست از دشمني با ايران بر نمي‌دارند. 

به گفته عمويي، اگر آمريکا و غرب بخواهند مشکلات بيشتري درست کنند و فشار بيشتري وارد کنند و به سوي تنش حرکت کنند، خودشان بيشتر از ايران ضرر خواهند کرد. برنامه هسته‌اي ايران در حال پيشرفت است و ميزان اورانيوم غني‌شده هر روز بيشتر مي‌شود و ايران نشان داده که بر خلاف آنکه برنامه هسته‌اي نظامي ندارد، قدرت غني‌سازي بيشتر از شصت درصد را دارد. ايران همچنين در حوزه اقتصادي در حال تجربه اقتصادي جديد و همکاري با چين و همسايگان است و يکي از سياست‌هاي دولت رئيسي تقويت روابط تجاري با کشورهاي همسايه و منطقه و کشورهايي مثل چين و روسيه است بنابراين روابط اقتصادي توسعه پيدا خواهد کرد و آنها بيشتر ضرر خواهند کرد چرا که ايران راه‌هاي دور زدن تحريم‌ها را دريافته و فرصت‌هاي جديد براي خود ايجاد کرده و آنها نيز ابزار کمي براي فشار بر ايران دارند. 

وي با اشاره به مواضع هسته‌اي ايران گفت، موضع ايران در مذاکرات هسته‌اي از زبان رهبر انقلاب کاملا روشن شده است و همچنين در قانون راهبردي لغو تحريم‌ها متعلق به مجلس نيز اين مسئله کاملا روشن شده است. سياست ايران کاملا روشن است. از نظر ايران همه تحريم‌هاي قبل و بعد توافق بايد لغو شود و فرصتي داده شود تا از لغو تحريم‌ها به شکل واقعي اطمينان حاصل شود. آنگاه ايران اعلام مي‌کند که حاضر است به تعهداتش در چارچوب توافق بازگردد... ما شش دور مذاکره در وين انجام داديم که به دليل تغيير دولت متوقف شده است... اميدواريم که ايران به خواسته‌هايش برسد.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي افزود، در مذاکرات ما يک موضوع مهم را آزموديم و آن اين بود که آيا دولتهاي غربي و آمريکا در مرحله اجراي برجام آماده هستند با رفع تحريم‌ها به رشد اقتصاد ايران کمک بکنند؟ اما اين امر محقق نشد و حتي در اجراي توافق ايران دستاورد ملموسي نداشت و لذا از تعهداتشان شانه خالي کردند و ترامپ از توافق خارج شد و تحريم‌هاي سختي عليه ايران اعمال کرد. لذا جايگاه غربي‌ها در ذهن ايراني‌ها بشدت تضعيف شد و امروز ايراني‌ها به غربي‌ها اعتماد ندارند. 

عمويي در پاسخ به اينکه چرا اسرائيلي‌ها اصرار دارند حمله به کشتي اسرائيلي در آب‌هاي درياي عمان را به ايران نسبت بدهند، گفت، صهيونيست‌ها اين حادثه را به ايران نسبت داده‌اند اما هيچ دليل مستندي ارائه نکرده‌اند. حقيقت اين است که اسرائيلي‌ها به دليل رفتارهاي اشتباه مخالف‌هاي زيادي در منطقه دارند... گروه‌هاي مختلفي به دليل جنايات و خيانت‌هاي صهيونيست‌ها، با اين رژيم مخالفند. ايران يک پايگاه آمريکايي را رسما زد و رسما هم اعلام کرد از اين جهت ايران قدرت و شجاعت کافي را دارد که اگر بزند اعلام کند... اسرائلي‌ها تلاش مي‌کنند که مشکلاتشان را با اين اتهام‌زني‌ها بپوشانند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar