خبرآنلاين/ سيدمحمدعلي ابطحي، چهره شناخته‌شده سياسي چند پيشنهاد را به عزت‌الله ضرغامي، وزير تازه از راه رسيده ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي ارائه کرد و درباره جبهه "ضدتوريست‌ها" در داخل کشور هشدار داد.

محمدعلي ابطحي در متني با عنوان «هديه‌اي از جنس نقد» که در حساب کاربري شخصي خود در اينستاگرام منتشر کرده، عزت‌الله ضرغامي را خطاب قرار داده و نوشته است: «جناب آقاي ضرغامي، شما از معدود وزرايي هستيد که در اين کابينه مي‌شناسم و حتي از آن عکس‌هاي معروف در دولت آقاي خاتمي هم از شما دارم و چقدر خوب است وقتي مي‌خواهي هديه بدهي، اين هديه به آشنا باشد.

چرخاندن وزارتخانه به‌عنوان يک کار اجرايي چندان سخت نيست. اما باور کنيد تا مقدمات کار را آماده نکنيد، موفق نمي‌شويد.

ايران براي گردشگري هيچ چيز کم ندارد. اين صنعت حتي مي‌تواند جايگزين نفت شود و حوزه‌اي است که شايد کمترين آسيب را از تحريم‌ها ببيند.

ايران آثار تاريخي‌ دارد. زيبايي دارد و چهار فصل همزمان را دارد و از نظر ديني و عقيدتي هم رنگارنگ است، همه اين‌ها يعني مي‌تواند قطب گردشگري باشد، اما شما دو مشکل اساسي در اين مورد داريد؛ اولي را همه توجه داشته‌اند که همان مسأله زيرساخت‌ها است. هتل نداريم. مناطق تفريحي و تاريخي فاقد امکانات گردشگري‌اند. در اين مورد بايد دست بخش خصوصي را باز بگذاريد. هتل‌سازي با برندهاي معروف هم مي‌تواند يکي از عوامل جلب اعتماد براي حضور گردشگران باشد.

اما نکته دوم اگر بخواهيم صادق باشيم، مشکل داخلي است. زيرساخت جامعه - به خصوص افراطيون قدرتمند - اگر نگوييم ضدتوريست‌اند، لااقل روي خوشي هم به توريست‌ها نشان ‌نمي‌دهند.

باور کنيد توريست براي فساد ايران را انتخاب نمي‌کند. خيلي جاهاي دنيا براي مفاسد آماده‌اند. البته براي اين‌که به زور راهي بهشت شوند هم به ايران نمي‌آيند. کساني که به مملکت ما مي‌آيند به هواي اماکن تاريخي و مذهبي و به عشق طبيعت فوق‌العاده آن مي‌آيند. آن‌ها مي‌آيند دوري در ايران بزنند و بروند. امر به معروف‌کردنشان واجب نيست. حتي اگر واجب هم باشد ايراني‌ها را به بهشت ببريم، بهتر است.

فکر مي‌کنم آقاي رئيسي از شما براي اين وزارتخانه دعوت کرده است تا با ارتباطاتي که با جناح راست داريد و با فرماندهان عمليات برهم زننده آرامش خارجي‌ها آشنايي داريد و فتواگيرندگان را مي‌شناسيد، بتوانيد امنيت فرهنگي و اجتماعي براي گردشگران درست کنيد تا اين صنعت رونق پيدا کند. توريست بدون امنيت در جهاني که مخالفان از طريق تبليغات، يک کلاغ چهل کلاغ مي‌کنند، پا نمي‌گيرد.

اين مهم‌ترين کاري است که از شخص شما - احتمالا - برخواهد آمد.»

عزت‌الله ضرغامي هم که معمولا حضور پررنگي در فضاي مجازي دارد، در پاسخ به اين نامه سرگشاده نوشته است: «آمده‌ام که آبرويم را براي فرهنگ و فرصت زندگي بهتر مردم بگذارم. به اين گونه اظهارنظرها نيازمندم.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar