خبرآنلاين/ روابط عمومي وزارت امور خارجه با صدور اطلاعيه اي، هشدارهاي بخش کنسولي اين وزارتخانه متعاقب انتشار مطالبي در برخي از سايتهاي خبري و يا فضاي مجازي مبني بر موافقت دولت عراق با توافق لغو رواديد دو کشور ايران و عراق و يا عزيمت زوار اربعين حسيني از مرزهاي زميني به عراق را به شرح زير مورد اطلاع رساني قرار داده است:

۱-توافق لغو رواديد بين دو کشور ايران و عراق در حال طي نمودن مراحل قانوني و اداري خود بوده و مانند هر توافق ديگري براي چگونگي و يا تاريخ اجرايي شدن آن نيازمند مذاکرات آتي بين مسئولين دو کشور است. لذا تا زمان اعلام رسمي دو دولت در خصوص چگونگي و زمان اجرايي شدن آن، عزيمت به عراق نيازمند اخذ و دارا بودن رواديد رسمي آن کشور است. از اين‌رو به زائرين محترم و کليه عوامل دست اندرکار اعزام زوار از قبيل کاروانها، موکبها و شرکتهاي هواپيمايي تأکيد مي‌گردد بدون اخذ و دارا بودن رواديد معتبر عراق، اقدام به انجام سفر و يا جابجايي مسافر ننمايند.

۲- همانطور که بارها ستاد مرکزي اربعين، سياست دولت عراق مبني بر بسته بودن مرزهاي زميني به مقصد عتبات عاليات را اعلام نموده است، مرزهاي زميني بين دو کشور بسته بوده و زائرين اربعين حسيني صرفا مي‌توانند از طريق هوايي و با دارا بودن رواديد معتبر به قصد زيارت و انجام راهپيمايي به آن کشور عزيمت نمايند.

۳- متاسفانه مطالبي در فضاي مجازي در حال انتشار است که زوار را براي عزيمت زميني از ديگر مناطق و اقليم خارج از استانهاي زيارتي عراق ترغيب مي نمايد. عزيمت از اينگونه مناطق به مقصد اماکن زيارتي علاوه بر دارا بودن خطرات امنيتي در مسير، موجب برخورد قانوني مسئولين نظامي و انتظامي عراق با متخلفان خواهد شد. زيرا مجوزهاي مرزي براي ورود به برخي از مناطق عراق براي استفاده در ديگر مناطق اين کشور بخصوص کربلا، نجف، سامراء و کاظمين معتبر نمي‌باشد.

روابط عمومي وزارت امور خارجه در پايان اين اطلاعيه از کليه زوار حسيني و عاشقان آن حضرت موکدا درخواست کرده است نسبت به ابعاد و نتايج حقوقي و کيفري اقدامات خلاف توافقات دو کشور در زمينه رواديد، توجه کافي را دشته و صرفا با استفاده از مسير هوايي، براي عزيمت به عراق و شرکت در مراسم اربعين سالار شهيدان اقدام نمايند.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar