فارس/ امام جمعه مشهد گفت: امروز بيش از ۴۰ سال شده که انقلاب ما پيروز است و ما دشمن آمريکاي جهان‌خوار در شرق شناخته مي‌شويم، با اينکه ما در متن قرارداد شانگهاي وجود نداريم اما شرق به دليل شناخت اقتدار ما به صورت رسمي از ايران دعوت مي‌کند تا در اين اجلاس حضور پيدا کند.
 
آيت الله سيد احمد علم الهدي در خطبه‌هاي نماز جمعه امروز مشهد در جوار مضجع شريف امام رضا (ع) اظهار کرد: در روز جمعه اين هفته، برخلاف روزهاي جمعه گذشته رييس جمهور اقدام به رسيدگي به مطالبات مردمي نکرده است، البته ارتباط روساي قوا به برکت انتخاب درست مردم هر هفته با شما و قشر مستمند ثابت و موثر است.

امام جمعه مشهد با بيان اينکه سوالي مبني بر اينکه آيا ارتباط مردمي مهم‌تر بود يا سفر خارجي پيش آمده، تبيين کرد: اين سفر خارجي آيا از ارتباط مردمي براي مردم و نظام مفيد تر بود يا خير؟ اين سفر يک سفر استکبارستيز و آمريکا برانداز در اين عرصه و موقعيت بود که اثر آن از ارتباط مردمي بيشتر بوده است.
 
وي با اشاره به اينکه رييس جمهور بر حسب دعوت رسمي تاجيکستان که مسئول اجلاس شانگهاي بود به دوشنبه پايتخت اين کشور رفت، افزود: اين اجلاس چندي پيش براي مقابله با حضور آمريکا در شرق دنيا يک قرارداد ميان چند دولت (چين، روسيه، ازبکستان و تاجيکستان) برقرار کرد و با هم در خصوص برخي مسائل بين المللي همکاري مي‌کنند، ايران هم چند سالي است مي‌خواهد به اين اجلاس بپيوندد اما از آنجا که اين قرارداد وابستگي ما را به غرب قطع مي‌کند، از داخل و خارج کارشکني صورت مي‌گرفت.

آيت الله علم الهدي با بيان اينکه خط فکري غرب‌ستيز دولت سيزدهم اقتضا مي‌کرد در سازمان شانگهاي ثبت نام رسمي کند، ادامه داد: بايد به دولت غرب‌گرا ثابت کنيم که دنيا آمريکا و اروپا نيست.

نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي تصريح کرد: امروز بيش از ۴۰ سال شده انقلاب ما پيروز است و ما دشمن آمريکاي جهان خوار در شرق شناخته مي‌شويم و با اينکه ما در متن قرارداد شانگهاي وجود نداريم اما شرق به دليل شناخت اقتدار ما به صورت رسمي از ايران دعوت مي‌کند تا در اين اجلاس حضور پيدا کند.

وي با بيان اينکه  به برکت انتخاب شما مردم و حضور رييس جمهور در اين اجلاس، اين سفر مصادف با دو جريان شده است، ادامه داد: اول اينکه  ناو جنگي ما پس از جهان‌پيمايي و رزمايش با کشورهاي مختلف پرچم خود را بر افراشت و به ايران بازگشت، دنيا متوجه اقتدار ما شد و فهميد که مي‌توان زير سايه ولي فقيه چنين اقتداري ايجاد کرد و اين مقدمه جهاني شدن انقلاب حضرت مهدي(عج) است.

آيت الله علم الهدي اضافه کرد: در کنار اين اتفاقات، يک مانور ضد آمريکايي با حضور در اجلاس شانگهاي توسط رييس جمهور صورت گرفت، زماني اين حضور و پيروزي صورت گرفت که ايران توانست آمريکا و اروپا را در لبنان و مقر حزب الله شکست بدهد و چهار کشتي سوخت خود را به لبنان برساند.

نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي با بيان اينکه آمريکا فکر مي‌کرد با جاسوس‌هاي عربستاني خود مي‌تواند بر لبنان چيره باشد، ادامه داد: کار به جايي رسيد که تحريم‌هاي لبنان توسط اتحاديه اروپا لغو شد و زمينه ادامه قدرت اروپا با فرستادن سوخت به لبنان و حضور در اجلاس ضد آمريکايي ديگر مجالي براي پيشرفت غرب در منطقه وجود ندارد.

وي خاطرنشان کرد: هم ما مردم بايد اخلاص داشته باشيم و هم اين اخلاص در کار و عمل مسئولان بايد وجود داشته باشد.

آيت الله علم الهدي در خطبه عبادي اين هفته هم اظهار کرد: مقام معظم رهبري فرمودند در خطبه عبادي دعوت به تقوا بايد براي مردم تبيين و مشخص شود که اجراي تقوا در برنامه‌هاي روزمره نمازگزاران چيست و تقواي عملي چگونه است.

امام جمعه مشهد با بيان اينکه تقواي عملي در رفتار با همسايگان مورد بحث قرار گرفت، ادامه داد: اين مسأله از ضروريات امروز جامعه ماست و زندگي همسايگان هيچ موقع به آميختگي امروز نبوده و مسأله همسايه داري امروز در زندگي آپارتمان نشيني بسيار مهم است.

وي افزود: برخي فکر مي‌کنند يک سري تحولات در زندگي ما که از نتيجه ضرورت‌هاي زندگي ماست که اغلب مانند آپارتمان نشيني از غرب گرفته شده، اسلام براي آن دستوري نداده و به آن توجه نکرده است.

آيت الله علم الهدي تصريح کرد: اسلام هزار و ۴۰۰ سال پيش آيا براي آپارتمان نشيني امروز دستوري داده است؟ چگونه يک آپارتمان نشيني با آرامش در چهارچوب تقواي عملي داشته باشيم که اگر به آن توجه نکنيم زندگي اسلام در روزمرگي ما پياده نشده است.

نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي با اشاره به دعاي ۲۶ صحيفه سجاديه، توضيح داد: ذخاير اسلامي ما آنقدر بالا است که در هر وضعي اگر زندگي ما تحول پيدا کند از خزانه دستورات دين مي‌توانيم ادب و فرهنگ را براي آن موضوع استخراج کنيم، مانند همسايه نشيني در هم تنيده شده مجتمع‌هاي امروز که نوع عمليات آن هم در آرامش زندگي انسان ها هم در تنش در زندگي آن‌ها موثر است.

وي با بيان اينکه امام سجاد(ع) پيش از ذکر ۱۸ مولفه برخورد با همسايه، در خصوص فرهنگ همسايه‌داري توضيح مي‌دهند، تکميل کرد: آموزش در قالب دعا دو اثر قوي دارد، اول اينکه انسان در مقام دعا وقتي با خدا حرف مي‌زند ارتباط احساسي با خدا دارد و آنچه از او مي‌خواهد با عشق مطالبه مي‌کند و اين احساس اثر فوق العاده و قابليت اجرايي دارد.

آيت الله علم الهدي در ادامه تشريح کرد: خاصيت دوم آموزش در قالب دعا اين است که وقتي امام سجاد(ع) در اين قالب دستور مي‌دهند يک نوع آرمان و هدف مي‌سازند، ايشان در قالب دعا فرهنگ برخورد با همسايه را مي‌آموزند يعني اين يک اصل در دين ماست و ما جديت به کار مي‌بريم تا اصل محقق شود.

امام جمعه مشهد با بيان اينکه ما متاسفانه در بينش هاي معرفت شناسي به ائمه خصوصا به امام سجاد (ع) کم معرفت هستيم، ادامه داد: تصوير مردم از امام سجاد (ع) گوشه نشيني و دعا و مناجات است و آن‌ها فکر مي‌کنند ايشان به هيچ مسأله سياسي و اجتماعي در زندگي مردم کار نداشت؛ مردم تصور مي‌کنند امام سجاد(ع) هميشه بيمار بودند اما ايشان رهبر سوم کربلا بوده و قهرماني ايشان حتي از عرض دلاوري‌هاي کربلا بالاتر بود.

نماينده ولي فقيه در خراسان رضوي با اشاره به داستان سخنراني امام سجاد در مسجد جامع دمشق، اضافه کرد: اهل بيت توانستند در شام به مردمي که فکر مي‌کردند يزيد يک خارجي را کشته، ثابت کنند او فرزند رسول خدا را کشته است؛ وقتي خطيب در مسجد جامع دمشق ضد حضرت امير المومنين (ع) و در مدح ابوسفيان سخن مي‌گفت، فکر نمي‌کرد امام سجاد(ع) آنجا را به ميدان نبرد اموي زدايي تبديل کند.

بيست و يکمين اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي، امروز جمعه (۲۶ شهريور) با حضور سران ۱۲ کشور عضو و ناظر از جمله آيت الله سيد ابراهيم رئيسي، رئيس جمهوري اسلامي ايران در شهر دوشنبه پايتخت تاجيکستان آغاز شد؛ در اين اجلاس منطقه‌اي، علاوه بر رئيس جمهوري تاجيکستان به عنوان کشور ميزبان، سران قرقيزستان، قزاقستان، بلاروس، پاکستان، ترکمنستان و ازبکستان نيز حضور دارند و روساي جمهوري روسيه، چين، هند و مغولستان نيز به صورت مجازي در اين نشست شرکت کرده‌اند.

آيت الله رئيسي ساعتي پيش با سخنراني در جمع سران و مقام‌هاي شرکت‌کننده در اين اجلاس، ديدگاه‌ها و نظرات جمهوري اسلامي ايران را درخصوص مسائل منطقه اي و بين‌المللي تشريح کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar