فارس/ رئيس جمهور در ديدار رئيس جمهور ازبکستان گفت: سطح فعلي روابط اقتصادي تهران و تاشکند هم سطح روابط سياسي دو کشور نيست و جمهوري اسلامي علاقمند است روابط اقتصادي را در چارچوب گسترش مناسبات با همسايگان بيش از پيش گسترش دهد.

 آيت الله سيد ابراهيم رئيسي رئيس جمهور، بعد از ظهر امروز پنجشنبه در جريان سفر به تاجيکستان در ديدار "شوکت ميرزايف" رئيس جمهور ازبکستان، با تبريک فرارسيدن سي امين سالگرد استقلال ازبکستان افزود: فعال شدن کميسيون مشترک همکاري ها و مشارکت فعالان بخش خصوصي مي تواند نقش موثري درگسترش روابط و تعاملات اقتصادي دو کشور ايفا کند.

آيت الله رئيسي با تبريک رياست ازبکستان بر دوره آتي سازمان همکاري شانگهاي خطاب به همتاي ازبک خود اظهار داشت: معتقدم نگاه مثبت و سازنده جنابعالي مي تواند براي منطقه و کشورهاي عضو سازمان شانگهاي برکات و ثمرات زيادي به همراه داشته باشد.

رئيس جمهور در ادامه سخنان خود در اين ديدار با تاکيد بر اينکه تحريم ها مانع پيشرفت ايران نبوده و نيستند، اظهار داشت: در عين حال به دنبال رفع تحريم هاي ظالمانه عليه جمهوري اسلامي هستيم.

رئيسي همچنين تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران از تشکيل دولتي فراگير و با مشارکت همه گروه ها و اقوام در افغانستان که به استقرار صلح و ثبات در اين کشور منتج شود، حمايت مي کند.

شوکت ميرزايف رئيس جمهور ازبکستان نيز در اين ديدار با ابراز خوشحالي از ديدار با رئيس جمهور کشورمان به تجارب و سوابق آيت الله رئيسي در دوره رياست بر قوه قضائيه و مبارزه موثر با مفاسد اقتصادي اشاره کرد و گفت: بسيار خرسند خواهيم شد که از تجارب شما در اين زمينه استفاده کنيم.

رئيس جمهور ازبکستان با بيان اينکه دو کشور در عرصه روابط سياسي حسن تفاهم دارند، خاطرنشان کرد: سوابق تمدني و تاريخي مشترک دو کشور مي تواند نقش مهمي در تسهيل گسترش روابط اقتصادي و فرهنگي فيمابين و ارتقاي سطح همکاري هاي فعالان اقتصادي بخش خصوصي ايران و ازبکستان داشته باشد.

وي گفت: ازبکستان به دنبال يک نقشه راه عملياتي براي گسترش روابط اقتصادي با ايران به ويژه در عرصه حمل و نقل و هر چه فعال تر کردن کريدور ارتباطي شمال-جنوب با محوريت بندر چابهار است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar