فارس/ به باور يک کارشناس روابط بين‌الملل، زمانبندي اعلام رزمايش دريايي ايران، روسيه و چين، نشان‌دهنده حمايت مسکو و پکن از تهران در امور بين‌المللي و در برابر رويارويي با واشنگتن است.

روسيه اعلام کرده که تمرينات دريايي مشترکي با چين و ايران در ماه‌هاي آتي برگزار خواهد کرد که به باور يک تحليلگر چيني اين رزمايش براي نشان دادن حمايت مسکو و پکن از تهران در امور بين‌المللي اعلام شد. 

«لوان جاگاريان» سفير فدراسيون روسيه در تهران اعلام کرد تمرينات در خليج فارس در اواخر سال ۲۰۲۱ يا اوايل سال ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد. 

به نوشته روزنامه «ساوت چاينا مورنيگ پست»، به باور «سان چي» کارشناس روابط بين‌الملل در آکادمي علوم اجتماعي شانگهاي زمانبندي اين اعلام از سوي روسيه، نشان‌دهنده حمايت روسيه و چين از ايران در برابر رويارويي با واشنگتن است.

به گفته وي، اعلام رزمايش سه کشور در اين زمان حساس نشان‌دهنده حمايت چين و روسيه از ايران است که تحت هدف اعلام شده تضمين ايمني کشتيراني بين‌المللي و مبارزه با دزدي دريايي قرار است انجام شود. 

طبق اين گزارش، اين بيانيه روسيه پس از اتمام رزمايش يک هفته‌اي ارتش چين و روسيه در شمال غربي چين، با تمرکز بر عمليات ضدتروريسم و ​​همچنين افزايش قابليت همکاري ارتش اين کشورها اعلام شد.

در آن رزمايش، ۱۰ هزار سرباز فرماندهي ارتش چين در مناطق غربي اين کشور و منطقه نظامي شرقي روسيه جديدترين سلاح‌هاي خود را آزمايش کردند. اين اولين باري بود که نيروهاي روسي از خودروهاي تهاجمي زرهي، خودروهاي جنگي پياده‌نظام و ديگر تجهيزات اصلي جنگي که توسط ارتش چين تهيه شده بود، استفاده کردند.

به نوشته اين روزنامه چيني، «چين، روسيه و ايران همچنين در شرايطي که هر سه مورد تحريم‌هاي واشنگتن قرار گرفته‌اند از يکديگر حمايت کرده‌اند. «شي جين پينگ» رئيس‌جمهور چين هفته گذشته در گفت‌وگوي تلفني با «ابراهيم رئيسي» همتاي ايراني خود گفت چين از «خواسته‌هاي مشروع» ايران در مذاکرات بر سر برنامه هسته‌اي خود حمايت خواهد کرد. شي افزود پکن مايل است هماهنگي با تهران را در امور منطقه براي حفظ منافع مشترک و ارتقاء امنيت و ثبات آن افزايش دهد.»

روز گذشته خبرگزاري «ريانووستي» روسيه به نقل از جاگاريان گزارش داد اين رزمايش نظامي شامل شناورهاي دريايي از ارتش‌هاي سه کشور مي‌شود که روي امنيت دريانوردي و مبارزه با راهزني دريايي تمرکز دارد. 

جاگاريان درباره همکاري نظامي با ايران اظهار داشت که در پي برداشته‌شدن تحريم تسليحاتي سازمان ملل از تهران، دو کشور اکنون در حال انجام گفت‌وگوهايي درباره خريد و فروش محصولات نظامي هستند.

ريانووستي در خبر ديگري به نقل از وي نوشت: «همکاري نظامي-فني [روسيه] با ايران، قدمت طولاني بيش از ۵۰ سال دارد. اين [همکاري] بر مبناي منفعت دوجانبه و توجه ويژه روسيه به الزامات بين‌المللي در حوزه تجارت تسليحاتي، در حال توسعه است. با توجه به برداشته‌شدن محدوديت‌هايي که همه مي‌دانند، طرف روسي وارد گفت‌وگوهاي سازنده‌اي با شرکاي ايران، بر سر تمام محصولات نظامي شده است».

اين ديپلمات روس با بيان اينکه تمهيدات براي برگزاري مسابقات بين‌المللي ارتش‌هاي جهان در سال ۲۰۲۱ در بند چابهار نيز در حال انجام شدن است، اظهار داشت: «در کنار روسيه و ايران، کشورهاي چين، هند، سوريه و ونزوئلا نيز در اين مسابقات حضور دارند».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar