ايسنا/ وزير امور خارجه کشورمان در ادامه ديدارهاي دوجانبه خود در حاشيه بيست و يکمين نشست سران عضو شانگهاي، شامگاه پنجشنبه، با وزير امور خارجه هندوستان ديدار و رايزني کرد .

حسين اميرعبداللهيان در اين ديدار ضمن اشاره به تاريخ عميق روابط دو کشور و زيرساختهاي موجود در اين رابطه، بر آمادگي کشورمان جهت توسعه هرچه بيشتر روابط همه جانبه تاکيد نمود.

وزير امور خارجه کشورمان در تحليل آخرين وضعيت افغانستان، جمهوري اسلامي ايران را بدليل مرزهاي طولاني مشترک با افغانستان، اولين کشور همسايه و متاثر از اوضاع نابسامان اين کشور خواندو با اشاره به حضور بيش از سه و نيم  ميليون نفري پناهجويان افغاستاني در ايران، از بي تفاوتي سازمانهاي بين المللي و کشورهاي غربي در کمک رساني به اين پناهجويان انتقاد کرد.

امير عبداللهيان پذيرش و ميزباني از اين ميهمانان و ارايه خدمات انساندوستانه به آنها از سوي کشورمان در اوج برقراري  شديدترين تحريم هاي اقتصادي را نشانه عمق انساندوستي دو ملت دانست.

وزير امور خارجه کشورمان، تنها مدل سياسي مطلوب براي افغانستان را تشکيل دولتي فراگير با مشارکت کليه اقوام افغانستاني خوانده و بر پي گيري اوضاع سياسي افغانستان بصورت ويژه از سوي کشورمان تصريح کرد.

اميرعبداللهيان در بخش بررسي روابط دوجانبه، تسريع در برگزاري کميسيون مشترک دوجانبه را خواستار شد.

«جايشانکار» وزير امور خارجه هند نيز در اين ديدار با اشاره به روابط تاريخي و مناسب دو کشور، آمادگي کشورش را جهت توسعه روابط اعلام کرد

وي در خصوص چالش هاي منطقه اي و در راس آنها، مساله افغانستان ، خواستار تبادل نظر و همفکري بيشتر با جمهوري اسلامي ايران شد .

وزير امور خارجه هند ضمن اعلام آمادگي جهت برگزاري کميسيون مشترک اقتصادي، بر آمادگي دهلي نو جهت توسعه همکاري ها تاکيد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar