ايرنا/ پذيرش عضويت دائم جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري شانگهاي بازتاب گسترده اي در رسانه هاي عربي منطقه داشت.

وبگاه «الخليج الجديد» در اخبار مهم خود به اين موضوع پرداخت و نوشت که اعضاي سازمان همکاري شانگهاي (SCO) روز جمعه با پيوستن ايران به اين سازمان به عنوان عضو دائم موافقت کردند.
اين رسانه ادامه داد که «شي جين پينگ»، رئيس جمهوري چين در اجلاس سران در تاجيکستان گفت که ايران در نشست امروز به عنوان يک عضو کامل سازمان شانگهاي در نظر گرفته مي شود.

رئيس جمهوري چين  تاکيد کرد که  کشورها بايد به شدت مورد حمايت قرار گيرند تا مسيرهاي توسعه و الگوهاي خود را متناسب با شرايط داخلي بررسي کنند.

شي گفت که کشورهاي سازمان همکاري شانگهاي بايد از مداخله خارجي در امور ديگران و منطقه جلوگيري کرده و به بازگرداندن ثبات در افغانستان کمک کنند.

«ابراهيم رئيسي» رئيس جمهوري ايران نيز از پيوستن ايران به اين سازمان قدرداني کرد و افزود که کشورش مي تواند پيوندي به اوراسيا از طريق کريدوري باشد که شمال را به جنوب متصل مي کند.

رئيسي در اجلاس روز جمعه گفت که تهران اميدوار است با پيوستن به اين سازمان بتواند با تحريم هاي يک جانبه مقابله کند.

«ولاديمير پوتين» رئيس جمهوري روسيه هم از حمايت کشورش از تصميم آغاز مراحل پذيرش عضويت ايران در سازمان همکاري شانگهاي خبر داد.

رئيس جمهوري روسيه که از طريق وبينار در اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي صحبت مي کرد، گفت که روسيه از تصميم براي آغاز مراحل پذيرفتن ايران به عنوان عضو سازمان همکاري شانگهاي حمايت مي کند زيرا همواره خواهان مشارکت کامل اين کشور در سازمان شانگهاي بوده است. 

وي ادامه داد: ما همه اهميت فراوان براي مسائل مربوط به همکاري سازمان همکاري شانگهاي با کشورهايي که سعي در برقراري روابط و گفت و گوهاي صريح و کامل با سازمان ما دارند و امکان براي مشارکت و پيوستن به کار آن را بررسي مي کنند، قائل هستيم. 

خبرگزاري روسي «اسپوتنيک» نيز در نسخه عربي خود نوشت که ابراهيم رئيسي رئيس جمهوري ايران روز جمعه ابراز اميدواري کرد که عضويت کشورش در اين سازمان به ايران در مقابله با تحريم ها کمک کند.

رئيسي در اين اجلاس گفت که تهران اميدوار است با پيوستن به اين سازمان بتواند با تحريم هاي يک جانبه مقابله کند.

در همين زمينه، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه نيز امروز جمعه از حمايت کشورش از تصميم براي آغاز مراحل پذيرش عضويت جمهوري اسلامي ايران در سازمان همکاري شانگهاي خبر داد.

رئيس جمهوري روسيه که از طريق پيوند ويدئويي در اجلاس سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي سخن مي گفت، بيان کرد که ما همه اهميت فراوان براي مسائل مربوط به همکاري سازمان همکاري شانگهاي با کشورهايي که سعي در برقراري روابط و گفت و گوهاي صريح و کامل با سازمان ما دارند و امکان براي مشارکت و پيوستن به کار آن را بررسي مي کنند، قائل هستيم. 

تارنماي شبکه خبري «الميادين» لبنان هم در بازتاب عضويت ايران نوشت که سازمان شانگهاي با اعطاي عضويت کامل به ايران موافقت کرد.

الميادين که در اين خبر که تصوير آن را به سرباز ايراني با در دست داشتن پرچم ايران و چين اختصاص داده است، افزود که اعضاي سازمان شانگهاي با پذيرش ايران در اين سازمان به عنوان عضو دائم موافقت کردند و ايران از اين اقدام که اجازه مي دهد پيوندي به اوراسيا داشته باشد، استقبال مي کند.

خبرنگار الميادين گزارش داد که اعضاي سازمان همکاري شانگهاي امروز جمعه با پيوستن ايران به اين سازمان به عنوان عضو دائم موافقت کردند.

شي جين پينگ، رئيس جمهوري چين در اجلاس سران در تاجيکستان گفت که ايران در نشست امروز به عنوان يک عضو کامل سازمان شانگهاي در نظر گرفته مي شود.

رئيس جمهوري روسيه هم در سخنراني وبيناري خود در اين اجلاس گفت که روسيه همواره از عضويت و مشارکت کامل ايران در سازمان همکاري شانگهاي حمايت مي کند، زيرا اين کشور نقش مهمي در منطقه ايفا مي کند.

تارنماي «عربي ۲۱» نيز با مهم خواندن عضويت ايران در سازمان همکاري شانگهاي نوشت که روند عضويت ايران به سازمان همکاري شانگهاي همزمان با آغاز اجلاس مجازي امروز جمعه با استقبال روسيه از اين اقدام آغاز شد.

ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه اعلام کرد که مسکو از آغاز مراحل روند عضويت دائم ايران استقبال مي کند.

وي در سخنراني مجازي در اجلاس گفت که روسيه به همکاري خود با سازمان شانگهاي و کشورهايي که به دنبال گفت و گوي باز و جامع هستند، اهميت زيادي مي دهد.

پوتين ادامه داد که روسيه از موافقت رهبران کشورهاي سازمان همکاري شانگهاي براي آغاز روند عضويت جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان حمايت مي کند.

رئيس جمهوري روسيه افزود که ما هميشه با توجه به نقش و جايگاه مهم ايران در اوراسيا از عضوييت و مشارکت کامل تهران در اين سازمان حمايت کرده ايم.

 در پايان بيست و يکمين نشست سران سازمان شانگهاي که در دوشنبه پايتخت تاجيکستان برگزار شد، سران هشت کشور عضو اصلي سازمان، نظر موافق خود را با تبديل عضويت جمهوري اسلامي ايران از عضو ناظر به عضو اصلي اعلام و اسناد مربوط به آن را امضا کردند.

شايان ذکر است که سازمان همکاري شانگهاي شامل روسيه، هند، قزاقستان، چين، قرقيزستان، پاکستان، تاجيکستان و ازبکستان است، در حالي که ايران، افغانستان، بلاروس، و مغولستان عضو ناظر هستند.

شرکاي گفت و گوي سازمان شانگهاي نيز شامل جمهوري آذربايجان، ترکيه، ارمنستان، کامبوج، نپال و سريلانکا است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar